czwartek, 27 listopada 2014

Energooszczędne okna na zimę

Tegoroczna jesienna aura sprzyja pracom związanym z montażem okien. Wielu inwestorów właśnie teraz, przed zimą, decyduje się na wymianę stolarki, aby poprawić komfort cieplny w domu i zredukować wydatki na ogrzewanie.

Czas przykręcić grzejniki
Każdy wyrób ma przewidzianą pewną żywotność. Podobnie jest ze stolarką okienną, która z upływem lat, narażana na działanie czynników atmosferycznych ¬, traci parametry użytkowe i staje się nieszczelna. Te mankamenty objawiają się szczególnie w chłodne dni, gdy odczuwamy, że do wnętrza przez stolarkę napływa zimne powietrze. Można sobie także uzmysłowić jak duża ilość energii cieplnej "ucieka" wówczas na zewnątrz budynku.

– W przypadku domów jednorodzinnych straty generowane przez nieszczelne okna wynoszą od 15 do 25% energii, natomiast w blokach sięgają nawet 45% – podkreśla Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA. – Wysokiej jakości stolarka okienna to, oprócz ocieplenia ścian, jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na energooszczędność budynku – zaznacza ekspert.

Dzięki rozsądnemu zakupowi okien, można uzyskać spore oszczędności. O ich wielkości przesądzi specyfika budynku oraz typ zamontowanej stolarki. Zakup nowoczesnego produktu o dobrych parametrach termicznych sprawi, że będzie można przykręcić grzejniki. Poczyniona inwestycja z czasem pozwoli odzyskać przeznaczone na zakup stolarki nakłady.

Energooszczędne, czyli jakie?
Obecnie można wybierać pośród wielu wyrobów. Dobry stosunek jakości do ceny zapewnia stolarka okienna z PVC. Wykorzystanie nowoczesnych technologii produkcji sprawia, że wyróżnia się ona równie dobrymi parametrami szczelności i izolacji, jak stolarka z drewna.
Niezależnie od materiału, z którego wykonane zostało okno, wybierając okna należy zwrócić uwagę na ich energooszczędność.

– Można powiedzieć, że standardem na rynku staje się stolarka okienna o współczynniku przenikania ciepła Uw na poziomie 1,3 W/m2K. Natomiast w przypadku produktów energooszczędnych parametr ten wynosi poniżej 1,0 W/m2K – tłumaczy Artur Głuszcz.

Dla osób szukających dobrej jakości w rozsądnej cenie ciekawym rozwiązaniem jest np. okno PVC N.ergo, w którym współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna referencyjnego o wymiarach 123x148cm wynosi 0,97 W/m2K. Ekstremalne parametry termiczne (Uw = 0,72 W/m2K dla okna o tych samych wymiarach) uzyskać można poprzez wybór okna MS evolution [pasywne].

Poza samym produktem bardzo ważny jest dobry montaż.

– Niewłaściwa instalacja stolarki może oznaczać, że okno nie zachowa swoich parametrów użytkowych – wyjaśnia Artur Głuszcz. – Dlatego niezbędne jest korzystanie z usług rekomendowanych przez producenta ekip montażowych. Nowoczesne systemy montażu okien wymagają bowiem fachowej wiedzy i odpowiednich umiejętności. Przy zakupie produktu spytajmy więc od razu o jego instalację – radzi.

Wybierając rozwiązania energooszczędne, w tym nowoczesne okna, dokładamy starań do globalnych działań zmierzających do poprawy klimatu. Zmieniając go na lepszy, zmieniamy przy tym klimat w naszym domu, sprawiając, że możemy się w nim czuć w pełni komfortowo.

Źródło: M&S
Foto: M&S