poniedziałek, 19 stycznia 2015

Nowy sposób wietrzenia w stolarce aluminiowej

Okucie activPilot Comfort marki Winkhaus z funkcją naturalnego, bezpiecznego wietrzenia dotychczas można było stosować do profili z PVC i niektórych okien z drewna. Dzięki nowemu rozwiązaniu firmy Ponzio, ta funkcja jest dostępna również w stolarce aluminiowej.

Okucie activPilot Comfort posiada oprócz uchylenia i pełnego otwarcia, także funkcję równoległego odstawienia skrzydła od ramy. Dzięki niej, między skrzydłem a ramą na całym obwodzie okna powstaje ok. 6mm szczelina, która pozwala na naturalne, energooszczędne i bezpieczne wietrzenie. Ta funkcja możliwa jest dzięki specjalnym zaczepom na ramie okna. Ich budowa sprawia, że w pozycji wietrzenia okna są bezpiecznie zaryglowane (do klasy RC2). Rozwiązanie to pozwala na wietrzenie przy zachowaniu podwyższonej odporności na włamanie. Dzięki temu można wietrzyć dom lub mieszkanie także podczas nieobecności domowników. Regularne wietrzenie wnętrz w taki sposób zapobiega gromadzeniu się wilgoci i zagrzybieniu ścian, a w okresie letnim powstawaniu zaduchu. Dodatkowo zabezpiecza przed przeciągami, hałasem oraz insektami. Jest ono ponadto bardziej energooszczędne niż wietrzenie poprzez uchylone skrzydło, zapewnia stopniowy i równomierny dopływ świeżego powietrza, chroniąc przed nadmiernymi stratami ciepła.

Ze uwagi na wymagania techniczne okucie activPilot Comfort mogło być dotychczas wykorzystywane jedynie do okien PVC i drewnianych z odpowiednio wyfrezowanym wrębem (oś wrębu 13mm). Firma Ponzio opracowała jednak profil skrzydła z przesuniętym rowkiem okuciowym, który można stosować we wszystkich systemach okiennych serii Ponzio PE. Dzięki temu nowa funkcja wietrzenia dostępna jest również w oknach i fasadach aluminiowych.

W przypadku stolarki z aluminium, a szczególnie fasad, ciekawym rozwiązaniem jest wariant activPilot Comfort PADM z funkcją automatycznego wietrzenia. Łączy ona mechaniczne okucia activPilot Comfort i napęd elektryczny BDT firmy D+H. Panel dotykowy pozwala na programowanie długości i częstości wietrzenia. Jeżeli okna są trudno dostępne, do ich obsługi można zastosować pilot zdalnego sterowania. W przypadku fasad możliwa jest integracja napędów okiennych z systemem zarządzania budynkiem.

Źródło: WINKHAUS
Foto: WINKHAUS