czwartek, 20 listopada 2014

Konserwacja okien drewnianych - POL-SKONE radzi

Konserwacja i pielęgnacja okien drewnianych Pol Skone
Okna mają istotny wpływ na walory wizualne pomieszczenia, a co ważniejsze, na bilans energetyczny budynku. Aby stolarka z drewna spełniała odpowiednio swoje funkcje przez wiele lat, należy ją systematycznie pielęgnować oraz konserwować.

Okna drewniane dodają wnętrzu elegancji, czyniąc je ciepłym i przytulnym. Drewno posiada sporo zalet, a dzięki niskiemu przewodnictwu ciepła umożliwia utrzymanie odpowiedniego bilansu ciepła we wnętrzu. Wykorzystanie nowatorskich rozwiązań produkcyjnych i materiałów wysokiej jakości sprawiło, że okna marki POL-SKONE, wpisują się w koncepcję energooszczędności w nowoczesnych budynkach.

Systematyczność podstawą pielęgnacji i konserwacji
Czas zużycia okien drewnianych zależy od wpływu warunków atmosferycznych, którym zostaną poddane oraz innych czynników środowiskowych (np. zanieczyszczenie środowiska, sposób zabudowy, położenie topograficzne budynku, itp.) Mimo, że obecnie okna posiadają zazwyczaj system trzech lub czterech warstw ochronnych, zaleca się przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej jesienią i wiosną, zrobić przegląd skrzydeł i ram okiennych, aby ocenić ich stan. Jeśli na powłoce lakierniczej zauważymy mikropęknięcia, otarcia lub drobne zadrapania, można łatwo je usunąć przy pomocy delikatnego papieru ściernego oraz farby nawierzchniowej zgodnej z kolorem okna. W przypadku miejscowych uszkodzeń nie trzeba poddawać renowacji całej ramy.

- Pielęgnację lub konserwację ram okiennych drewnianych najlepiej zacząć od usunięcia kurzu. Pamiętać należy, by nie używać do tego agresywnych detergentów, ponieważ zawarty w nich amoniak może nieodwracalnie uszkodzić powłokę malarską. Do mycia najlepiej stosować czystą wodę z delikatnym detergentem. Większość środków do mycia szyb zawiera salmiak, jego ewentualne resztki, które pozostają po umyciu szyb należy usunąć najlepiej czystą wodą. Następnie elementy okien wytrzeć suchą szmatką. Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie ram okiennych specjalnie przeznaczonym do tego celu mleczkiem konserwującym lub pastą pielęgnującą drewno. Preparaty takie nawilżają powierzchnię lakierniczą, w efekcie zabezpieczając ją przed pękaniem i wnikaniem w pory kurzu, którego usunięcie może być niezwykle trudne. Preparaty pielęgnacyjne najlepiej nanosić miękką bawełnianą ściereczką pamiętając jednocześnie, że procesowi temu nie służą mrozy oraz duże nasłonecznienie. Ramy najlepiej konserwować w temperaturze powyżej 8 st. C – tłumaczy Michał Andrzejak z firmy POL-SKONE.

Nie tylko ramy
Ważnym elementem okna są również okucia i uszczelki, które ze względu na obciążenia mechaniczne wymagają pielęgnacji. W celu zapewnienia sprawnego działania okuć i ochrony ich przed zbyt szybkim zużyciem, wszystkie ruchome elementy oraz miejsca tarcia i współdziałania warto dwa razy do roku oczyścić i nasmarować olejem do konserwacji okuć.
Zabrudzone uszczelki należy wyczyścić przy pomocy miękkiej tkaniny nasączonej roztworem wody i delikatnego detergentu. Przed zamknięciem skrzydeł, uszczelki trzeba dokładnie osuszyć. Jeśli na uszczelce pojawią się trwałe uszkodzenia lub odkształcenia, należy wymienić ją na nową.

Konserwacja okien nie jest trudna ani zbytnio czasochłonna. Poświęcając stolarce odrobinę uwagi, co najmniej dwa razy w roku zyskujemy pewność, że zarówno wygląd zewnętrzny, jak i podstawowe właściwości użytkowe okien z drewna nie zmienią się przez lata.

Źródło: POL-SKONE
Foto: POL-SKONE


Środki do konserwacji okien: DETIKO