czwartek, 6 listopada 2014

Przygotowanie okien i drzwi do sezonu zimowego

Zbliża się zima. Warto sprawdzić, czy nasze okna i drzwi są odpowiednio przygotowane na najbliższe miesiące. Eksperci z OKNOPLAST udzielają porad, które pozwolą przygotować stolarkę otworową na nadchodzące miesiące.

Niskie temperatury wraz z silnymi wiatrami, którym towarzyszą opady deszczu i śniegu zagrażają stolarce otworowej. Właściwe przygotowanie okien i drzwi zredukuje odpływ ciepła z wnętrza budynku, co obniży koszty ogrzania go oraz przedłuży żywotność stolarki.

Przygotuj okna do zimy
Zabiegi konserwujące okna należy rozpocząć od ich umycia. Najlepiej wybrać na ta czynność stosunkowo ciepły dzień. Istotny jest środek czyszczący, jakiego użyjemy do mycia. Rynek oferuje szeroki wybór preparatów, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane do tego celu produkty. Do umycia okien wystarczy niewielka ilość detergentu oraz miękka ścierka.

W przypadku stolarki PVC środek czyszczący nie może zawierać agresywnych związków chemicznych, rozpuszczalników lub substancji ściernych. Nieodpowiedni preparat do mycia może uszkodzić powierzchnię profilu (np. przebarwić lub zarysować profil). Bezpiecznym rozwiązaniem jest markowy preparat do okien lub roztwór wody i płynu do mycia naczyń.

Skondensowane środki czyszczące i tłuste preparaty mogą uszkodzić uszczelki, szczególnie te wykonane ze sztucznego kauczuku EPDM. Dlatego też do ich umycia wystarczy delikatny detergent. Ewentualne resztki płynu z gumowych elementów najlepiej usunąć przy użyciu czystej wody.

- Wyczyszczenie okien przed zimą ma duże znaczenie, ponieważ zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory w powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia. Natomiast przy czyszczeniu okuć pamiętajmy, aby stosowane środki nie naruszyły powłoki antykorozyjnej – wyjaśnia Marzena Rutyna, Technolog OKNOPLAST.

Pamiętaj o sprawdzeniu stanu technicznego
Po umyciu, kolejnym zabiegiem jest kontrola techniczna okna. Należy sprawdzić czy ruchome części i okucia funkcjonują prawidłowo. Jeśli okno ciężko się otwiera i zamyka lub jest nieszczelne, trzeba wyregulować je zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Trzeba pamiętać, że nieszczelne okna w okresie zimowym zwiększą rachunki za ogrzewanie (może przez nie uciec nawet 25% energii używanej do ogrzania budynku).

Kolejnym elementem okna, który należy sprawdzić są uszczelki. Są one bardzo narażone na wpływ warunków atmosferycznych, szczególnie w dolnej części ramy. Uszczelki posiadające odpowiednie parametry odznaczają się elastycznością oraz wytrzymałością na niskie temperatury. W zachowaniu tych cech pomoże pielęgnacja smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku zabezpieczy gumowe elementy przed mrozem i wilgocią, tworząc warstwę ochronną. Jeśli uszczelki są przygniecione, porowate lub popękane, powinno się je wymienić na nowe.

Postaw na trwałość na wiele sezonów
- OKNOPLAST wyposaża swoje produkty w uszczelki z trwałego materiału EPDM, o wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, para wodna, promieniowanie UV czy gwałtowne zmiany temperatury. Uszczelki te gwarantują odpowiednią szczelność okna, a ich żywotność jest kilkakrotnie dłuższa – mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST.

Przed zimą warto skontrolować także siłę docisku skrzydła do ramy. W tym celu wystarczy wziąć kartkę papieru i wsunąć między skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier się wysuwa, oznacza to, że okucia mogą wymagać regulacji. W nowoczesnych oknach okucia obwiedniowe posiadają pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Zależnie od pory roku, należy tą siłę korygować. Zapobiegnie się w ten sposób sytuacji, gdy w okresie zimowym okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie optymalnej wymiany powietrza z otoczeniem.

- Powinno się regularnie kontrolować mocowania oraz stopień zużycia elementów okucia i gdyby zaszła taka potrzeba należy dokręcić wkręty mocujące lub wymienić niesprawne elementy. Raz w roku należy nasmarować okucia. Do tego celu znakomicie nadaje się wazelina techniczna, która sprawi, że okucia zachowają sprawność. W rezultacie obsługa okna nie będzie wymagała od nas wiele wysiłku – podpowiada Grzegorz Bułat.

Zbadaj szczelność drzwi
Niezabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych drzwi mogą utracić swoje właściwości, co objawiać się będzie ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Duża różnica temperatur między wnętrzem budynku, a klimatem panującym na zewnątrz może prowadzić do wypaczenia skrzydła drzwi. W efekcie będą one trudne do zamknięcia lub mogą ocierać się o ościeżnicę.

Po pierwsze trzeba sprawdzić stan powłok lakierniczych na powierzchni drzwi, poszukując pęknięć lub uszkodzeń mechanicznych. Ważna jest inspekcja połączeń stolarskich przy ramiakach pionowych i poziomych oraz połączeń w rogach ramek mocujących przeszklenia (jeśli drzwi je posiadają). W przypadku wykrycia usterek, można je naprawić zaprawkami lakierniczymi.

Kolejnym elementem jest badanie szczelności. - Sprawdzenie szczelności drzwi należy przeprowadzać przy zaryglowanych zamkach. Nie powinniśmy wyczuć wtedy żadnych przewiewów. W przypadku ich pojawienia się, prawdopodobną przyczyną jest wypaczenie skrzydła, zły montaż ościeżnicy lub też zużycie uszczelek. Nieszczelności te uda nam się usunąć regulując drzwi na zawiasach i w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka. Pamiętajmy jednak, aby regulacji dokonać przy dodatniej temperaturze. Zmiany wykonane w trakcie mrozów mogą uszkodzić skrzydło drzwi, ponieważ zachodzi wówczas zmiana właściwości materiału. W razie zużycia uszczelek, wystarczy je wymienić na nowe – mówi Marzena Rutyna.

W przypadku zamków, ich producenci zazwyczaj nie zalecają stosowania smarów w płynie lub substancji czyszczących mechanizm. Zaleca się natomiast stosowanie białego smaru do konserwacji rygli i innych części poddanych tarciu.

Stosując się do zaleceń ekspertów OKNOPLAST zapewnimy, że nasze drzwi i okna spełnią swoją główną funkcję w trakcie zimy – zatrzymają ciepło wewnątrz domu. Poddając systematycznej konserwacji elementy stolarki przedłużymy ich żywotność.

Źródło: OKNOPLAST
Foto: OKNOPLAST