piątek, 13 marca 2015

Jak konserwować i regulować okna?

Zakup stolarki okiennej to spory wydatek. Aby okna działały niezawodnie przez długi czas, warto systematycznie je konserwować i regulować ich okucia.

Okucia okienne są najbardziej eksploatowaną częścią okna. Od nich zależy komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ich serwisowanie jest prostym i tanim sposobem na uniknięcie poważniejszych uszkodzeń stolarki.

Mechanizm okienny pozostanie sprawny, jeśli będą przestrzegane pewne zasady. Podczas prac budowlanych i remontowych należy osłaniać okucia przed zabrudzeniem tynkiem lub farbą, ponieważ po zaschnięciu mogą one utrudniać właściwą obsługę okna, a w efekcie prowadzić do jego uszkodzenia. Skrzydła okiennego nie wolno dodatkowo obciążać, dociskać do ościeżnicy, ani też blokować do innymi przedmiotami. Należy też zamykać okna podczas silnych wiatrów.

Niezawodne działanie okien, niezależnie od tego, czy są wykonane z drewna, PVC czy aluminium, przedłuży ich coroczny przegląd, który warto połączyć z konserwacją i regulacją okuć. Samą regulację najlepiej zlecić serwisowi, gdyż samodzielne próby skorygowania niewielkiej usterki mogą ją powiększyć i rozregulować całe okno. We własnym zakresie można oczyścić elementy mechanizmu z kurzu i sprawdzić ich zamocowanie na całym obwodzie. W razie potrzeby wystarczy je dokręcić, a następnie nasmarować odpowiednimi środkami. Użyte preparaty nie powinny zawierać żywic, kwasów i silikonów oraz dodatków mogących uszkodzić powłokę antykorozyjną stali.

Regulacja przez serwis
Nowe okna z okuciami Roto są fabrycznie wyregulowane. Po zakończonym montażu trzeba je ustawić i powinna to wykonać brygada montująca okna. Kolejne regulacje okuć zależeć będą od warunków, w jakich eksploatowane jest okno. Jeśli jest używane codziennie, wystawione na działanie słońca i silnego wiatru, będzie wymagało ustawienia częściej niż standardowe, rzadko otwierane okno od strony północnej. Regulacja jest wymagana wówczas, gdy skrzydła przestają działać lekko, są nieszczelne, nie chcą się domykać, nie pasują idealnie do ramy (trzeba je dociskać, żeby zamknąć) lub ciężko obraca się klamka. Takie oznaki mogą pojawić się nawet w trakcie prawidłowej eksploatacji okien. Najczęściej powodem takiej sytuacji jest odkształcanie się profili okiennych (kurczenie i rozszerzanie wskutek zmian temperatury i wilgotności). Najbardziej są na to narażone okna o dużych wymiarach, których skrzydła są cięższe.

Warto jak najszybciej usuwać przyczyny złego stanu okuć. Zapobiegnie to większym uszkodzeniom okna (szybsze zużycie mechanizmów i uszczelek okiennych, ścieranie powłok ochronnych okuć Roto).

Źródło: ROTO
Foto: ROTO