środa, 17 grudnia 2014

Sposób na hałas komunikacyjny

Okno Winegretic Oknoplast
Hałas to jeden z bardziej uciążliwych czynników środowiskowych, który może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Daje się we znaki zwłaszcza mieszkańcom miast. Uciążliwość hałasu zależna jest od jego natężenia, częstotliwości, czasu oddziaływania oraz cech odbiorcy, takich jak stan zdrowia, wiek czy wrażliwość na dźwięki. Wyjątkowo dotkliwy jest hałas komunikacyjny wytwarzany przez ruch uliczny. Według badań w Polsce na hałas narażonych jest ponad 13 milionów osób.

Rw – parametr, na który warto zwrócić uwagę
Są różne sposoby na zredukowanie hałasu. Uciążliwy dźwięk jest niwelowany u źródła, bądź na drodze penetracji. Dobrym sposobem na walkę z hałasem jest przede wszystkim zamontowanie dobrej jakości stolarki okiennej. Najważniejszy jest współczynnik Rw, który mówi, jak okno izoluje wnętrze od dźwięków pochodzących z zewnątrz. Efektywność izolacji akustycznej stolarki zależy od typu szyby. Liczy się rodzaj szkła, kombinacja grubości szyb, zastosowanie folii, odległość między szybami, obecność gazu w pakiecie szybowym. Ważny jest ponadto profesjonalny montaż.

Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki
- Izolacyjność akustyczna budynku nabiera znaczenia, kiedy nasz dom znajduje się w sąsiedztwie ruchliwych ulic, torów kolejowych czy lotnisk. Polskie normy dopuszczają poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w przedziale od 25 - 35dB w nocy oraz od 30 - 40dB w dzień. OKNOPLAST oferuje szyby dźwiękochłonne, które posiadają współczynnik Rw na poziomie 36, 39, 40 a nawet 50dB. – tłumaczy Michał Piekarski, technolog szyb zespolonych OKNOPLAST.

Wysoka izolacyjność akustyczna przeszkleń zapewnia komfort mieszkańcom budynków zlokalizowanych w otoczeniu tras komunikacyjnych. Wysoki poziom tłumienia umożliwia asymetryczna budowa zestawu szybowego oraz wykorzystanie szkieł laminowanych z folią akustyczną. Pakiet taki optymalnie tłumi niskie częstotliwości (np. związane z natężeniem ruchu ulicznego), jak również wysokie częstotliwości (np. nisko przelatujące samoloty odrzutowe).

- Dźwięk słyszalny wewnątrz budynku będzie sprawiał wrażenie, że hałas jest zlokalizowany kilkukrotnie dalej niż w rzeczywistości. Dla naszego ucha nie będą również odczuwalne prace remontowe dróg – dźwięk młota pneumatycznego okaże się tylko odległym, nieszkodliwym odgłosem „owada”. – zaznacza specjalista OKNOPLAST.

Nowy klasa pakietu szybowego
Bardzo dobre wartości akustyczne można znaleźć w systemie szybowym 4 Xglass, dostępnym w profilu Winergetic Premium oraz Platinium Evolution². Główną różnicą między standardowym pakietem szybowym, a pakietem 4 Xglass jest poziom izolacji akustycznej.

- Okno z klasycznym pakietem szybowym ma współczynnik Rw na poziomie 33 dB. Przy zastosowaniu nowego zespolenia 4 Xglass, zaprojektowanego przez OKNOPLAST, izolacyjność akustyczna okna wzrasta do 36 dB. Różnica tych kilku decybeli dla ludzkiego ucha odczuwalna jest jako redukcja źródła hałasu o połowę. Przykładowo tak, jakbyśmy w jednym pomieszczeniu słuchali muzyki z dwóch głośników o tym samym natężeniu dźwięku i nagle jeden wyłączyli. – mówi Michał Piekarski.

Skuteczność potwierdzona badaniami
Właściwości okna z szybą 4 Xglass potwierdza certyfikat akredytowanego laboratorium badawczego, którego ocenie poddano izolacyjność akustyczną modelu Winergetic Premium.

- Na rynku dostępny jest także pakiet szybowy, który posiada współczynnik Rw na poziomie 50dB. Ten imponujący wynik został osiągnięty w badaniu przeprowadzonym przez renomowany instytut IFT ROSENHEIM. Jak widać technologia stolarki otworowej ciągle nas zaskakuje pod względem rozwoju parametrów technicznych – podsumowuje Michał Piekarski.

Źródło: OKNOPLAST
Foto: OKNOPLAST