piątek, 6 lutego 2015

Nietypowe okucia do okien przesuwnych

W Polsce najczęściej montowane są okna otwierane i uchylane. Coraz większą popularnością cieszą się jednak okna przesuwne. Skrzydła tych mniejszych mogą podnosić się do góry, a większych odsuwać na bok.

Okna otwierane w pionie są popularne głównie w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Mają one klasyczną formę, a nietypowa konstrukcja pozwala na dowolną aranżację wnętrza. Ich funkcjonalność i ciekawy wygląd sprawia, że mają one także zwolenników w naszym kraju. Takie okna mogą być wyposażone w specjalne okucia Roto Vertical Sliding ze sprężyną pozwalającą na przesuwnie skrzydła w pionie i opcjonalnie jego uchylanie. Dzięki nim komfortowo podnosi się i opuszcza obramowane przeszklenia. Bez funkcji uchylania mogą ważyć maksymalnie 65kg, a te uchylane 35kg. Do każdego ze skrzydeł, zależnie od jego ciężaru, jest indywidualnie dobierana sprężyna. Możliwe jest również zamówienie ich z tzw. hornem, dzięki któremu imitują „okna z epoki”.

Okna dużych rozmiarów, które pełnią także funkcję drzwi tarasowych, są powszechnie spotykane na południu Europy. Zazwyczaj montuje się tam drzwi harmonijkowe, które w ciepłe dni otwiera się na całą szerokość. Ponieważ zastosowane w nich pakiety szybowe są ciężkie, muszą być wyposażone w odpowiednie okucia. Bezawaryjne korzystanie ze wszystkich funkcji harmonijkowych drzwi z niskim progiem zapewnią okucia Weatherfold 4S, których dystrybutorem jest Roto. Okucia te są dedykowane do skrzydeł otwieranych na zewnątrz i do wewnątrz o maksymalnej masie: 50, 75, 100, 150kg; wysokości 4000mm oraz szerokości 1200mm. Mogą mieć one profile o grubości 44-68mm wykonane z drewna, aluminium lub połączenia obu materiałów.
Harmonijkę tworzy się przez połączenie maksymalnie 16 takich skrzydeł (po 8 z każdej strony). Po zsunięciu harmonijki na boki powstaje przejście o rozmiarach do 19m.

Źródło: ROTO
Foto: ROTO