środa, 29 października 2014

Systemowe rozwiązania Schüco w budynku archiwum w Stade

Schüco - okna, drzwi, fasady
Nowy budynek archiwum w Stade to przykład połączenia funkcjonalności z tradycją. Budowa elewacji odzwierciedla wewnętrzny układ przestrzenny obiektu, zwiększając użyteczność poszczególnych stref. Estetyczne połączenie struktur otwartych i zamkniętych w powłoce budynku umożliwiły rozwiązania marki Schüco.

Archiwum oraz Wspólny Rejestr Gruntów Dolnej Saksonii i Hamburga w mieście Stade to przykład architektury ukształtowanej przez funkcję. Celem architektów z firmy pbr Planungsbüro Rohling AG było opracowanie projektu zapewniającego dobre warunki do przechowywania dokumentów oraz oszczędność kosztów eksploatacji. Zaletą budynku jest przemyślane podejście do planowania przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki wykorzystaniu tradycyjnej cegły z nowoczesnym szkłem i aluminium, powstał obiekt, który harmonijnie wkomponowuje się w industrialne otoczenie.

Utylitaryzm i estetyka
Nowy budynek podzielono na dwie części: archiwalną i administracyjną. Oba sektory przedzielone są korytarzem prowadzącym do archiwum. W trosce o kondycję przechowywanych dokumentów, w części archiwalnej zastosowano masywną powłokę z cegieł, aby zredukować dostęp światła słonecznego. W części administracyjnej przewidziano natomiast ażurową fasadę ze sporymi przeszkleniami okiennymi. Okna wstęgowe z ramami w kolorze szarego aluminium stanowią kontrast dla muru z cegły. Uzyskanie spójnego efektu było możliwe dzięki wykorzystaniu okien Schüco ASS 70.HI z użytym dla bezpieczeństwa oszkleniem w klasie antywłamaniowej P4A. Strefa wejścia spełnia natomiast założenia architektury otwartej. Transparentne fasady słupowo-ryglowe sprawiają, że wchodzący do budynku już z daleka widzą hol główny z otwartą klatką schodową. Lekkość architektury akcentują okna blokowe z linii AWS 75 BS.HI z ukrytym profilem skrzydła oraz drzwi wejściowe Schüco ADS 75.SI.

Indywidualne rozwiązania przestrzenne
W budynku nowej biblioteki, dzięki zastosowaniu przeszkleń sporych rozmiarów, czytający mogą korzystać z naturalnego światła. Dźwiękoszczelne ściany działowe pozwalają na studiowanie dokumentów w ciszy i spokoju. Tam, gdzie było to konieczne, zastosowano transparentne ściany działowe i drzwi w systemie Schüco Firestop T90, które subtelnie oddzielają przestrzenie, zapewniając przy tym ochronę przeciwpożarową. Wszystkie elementy Schüco dopasowano kolorystycznie do stylistyki budynku. Niekrzykliwy i głęboki ton RAL 7016 podkreśla industrialny styl wnętrz.

Źródło: Schüco
Foto: Schüco