wtorek, 4 listopada 2014

Zostaw chłód za oknem

Okno PCV MS Evolution pasywne
Na jesienną aurę i nadchodzącą zimę warto się przygotować. Oprócz izolacji budynku, na zredukowanie kosztów ponoszonych na jego ogrzewanie, pozwoli zastosowanie dobrej stolarki okiennej. Będzie ona nie tylko ozdobą elewacji, ale także optymalnie ochroni przed niskimi temperaturami.

Innowacja ukryta w profilu
Na izolacyjność termiczną stolarki wpływają wszystkie komponenty jego konstrukcji. O tym, jak „ciepłe" będzie okno decydują nie tylko szyby i profile. Istotna jest każda część. Takim elementem jest wzmocnienie wewnątrz profilu. Zapewnia ono sztywność konstrukcji i zapobiega odkształcaniu się stolarki. W standardowych oknach PVC wykorzystywane są wzmocnienia ze stali, które powodują jednak powstawanie mostków termicznych. Dlatego firma MS więcej niż OKNA opracowała i opatentowała wzmocnienie termiczne SteelPUR®.

W podróży czy drodze do pracy, w chłodne jesienne dni często sięgamy po kubek termiczny, wypełniony ulubioną herbatą. Jest on ciepły w środku, a zimny na zewnątrz. Mimo, że został zbudowany z metalu – materiału dobrze przewodzącego ciepło – to, dzięki specjalnej konstrukcji, nie dopuszcza do wychłodzenia znajdującego się w nim płynu – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA – Zadanie ochrony termicznej stoi także przed oknem. W stolarce okiennej wyposażonej w metalowe wzmocnienia energia cieplna zazwyczaj szybko ucieka na zewnątrz, co powoduje pogorszenie parametrów izolacyjnych okna. We wzmocnieniu termicznym SteelPUR® również wykorzystujemy metal, jednak jest on przedzielony na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną, które nie mają ze sobą styku, niczym ścianki w kubku termicznym. Element łączący stanowi natomiast rozpórka z kompozytu poliestrowo-szklanego zatopiona w pianie poliuretanowej, która stanowi dodatkową izolację. Dzięki temu, eliminujemy powstawanie mostków termicznych i zatrzymujemy ciepło wewnątrz – dodaje ekspert.

Ekonomicznie i ekologicznie
W połączeniu z innymi rozwiązaniami wpływającymi na termikę stolarki okiennej, zastosowanie wzmocnienia termicznego pozwala na uzyskanie bardzo dobrych właściwości termicznych, gdzie współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi 0,72 W/m2K (dla okna referencyjnego o wymiarach 1230x1480mm). Konstrukcja o takich parametrach spełnia wysokie wymagania budownictwa pasywnego i może być stosowana w domach pasywnych.

Wysokiej jakości okna pozwalają na oszczędności na wydatkach za ogrzewanie budynku. Mniejsze straty ciepła są ponadto korzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ mniej zużytej energii oznacza redukcję emisji CO2 i innych szkodliwych gazów do atmosfery.

O tym, jakie korzyści osiągniemy wybierając stolarkę okienną przekonamy się korzystając z kalkulatora energetycznego dostępnego na stronie internetowej MS więcej niż OKNA – tłumaczy Artur Głuszcz. – Narzędzie pozwala na porównanie różnorodnych konstrukcji i obliczenie oszczędności uzyskanych poprzez inwestycję w okna. Dzięki jego użyciu, wyliczymy różnice w energooszczędności występujące między nowymi a starymi, użytkowanymi przez nas wyrobami – uzupełnia.

Stolarka okienna odpowiada za 15-25 procent strat ciepła w budynku. Wybór rozwiązań o wysokiej jakości energetycznej przełoży się na ich ograniczenie.

Źródło: M&S
Foto: M&S