środa, 26 listopada 2014

E-okna w służbie zrównoważonego komfortu

Klamka z przyciskiem
Budynki samodzielnie kontrolujące mikroklimat we wnętrzu to nadchodząca przyszłość. Okna z aluminium Schüco AWS z okuciami mechatronicznymi TipTronic nie tylko poprawiają wygodę użytkowania, ale także pozwalają oszczędzać energię w inteligentny sposób.

Stolarka z okuciami z napędem elektrycznym jest najczęściej montowana w miejscach, do których bezpośredni dostęp jest utrudniony (m.in. wysoko zlokalizowane okna, naświetla wysokich okien). Automatyka znajduje ponadto zastosowanie w drzwiach przesuwnych, które są ostatnio bardzo popularne. Otwieranie i zamykanie nawet wyjątkowo ciężkich skrzydeł jest wówczas realizowane za jednym przyciśnięciem palca. Zdalne sterowanie to wygoda obsługi stolarki, jednak inteligentne okna oferują znacznie więcej. Zautomatyzowane powłoki budynku mogą znacząco podnosić standard energetyczny obiektu. Okna z serii Schüco AWS z okuciami mechatronicznymi Schüco TipTronic oferują szeroką gamę rozwiązań dla budownictwa energooszczędnego. Ukryte okucia i mechanizmy napędowe nie wpływają przy tym na estetykę stolarki.

Klimat pod kontrolą
Okna pełnią istotną funkcję w zapewnianiu wymiany powietrza, a także utrzymaniu optymalnej temperatury we wnętrzach. Dzięki centralnemu sterowaniu i czujnikom temperatury, stężenia CO2 lub zawilgocenia, stolarka może realizować te zadania samodzielnie. Tak więc w przypadku podniesienia poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniu okna otworzą się samoczynnie, a gdy system wykryje spadek temperatury poniżej określonego poziomu, system wykona polecenie zamknięcia skrzydeł. W ten sam sposób czujniki mogą reagować na opady deszczu. W razie potrzeby, oknami i drzwiami przesuwnymi można sterować również za pomocą przycisku na klamce, kontrolera na ścianie lub zdalnie, przy pomocy pilota lub smartfonu.

Komfort w każdym szczególe
Rozwiązania Schüco zaprojektowano w sposób zapewniający atrakcyjne wzornictwo stolarki, bez widocznych mechanizmów. Okucia Schüco TipTronic są całkowicie ukryte w profilu. Klamka Schüco może posiadać podświetlane przyciski funkcyjne z piktogramami, które podnoszą atrakcyjność wizualną i ułatwiają obsługę okna w nocy. E-okna Schüco gwarantują także bezpieczeństwo. Mogą być wyposażone w okucia chroniące przed włamaniem do klasy RC2, a także w listwę uniemożliwiającą przytrzaśnięcie ręki w momencie zamykania okna. W przypadku braku zasilania okno można otworzyć manualnie.

Automatyka Schüco w połączeniu z ciepłymi oknami Schüco AWS to znakomite rozwiązanie dla energooszczędnego, inteligentnego domu.

Źródło: Schüco
Foto: Schüco