wtorek, 18 listopada 2014

Architektura czterech stron świata

Budynki energooszczędne są zazwyczaj postrzegane jako drogie inwestycje. Coraz więcej osób dostrzega jednak zalety takiego budownictwa. Nowoczesne technologie i przemyślane rozwiązania w dłuższej perspektywie przynoszą korzyści finansowe i komfort mieszkania. Istotnym elementem architektury energooszczędnej jest odpowiednie rozplanowanie okien.

Wzrost cen energii i zaostrzające się wymagania oszczędności w budownictwie sprawiają, że budowa energooszczędnych domów będzie coraz bardziej opłacalna. Takie obiekty w porównaniu do domów standardowych zużywają do 50% mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody. Ponieważ największe ilości ciepła uciekają przez nieszczelne okna, dach i wentylację, kluczowa jest szczelna powłoka o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej. Stolarka w takich domach powinna posiadać współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż Uw ≤ 0,9 W/m2K. Ponadto ilość i rozmiary przeszkleń trzeba rozplanować względem stron świata i stopnia nasłonecznienia konkretnych elewacji w ciągu roku, co podniesie energooszczędność budynku oraz pozwoli pozyskać ciepło z promieni słonecznych.

Słoneczne południe i południowy zachód
Podstawą domu energooszczędnego jest wykorzystanie darmowego ciepła i dostarczenie go tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Od nasłonecznionej strony południowej i południowo-zachodniej warto zaplanować strefę dzienną z dużymi oknami i drzwiami przesuwnymi, wyposażonymi w niskoemisyjne zestawy szybowe. Pozwolą one doświetlić wnętrza, a przy tym zmaksymalizować pasywne uzyski słoneczne. Ciepło promieni słonecznych można wykorzystać do ogrzewania, dzięki czemu użytkowanie ciepła sieciowego czy gazowego ulega zredukowaniu. Modne są obecnie drzwi przesuwne, które pozwalają na realizację imponujących przeszkleń. Nie zawsze zapewniają one jednak właściwą szczelność. W drzwiach pasywnych podnośno-przesuwnych Schüco ThermoSlide wykorzystano systemy uszczelnień, które zapobiegają infiltracji zimnego powietrza. Trzy poziomy uszczelnień ze zintegrowaną uszczelką ślizgową oraz uszczelnienie pomiędzy skrzydłami stałymi i ruchomymi zapewniają maksymalną szczelność. Wielokomorowy niski próg i ramy z dodatkową wkładką izolacyjną sprawiają że drzwi z pakietem szybowym Ug ≤ 0,6 W/m2K posiadają parametry pasywne Uw ≤ 0,8 W/m2K.

Najlepsza ochrona cieplna od północy i wschodu
Na elewacji od strony północnej i wschodniej słońce operuje najkrócej w ciągu roku, dlatego tutaj należy zadbać o jak najlepsze parametry termiczne przegród. Powierzchnia okien powinna być mniejsza, a stolarka jak najcieplejsza. Niedogodnością ciepłych okien z PVC są jednak często szerokie ramy, które ograniczają emisję światła do pomieszczeń. W przypadku okien pasywnych Schüco Alu Inside wysoka termoizolacyjność nie została uzyskana kosztem estetyki. Ramy o szerokości 120mm pozwalają na zwiększenie udziału szklenia w oknie i cechują się nowoczesnym designem. Niewielka głębokość zabudowy 82mm pozwala na stosowanie termoizolowanych pakietów szybowych o grubości do 52mm. Siedmiokomorowy profil, dodatkowe izolatory oraz trzy niezależne poziomy uszczelnień zapobiegają wychładzaniu się ram. Zaletą tych okien jest także zastąpienie standardowych wzmocnień ze stali płaskimi usztywnieniami z aluminium, które eliminują występowanie mostków termicznych i dodatkowo odbijają promieniowanie podczerwone z powrotem do pomieszczenia. Dzięki wielokomorowej technologii i zastosowaniu opatentowanej technologii łączenia tworzywa sztucznego z aluminium okno posiada znakomite parametry termoizolacyjności Uw od 0,66 W/m2K.

Źródło: Schüco
Foto: Schüco