środa, 22 października 2014

Okna przyszłości?

W perspektywie 6 lat nowe budynki mieszkalne będą znacznie bardziej energooszczędne. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię, wynoszący 120kW/(m2rok) ulegnie obniżeniu o 42 procent, co wpłynie na konieczność stosowania cieplejszych okien. Czy oferowana na rynku stolarka spełnia nowe, restrykcyjne przepisy?

Od roku 2021 nowo wznoszone budynki będą musiały odpowiadać restrykcyjnym wymaganiom energooszczędności. Dla budynków jednorodzinnych poziom wskaźnika zapotrzebowania na energię EPH+W ma zostać zredukowany do 70 kWh/(m2rok). Budynki będą wyposażane w dobrze zaizolowane przegrody i bardzo ciepłe okna. Dla wielu producentów oznacza to konieczność wdrożenia nowych technologii. Na rynku są jednak obecnie rozwiązania, które są zgodne z przyszłymi wymaganiami.

Okna nowej generacji
Za 6 lat obecny maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw=1,3 W/m2K zostanie obniżony do poziomu 0,9 W/m2K. W oknach pasywnych Schüco Alu Inside wykorzystano szereg innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliły zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła dla ramy do poziomu nawet Uf=0,74W/(m2K). Okno z odpowiednią, dwukomorową szybą może uzyskać współczynnik przenikania ciepła Uw od 0.66W/(m2K)! Optymalna głębokość zabudowy 82mm pozwala na użycie specjalnych pakietów szybowych o grubości do 52mm. Możliwy jest więc dobór szkła o specjalnie dobranych funkcjach, zależnie od położenia konkretnej ściany względem kierunków świata lub wymogów bezpieczeństwa.
Innym produktem dedykowanym budownictwu niskoenergetycznemu jest system Schüco Corona SI 82. Obok znakomitych właściwości termoizolacyjnych na poziomie Uw≤0,9(W/m2K), oferuje ciekawe wzornictwo. Trzy wersje krawędzi: Classic, Cava i Rondo stwarzają możliwość stworzenia elewacji o indywidualnej stylistyce.

Drzwi przesuwne jutra
Przez długi okres stosowanie drzwi przesuwnych w domach energooszczędnych było mało popularne. Tego typu rozwiązania powodowały duże straty energii, a ich konstrukcja nie zapewniała wystarczającej szczelności. Technologia Schüco PVC pozwala na wykonywanie drzwi przesuwnych w standardzie niskoenergetycznym oraz pasywnym. W systemie Schüco ThermoSlide wytwarzana jest stolarka o współczynniku przenikania ciepła Uw od 0,65 (W/m2K). Tak wysoki wynik otrzymano m.in. dzięki wykorzystaniu innowacyjnego systemu uszczelnień pomiędzy elementami stałymi i ruchomymi. W wielkowymiarowe skrzydła można zainstalować szklenie wysokoselektywne, wspomagające stabilny klimat w pomieszczeniach. Takie drzwi przesuwne nie tylko stanowią barierę dla ucieczki ciepła zimą, ale generują także pasywne zyski ciepła z promieni słonecznych w okresach jesiennym i zimowym. Drzwi z linii ThermoSlide posiadają ponadto potrójnie termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu „zimnego obszaru” w części przypodłogowej.

Źródło: Schüco
Foto: Schüco