piątek, 21 listopada 2014

Nowoczesna stolarka otworowa – ciepło i oszczędnie

Zgodnie z dyrektywą unijną, od 2019r. nowo budowane budynki użyteczności publicznej, a od 2021r. wszystkie nowe budynki będą musiały wykazywać blisko zerowe zużycie energii. Oznacza to także konieczność montażu stolarki otworowej, która zapewni redukcję strat ciepła.

Zapoczątkowana w XVIIIw. w Anglii rewolucja przemysłowa zmieniła obraz świata. W XXw. wieku podejście do tematu ochrony środowiska istotnie się zmieniło. Ta zmiana obserwowana jest także w budownictwie, które coraz częściej wykorzystuje rozwiązania energooszczędne, w tym nowoczesne okna i drzwi.

Automatyka w służbie człowieka
W stolarce otworowej stosuje się szereg nowoczesnych rozwiązań, które przekładają się na korzyści dla użytkowników.

Dobrym przykładem są tu nowoczesne okucia okienne i drzwiowe czy instalowane w stolarce otworowej czujniki – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi firmy Roto, firmy członkowksiej Związku POiD. – Problemem, z którym spotykamy się zwłaszcza zimą i jesienią jest „ucieczka” ciepła pod drzwiami. Przyczyna tego zjawiska to najczęściej niedokładne uszczelnienie progu. Wyjściem z sytuacji może być zastosowanie drzwi wyposażonych w specjalną, automatyczną uszczelkę – dodaje.

Uszczelkę taką instaluje się we wnętrzu drzwi, w dolnej partii skrzydła. Przy zamykaniu uruchamiany jest mechanizm sprężynowy, który wysuwa silikonową uszczelkę na całej długości krawędzi drzwi, likwidując szczelinę progową.

Okna mogą być natomiast wyposażone w czujniki magnetyczne, które współpracują z systemem centralnego ogrzewania lub klimatyzacją budynku.

Zamontowany w obwodzie okna sensor jest zintegrowany z elektronicznym termostatem, który automatycznie odcina dopływ ciepła do kaloryfera po otwarciu skrzydła. Po zakończeniu wietrzenia, grzejniki są ponownie włączane – tłumaczy Andrzej Wróblewski.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku klimatyzacji. Wykorzystanie takiego systemu pozwala zredukować wydatki ponoszone na ogrzewanie obiektu zimą oraz schłodzenie w okresie letnim.

Wykorzystać energię słoneczną
Koszty eksploatacji budynków można zmniejszyć dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Można wykorzystać ją do dogrzewania poddaszy przez wykorzystanie odpowiednich okien dachowych.

Produkty nowej generacji pozwalają nie tylko chronić przed ucieczką ciepła, lecz równocześnie mogą pozyskiwać energię słoneczną – podkreśla Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, firmy zrzeszonej w Związku POiD.

W czasie zimnych dni, promieniowanie słońca wnika do wnętrza przez szybę, gdzie jest pochłaniane przez przedmioty, które po nagrzaniu, przez pewien czas oddają zaabsorbowaną energię.

Zgromadzone ciepło pozostaje na poddaszu, ponieważ jest zatrzymywane przez zamontowane w oknie szkło pokryte niskoemisyjną powłoką – tłumaczy Janusz Komurkiewicz.

Nowoczesne produkty wykazują dobre właściwości termiczne. W ofercie FAKRO dostępne są okna dachowe o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,58 W/(m²K). Co istotne posiadają one pięć uszczelek. Taka konstrukcja zmniejsza powstawanie mostków termicznych oraz zapewnia lepszą izolacyjność produktu.

Okna dachowe najlepiej wyposażyć w markizy zewnętrzne, które w upalne dni zapewnią ochronę przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń.

Nowoczesne osłony przepuszczają do wnętrza jedynie małą część energii cieplnej, natomiast pozostałą emitują na zewnątrz. Dodatkowo są przezierne, czyli zapewniają dobrą widoczność na otoczenie budynku – wyjaśnia przedstawiciel FAKRO.

Markiza może być sterowana ręcznie lub elektrycznie. W przypadku tych drugich, na uwagę zasługują modele, które do zasilania wykorzystują akumulatory solarne. W trybie automatycznym rozwijają i zwijają się samoczynnie, zależnie od intensywności nasłonecznienia. Spółka FAKRO oferuje szeroki wybór markiz zewnętrznych do okien dachowych i pionowych.

Budownictwo pasywne
Rosnącym zainteresowaniem cieszy się budownictwo pasywne, które wymaga zastosowania dedykowanych rozwiązań.

W budownictwie pasywnym zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnym – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD. – Do ogrzania „zwykłego” domu potrzeba nawet 120 kWh energii na metr kwadratowy rocznie. Budynek pasywny potrzebuje jej nie więcej niż 15 kWh – dodaje.

W związku z powyższym, ważne jest wykorzystanie dobrej jakości stolarki otworowej. Nieszczelne okna mogą powodować 25 proc. strat ciepła w budynku, co w przypadku domów pasywnych jest nie do zaakceptowania.

Stosowane w nich przegrody zewnętrzne muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące parametrów izolacyjności. Dlatego przy ich wyborze szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikania ciepła – mówi Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., firmy członkowskiej Związku POiD.

Parametr ten opisuje jakość izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Im niższy, tym mniej energii cieplnej „ucieknie” przez przegrodę na zewnątrz obiektu.

W ofercie Aluprof dostępne są okna o ponadnormatywnych parametrach szczelności i izolacyjności. Przy wykorzystaniu szkła 2-komorowego współczynnik Uw nie przekracza w nich 0,80 W/(m²K), a w niektórych wariantach, wynosi dla okna otwieranego nawet 0,53W/(m²K). Budowa kształtowników systemu Aluprof posiada dwie opcje wykonania: SI i AERO.

Parametry okien wykonanych z elementów systemu przekraczają wymagania najostrzejszych obowiązujących norm i przepisów. Dlatego jest to rozwiązanie dedykowane budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. Potwierdzają to uzyskane certyfikaty Passive House Institute Darmstadt. Dodatkowym atutem okien jest możliwość wykonania bardzo dużych przeszkleń – uzupełnia Bożena Ryszka.

W asortymencie Aluprof dostępne są ponadto m.in. bardzo ciepłe drzwi panelowe i rolety zewnętrzne.

Opis rozwiązań przedstawionych w tekście:

Roto: MTS – magnetyczny czujnik okienny
Rozwiązanie, które pozwala zminimalizować straty energii. Zamontowany w obwodzie okna sensor zintegrowany jest ze sterowanym elektronicznie termostatem w kaloryferze lub/i klimatyzatorem. Po otwarciu skrzydła okiennego odcina dopływ ciepła do grzejnika lub wyłącza klimatyzator. Po jego zamknięciu, urządzenia są ponownie włączane.

FAKRO: pasywne okno FTT U8 Thermo
Okno skonstruowane z uwzględnieniem wymagań budownictwa pasywnego. Zapewnia dużą oszczędność energii cieplnej. Trzykomorowy pakiet szybowy U8 osadzono w specjalnie zaprojektowanej ramie skrzydła. W produkcie zastosowano pięć uszczelek. W zestawie z oknem znajduje się kołnierz uszczelniający Thermo i pomocny przy montażu pakiet kołnierzy izolacyjnych. Jest to najbardziej energooszczędne okno dachowe z pojedynczym pakietem szybowym o współczynniku Uw= 0,58W/m2K.

Aluprof: okno pasywne MB–104 Passive
System okien z przegrodą termiczną MB-104 Passive o wysokiej izolacyjności termicznej. Spełnia wymagania stawiane materiałom stosowanym w budownictwie pasywnym. Poza znakomitą izolacją termiczną, produkt wyróżnia bardzo dobra izolacja akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wytrzymałość. Zależnie od wymagań dotyczących energooszczędności, oferowane są dwa warianty wykonania: SI i AERO.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD