środa, 21 stycznia 2015

Dobry montaż to podstawa

Dobry montaż okien i drzwi
Wybierając stolarkę otworową zwracamy przede wszystkim uwagę na jej właściwości techniczne i estetykę. Warto jednak pamiętać, że parametry samego produktu nie gwarantują tego, że zapewni on komfortową eksploatację i optymalną ochronę termiczną. Na równi z jakością wyrobu, decyduje o tym profesjonalny montaż.

Rynek oferuje wiele dobrych wyrobów stolarki budowlanej. Producenci wykorzystują nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na produkcję okien i drzwi o coraz lepszych właściwościach termicznych. Nawet najlepszy produkt nie osiągnie jednak swoich parametrów, jeśli nie będzie profesjonalnie zamontowany.

Pozorne oszczędności
Na montażu okien, drzwi, bram czy fasad nie warto oszczędzać. Decydując się na niesprawdzoną, ale najtańszą ekipę montażową lub wykorzystując niezalecane przez producenta stolarki materiały zyskamy tylko pozornie. Nieodpowiednio zamontowane drzwi wejściowe lub okno mogą powodować starty ciepła, które będą prowadzić do wyższych kosztów ogrzewania.

Montaż stolarki otworowej wykonuje się raz, natomiast jeśli zostanie on źle przeprowadzony, to z negatywnymi efektami tych prac możemy mieć do czynienia przez cały okres eksploatacji produktu. W przypadku okien, drzwi czy bram wynosi on nawet kilkadziesiąt lat.

Jak podkreśla Tomasz Wierzbicki, doświadczony monter stolarki budowlanej w firmie FESTON z Warszawy, niezadowolenie inwestorów z wyrobu jest nierzadko spowodowane jego rzekomo niską jakością, tymczasem problem leży po stronie słabej jakości montażu.

Dostępne obecnie na rynku wyroby stolarki budowlanej to produkty nowoczesne, o bardzo dobrych parametrach termicznych. Dlatego ich montaż należy przeprowadzać przy użyciu odpowiednich technik. Instalację najlepiej powierzyć fachowej, rekomendowanej przez producenta ekipie montażowej. Taka ekipa będzie posiadać niezbędne doświadczenie i wymaganą wiedzę techniczną – wyjaśnia ekspert.

Dobry montaż – szereg korzyści
Z szacunków producentów stolarki budowlanej wynika, że nawet 60 procent zgłoszeń reklamacyjnych dotyczących wyrobów ma związek z wadami montażowymi. Te dane uzmysławiają, że w kwestii dobrego montażu wiele jest jeszcze do zrobienia.
Działaniem mającym służyć wzrostowi świadomości inwestorów jest kampania „DOBRY MONTAŻ", organizowana przez Związek POiD, zrzeszający producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej w Polsce. Partnerami kampanii są renomowane firmy i marki: AIB, FAKRO, Hörmann, POL-SKONE, Porta KMI Poland, Pozbud, Proline, Soudal, Tytan Professional i Yawal.

Dobry montaż niesie ze sobą szereg korzyści dla użytkownika danego wyrobu. To oszczędność energii cieplnej, komfort i bezpieczeństwo eksploatacji, zachowanie parametrów produktu. Korzyści te są niewspółmiernie wyższe w stosunku do kosztów prawidłowej instalacji, które stanowią ok. 1% kosztów całej inwestycji – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych w Związku POiD.

Dobry montaż, czyli jaki?
Jaki powinien być prawidłowy montaż? Przede wszystkim profesjonalny, czyli przeprowadzony najlepiej przez fachową, certyfikowaną ekipę. Każdy produkt ma swoją specyfikę i może wymagać zastosowania konkretnych rozwiązań, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta i używać rekomendowanych przez niego materiałów. Montaż powinien być dopasowany do danej inwestycji i przeprowadzony w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Powinien także zapewniać osiągnięcie deklarowanych przez producenta parametrów technicznych oraz estetykę konstrukcji.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD