piątek, 21 listopada 2014

Pielęgnacja, konserwacja i renowacja okien przed zimą

Malowanie okien PCV i drewnianych - farby Śnieżka
Aby podczas zimowych dni cieszyć się w pełni ciepłem w naszym domu, należy odpowiednio wcześniej sprawdzić stan stolarki okiennej. Nawet małe nieszczelności mogą prowadzić do przenikania chłodnego powietrza i wilgoci do wnętrza budynku, a upływ czasu może sprawić, że konstrukcja przestanie wyglądać estetycznie. Jeśli jednak należycie zadbamy o okna, niestraszna będzie im niesprzyjająca aura.


Przegląd okien należy wykonywać minimum raz w roku. Mechanizmy w stolarce w wyniku codziennej eksploatacji ulegają rozregulowaniu. Prowadzi to do nieszczelności stolarki. Działanie czynników atmosferycznych wiatru, wilgoci oraz promieniowana słonecznego sprawia ponadto, że powierzchnia profili okiennych z biegiem lat traci swój elegancki wygląd. Można go jednak przywrócić, a przy tym zabezpieczyć okno dzięki wykorzystaniu właściwych rozwiązań.

Konserwacja krok po kroku
Przed oględzinami stolarki trzeba ją dokładnie umyć, usuwając wszelkie zabrudzenia. Najlepiej wykorzystać do tego celu miękką szmatkę oraz delikatne środki czyszczące. Kolejnym etapem jest weryfikacja poprawnego otwierania i zamykania skrzydeł oraz ich szczelnego przylegania do ościeżnicy. W przypadku stwierdzenia usterek, regulację okuć najlepiej powierzyć fachowcom.

Wiele prac można jednak wykonać samodzielnie, przedłużając żywotność okien i zapewniając sobie komfort użytkowania. W przypadku starej stolarki okiennej z drewna, należy dokładnie sprawdzić miejsca połączeń szyby z profilem. Starsze modele są zazwyczaj pozbawione uszczelek. Jeśli wypełnienie z kitu straciło już swoje właściwości, można zabezpieczyć te newralgiczne punkty styku silikonem. Wybierając odpowiedni środek, trzeba zwrócić uwag, aby był on przystosowany do użycia na zewnątrz. Wysokiej jakości rozwiązanie stanowi Beston Silikon Uniwersalny. Wyrób aplikuje się na czystą, suchą powierzchnię. Najlepiej wyciskać silikon z tuby za pomocą pistoletu, co pozwoli precyzyjnie wypełnić przeznaczone do uszczelnienia przestrzenie. Produkt uzyskuje swoje właściwości po całkowitym wyschnięciu.

Okna z PVC jak nowe
Sporą popularnością cieszą się okna PVC, które są alternatywą dla stolarki z drewna. Są wytrzymałe i tańsze od swoich „naturalnych" odpowiedników. Wymagają one również przeglądów oraz konserwacji. Poza sprawdzeniem stanu ich okuć i uszczelek, należy także zadbać o profile. Białe okna z PVC są narażone na zabrudzenia, a długotrwałe działanie promieniowania słonecznego sprawia, że z czasem tracą swój pierwotny kolor. Nic jednak straconego. Dzięki specjalnej farbie można przywrócić stolarce dawny blask. Dobrym rozwiązaniem, które można zastosować jest Śnieżka SUPERMAL® Emalia do PCV, przeznaczona zarówno do malowania powierzchni PVC jak i drewnianych. Łączy ona w sobie grunt i emalię, dzięki czemu nie wymaga użycia podkładu. Taka formuła skraca i ułatwia pracę. Wyrób tworzy ochronno-dekoracyjne białe powłoki.

Emalię aplikuje się na suche i oczyszczone podłoże.

Jeśli pokrywamy okna wykonane z drewna, to w przypadku, gdy stara powłoka malarska jest w złym stanie, należy ją dokładnie usunąć – wyjaśnia Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń z Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Przed użyciem emalię trzeba dokładnie wymieszać a w razie konieczności rozcieńczyć. Nakładamy 1-2 warstwy wyrobu za pomocą płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka gąbkowego lub poprzez natrysk – dodaje ekspert.

W taki sposób można uzyskać trwałą powłokę, odporną na wilgoć, zabrudzenia, zarysowania, działanie czynników atmosferycznych i detergentów. Pomalowane emalią powierzchnie są ponadto chronione przed żółknięciem.

Nieszczelne okna powodują od 15 do 25 procent strat energii w budynku, a ich zakup to spory wydatek. Warto więc zadbać, aby nasza stolarka przetrwała w dobrym stanie przez wiele lat. Jesiennego przeglądu okien i ich renowacji można dokonać samodzielnie, pozostawiając profesjonalistom kwestie związane z regulacją okuć. Wykorzystanie odpowiedniej jakości rozwiązań sprawi, że okna będą wyglądać jak nowe.

Źródło: Śnieżka SA
Foto: Śnieżka SA


Preparaty do okien: DETIKO