piątek, 13 lutego 2015

Dobry montaż – cieplej i oszczędniej

Dobry montaż – cieplej i oszczędniej
Dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjnym nowoczesne okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe, pozwalają na zredukowanie strat energii cieplnej, a tym samym obniżenie rachunków za ogrzewanie. Aby stolarka otworowa mogła zapewniać optymalną ochronę termiczną, musi zostać dobrze zamontowana.

Nieszczelna stolarka może generować nawet 25 procent strat ciepła w domach jednorodzinnych i do 45 procent ubytków energii cieplnej w blokach mieszkalnych. Aby temu zapobiegać, inwestorzy coraz częściej nabywają drogie, energooszczędne produkty. Niestety, ich bardzo dobre parametry termoizolacyjne łatwo zniweczyć przez niepoprawny montaż.

Na straży cennej energii
Nowo budowane oraz adaptowane do wymagań prawa i trendów architektonicznych budynki wymagają zastosowania dobrej jakości stolarki. Renomowani producenci kładą nacisk na to, aby ich wyroby cechowały jak najlepsze parametry termoizolacyjne. Poziom izolacyjności termicznej okien, drzwi czy bram garażowych określa współczynnik przenikania ciepła U. Opisuje on, jaka ilość energii cieplnej przenika przez dany rodzaj stolarki na zewnątrz budynku. Im wartość tego parametru jest niższa, tym bardziej energooszczędny jest produkt.

Nieprawidłowa instalacja przyczyną problemów
Odpowiednio dobrana stolarka otworowa może sprawić, że gdy temperatury spadają nawet do kilkunastu kresek poniżej zera, wewnątrz budynków będzie ciepło i komfortowo. Aby tak się stało, musi zostać spełniony podstawowy warunek, jakim jest prawidłowy montaż tych wyrobów.

Podstawowe błędy montażowe, jak niezabezpieczenie lub złe zabezpieczenie połączenia stolarka-mur, już po kilku miesiącach mogą skutkować przewiewaniem zimnego powietrza od spodu i z boków okien czy zawilgoceniem piany poliuretanowej i ścian – wyjaśnia Cezary Nowacki z firmy Nowal, zajmującej się handlem i montażem stolarki budowlanej.

W wyniku powstawania mostków termicznych produkty, które miały być energooszczędne, zaczynają generować straty ciepła. Problem może z czasem się pogłębiać, ponieważ okna lub drzwi narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych czy wilgoci niszczeją szybciej. W wyniku błędów popełnionych podczas instalacji pogarsza się także funkcjonalność i estetyka wyrobów.

Dobry montaż się opłaca
Według danych producentów stolarki budowlanej, ponad połowa zgłoszeń reklamacyjnych związanych jest z wadami montażowymi. Istnienie problemu zauważają także niezależne instytucje badawcze.

Z naszej praktyki wynika, że wysokiej klasy stolarce otworowej zbyt rzadko towarzyszą dobre praktyki montażowe – tłumaczy dr inż. Krzysztof Kuczyński, kierownik Zakładu Konstrukcji i Elementów Budowlanych Instytutu Techniki Budowlanej – Jesteśmy wzywani na ekspertyzy, aby wyjaśnić, co jest powodem pojawiających się z czasem problemów z eksploatacją wyrobów. Często ich przyczyną jest niewłaściwy montaż – dodaje specjalista z ITB.

Instytut jest patronem merytorycznym prowadzonej przez Związek POiD kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ". Jej celem jest uświadomienie inwestorom jak ważna jest właściwa instalacja okien, drzwi, bram czy elementów fasady.

Dobry montaż jest przede wszystkim fachowy, najlepiej wykonany przez wykwalifikowanego montera i przy użyciu odpowiednich materiałów i narzędzi. To ważne, bo różne produkty mają odmienną specyfikę i mogą wymagać zastosowania innej techniki – podsumowuje Zdzisław Maliszewski z POiD.

Na montażu nie warto oszczędzać. Z negatywnymi efektami źle wykonanych prac, trzeba będzie borykać się przez długie lata. Odpowiednio zamontowana stolarka to wiele korzyści dla jej nabywcy. Oszczędność energii cieplnej oraz bezawaryjne użytkowanie zakupionych wyrobów przez długie lata to najważniejsze z nich. Stawianie na fachowy montaż zawsze się opłaca.

Źródło: POiD
Foto: POiD