poniedziałek, 29 września 2014

Wygodne wyjście na taras

Roto Patio Z - drzwi tarasowe przesuwne z niskim progiem
Taras to funkcjonalna i atrakcyjna przestrzeń do relaksu. Aby użytkownicy chętnie korzystali z tego miejsca, drzwi tarasowe powinny być szerokie i bez barier.

Wyjście na piękny taras powinno być szerokie, z obszernymi przeszkleniami, zapewniającymi panoramiczny widok na zewnątrz. Przy okazji wymiany okien można przeanalizować zmianę standardowych, rozwiernych drzwi tarasowych na przesuwne. Skrzydło takich drzwi nie wymaga sporo miejsca, nie ogranicza przejścia. Rozwiązanie takie umożliwia natomiast komfortowe wyjście i wietrzenie w pozycji uchylnej lub otwartej. Wybierając drzwi przesuwne, warto zadbać, by optymalnie zabezpieczały przed chłodem z zewnątrz. Same przeszklenia o wysokich parametrach cieplnych jednak nie wystarczą. Istotne są także właściwe osadzenie drzwi oraz instalacja progu. W przypadku, gdy poziom podłogi wewnątrz domu i tarasu jest zbliżony, najlepiej zdecydować się na system z niskim progiem (np. Roto Patio Life).

Nie należy obawiać się szczelności drzwi przesuwnych. Osadzenie progu z lekkim spadkiem na zewnątrz zapewnia skuteczną ochronę przed zjawiskami pogodowymi. Dobrze dobrane materiały eliminują ponadto ryzyko powstania w tych miejscach mostka termicznego. Poprawny montaż sprawi, że od wewnątrz, na progu temperatura będzie wynosić 10 st. C, nawet jeśli na zewnątrz będą mrozy do -15 st. C. Wokół progu nie pojawia się również skroplona para wodna i pleśń.

Skrzydła na kółkach
Nawet najcieplejsze i najszczelniej osadzone drzwi tarasowe powinny się lekko otwierać. Zapewniają to uchylno-przesuwne okucia Roto Patio S i Roto Patio Z*. Są one dedykowane do profili z drewna, PVC oraz aluminium. Róże opcje układu skrzydeł i warianty kolorystyczne zapewniają spore możliwości wykorzystania w architekturze. Dzięki wykorzystaniu okuć Roto Patio S i Z możliwe jest wykonanie drzwi tarasowych z wąskich profili na całą wysokość pomieszczenia do 2,70m. Uniosą one skrzydło (nawet z energooszczędnym potrójnym przeszkleniem) o wadze do 200kg. Niezawodne działanie i wygodę obsługi zapewniają solidne i ciche wózki o przekroju kół 28mm, płytki sterujące z łatwym dostępem do czyszczenia oraz odporne na zabrudzenia klocki sterujące.

Bezpieczeństwo nie bez znaczenia
Okucia Roto Patio S i Roto Patio Z już w wersji standardowej są wyposażone w elementy podnoszące bezpieczeństwo. Są to m.in. rolki grzybkowe - ryglujące, zaczepy antywyważeniowe oraz blokada błędnego położenia klamki. Dzięki ryglowaniu na całym obwodzie skrzydła, drzwi uchylno-przesuwne są szczelne i dobrze zabezpieczone (w klasie antywyważeniowej RC2). Są ponadto kompatybilne z magnetycznym systemem kontroli otwarcia i zamknięcia Roto MVS.

* „Z” oznacza wersję "zautomatyzowaną", wyposażoną w automat uchylająco-domykający.

Źródło: Roto
Foto: Roto