wtorek, 18 listopada 2014

Osłony w miejscu do pracy

Osłony - żaluzje i rolety pionowe do gabinetu lekarskiego, dentystycznego i biura
Przesłony pionowe, takie jak żaluzje (vertikale) oraz zasłony panelowe kojarzą się zazwyczaj z wystrojem biur. Tymczasem coraz częściej wykorzystuje się je w domowych gabinetach i placówkach medycznych. Miejsca takie powinny być tak zaaranżowane, aby sprzyjały wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Domowy gabinet
Oprócz biurka z dużym blatem i sporą liczbą szuflad, ważne jest, aby pokój przeznaczony na gabinet był dobrze doświetlony. Praca będzie bardziej komfortowa, jeśli okna zostaną przesłonięte zasłonami panelowymi, które są alternatywą dla firan i zasłon. Składają się one z szyny prowadzącej z 2-5 torami i 3 lub 5 pionowych, ruchomych pasów z tkaniny przymocowanych do szyny. Zależnie od liczby torów, typu zsuwania oraz sterowania, szynę można konfigurować na kilka sposobów. Dowolność łączenia wzorów i kolorów oraz opcja zamiany paneli miejscami sprawia, że mogą stać się ciekawym akcentem dekoracyjnym. Zakupienie kilku rodzajów pasów i ich wymiana to prosty sposób na uzyskanie nowej aranżacji wnętrza.

Jeśli nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia na gabinet, przestrzeń do pracy można wydzielić (np. z pokoju dziennego lub kuchni). Aby domowe biuro nie przeszkadzało innym domownikom, można wyodrębnić je poprzez zamontowanie zasłon panelowych. Jeśli takie miejsce ma nietypowy kształt, można przesłonić je vertikalami skośnymi.

Do gabinetów, przychodni i szpitali
Najczęściej vertikale i zasłony panelowe stosuje się do przesłaniania sporych, przeszklonych powierzchni. Nierzadko wielkoformatowe okna, a nawet szklane ściany znajdują się w placówkach medycznych. Wyposażenie pomieszczeń w takich obiektach musi spełniać rygorystyczne wymagania higieniczne oraz przeciwpożarowe. Dotyczy to także osłon przeciwsłonecznych. Użyte do ich wykonania tkaniny muszą być łatwe do utrzymania w czystości, odporne na środki dezynfekcyjne, myjące oraz plamy po środkach chemicznych i organicznych. Wykonanie przesłon pionowych z materiałów o takich cechach jest niezbędne także w prywatnych gabinetach lekarskich, salonach fryzjerskich, kosmetycznych i odnowy biologicznej.

W ofercie ANWIS znajdziemy tkaniny wykonane z surowców spełniających najwyższe wymagania (m.in. certyfikaty OEKO-TEX). Spośród nich, te przeznaczone do szpitali i przychodni są trudno zapalne oraz odporne na wilgoć i pleśń. Potwierdzają to atesty higieniczne i na niepalność. Stopień przezroczystości (transparentności) tych tkanin łatwo dopasować do funkcji pomieszczenia. W zwykłych gabinetach lekarskich wystarczy, jeśli będą one redukować przenikanie promieni słonecznych. W gabinetach specjalistów (np. okulistycznych) oraz pomieszczeń diagnostycznych i zabiegowych, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę (np. aparaty USG, RTG) potrzebne będą tkaniny całkowicie zaciemniające pokryte warstwą aluminium (typu blackout). W pomieszczeniach do badania słuchu przesłony wykonuje się natomiast z materiałów pochłaniających dźwięki.

Same żaluzje - tak jak inne typy przesłon marki ANWIS pozwalają na wygodną regulację natężenia światła docierającego do wnętrza. Odbywa się to przez ich rozsunięcie i zmianę kąta odchylenia lamel.

Źródło: ANWIS
Foto: ANWIS