wtorek, 7 października 2014

Przesłony okienne w pokoju ucznia

Rolety plisowane ANWIS
Naturalne oświetlenie jest bardzo istotne w pokoju ucznia. Aranżując dla niego pokój warto zadbać o możliwość regulacji doświetlenia. Pozwoli to stworzyć optymalne warunki do nauki, zabawy oraz odpoczynku.

Pokój ucznia jest miejscem relaksu, ale również nauki i spotkań z rówieśnikami. Im lepiej zostanie zaplanowana ta przestrzeń, tym chętniej dziecko zasiądzie do odrabiania lekcji.

Ważną rolę w urządzaniu wnętrza i zapewnieniu odpowiednich warunków do nauki odgrywa okno. Od jego rozmiaru zależy naturalne doświetlenie. Zazwyczaj to właśnie pod nim ustawia się biurko. Ten mebel najlepiej ustawić bokiem do okna. Jeśli uczeń jest praworęczny, najlepiej aby stało lewym bokiem do okna, a gdy leworęczny - prawym. Wówczas dziecko nie będzie zasłaniać światła podczas pisania.

Najlepsze do nauki jest światło jasne i równomiernie rozproszone. Sporo jednak zależy od rozmieszczenia okien względem stron świata oraz pory roku. Wielkość okna wpływa nie tylko na oświetlenie pokoju, ale również jego mikroklimat. Duża powierzchnia szkła lepiej doświetli pokój, ale w okresie letnim może powodować przegrzewanie się wnętrz, a zimą odczucie chłodu. Wyposażenie stolarki okiennej w przesłony pozwoli nam "ujarzmić" słońce. Dobierając tkaniny przesłon do pokoju ucznia, należy kierować się nie tylko wzornictwem i kolorystyką, ale także funkcjonalnością.

Dobrym rozwiązaniem są rolety Impresja typu dzień i noc. Są one wykonane z tkaniny w poziome pasy o różnej szerokości, naprzemiennie transparentne i zaciemniające. Materiał jest zamontowany w taki sposób, że dwie jego warstwy można przesuwać między sobą. Pasy te nachodząc na siebie, umożliwiają płynną regulację ilości wpadającego do wnętrza światła (od rozproszonego do całkowitego zaciemnienia), bez potrzeby podnoszenia lub opuszczania rolety.

W pokoju dziecka dobrze sprawdzą się także żaluzje plisowane (plisy). Ich konstrukcja pozwala na ustawianie tkaniny na dowolnej wysokości okna. Rynny żaluzji plisowanych można przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej, zasłaniając od góry lub od dołu fragment szyby.

Gdy pokój dziecka jest zlokalizowany na poddaszu, niezbędna będzie lepsza ochrona przed zbytnim nagrzewaniem. Sprawdzą się tam żaluzje plisowane z tkaniną zaciemniającą lub duo. W drugim rozwiązaniu wykorzystuje się dwa typy tkanin w jednej żaluzji (np. połączenie tkaniny półprzeźroczystej i zaciemniającej). Odpowiednie ustawienie pozwoli przesłonić okno w ciągu dnia wpuszczając do pomieszczenia rozproszone światło. Zaciągnięcie w czasie słonecznego dnia materiału, który nie przepuszcza światła przyciemni wnętrze i zredukuje nagrzewanie wnętrza.
Warto wiedzieć, że na tkaninach oferowanych przez firmę ANWIS nie zbiera się kurz i łatwo je utrzymać w czystości. Nadają się więc do pokoi dzieci wrażliwych na alergeny.

W pokoju ucznia liczy się nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka. Elementy wyposażenia powinny współgrać ze sobą, tworząc komfortową przestrzeń do wypoczynku, zabawy i nauki. Podczas projektowania pokoju można brać pod uwagę sugestie dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że jego upodobania mogą zmieniać się dość szybko. Najlepiej więc wybrać przesłony z tkaniną o ponadczasowym wzornictwie. Jeśli ściany są w kolorach pastelowych, można ożywić wnętrze stawiając na tkaniny o intensywnych barwach.

Można ponadto pokusić się o modne rolety z nadrukami (nawet z własnymi fotografiami), które firma ANWIS może wykonać na indywidualne zamówienie. W zależności od wielkości okna, przesłony mogą stać się jednym z elementów wnętrza albo głównym motywem dekoracyjnym. Dobrze jest jednak zachować umiar. Przesłony nie powinny bowiem męczyć wzroku ani rozpraszać.

Źródło: ANWIS
Foto: ANWIS