piątek, 26 września 2014

Drzwi zewnętrzne – piękne, ciepłe i bezpieczne

PORTA EcoPolar PASSIVE 4 Antracyt Cortes drzwi zewnetrzne
Początek jesieni to dobry czas na zakup i montaż drzwi zewnętrznych. Zanim nadejdzie zima, warto wyposażyć dom w model, który zapewni optymalną ochronę przed zimnem. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych technologii, drzwi mogą oferować nie tylko znakomite właściwości izolacyjne i wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również nadać posesji elegancji.


Drzwi zewnętrzne chronią przed nieproszonymi gośćmi, chłodem i opadami atmosferycznymi. Ich wybór powinien być przemyślaną decyzją. Odpowiednio dobrane i zamontowane drzwi będą ozdobą posesji oraz pomogą ograniczyć straty ciepła. Nowoczesne produkty łączą w sobie wysmakowane wzornictwo i bezpieczeństwo z wysoką funkcjonalnością oraz bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi.

Wysokiej jakości materiały
Podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę wybierając drzwi jest współczynnik przenikania ciepła Ud. Im jest on niższy, tym lepsza będzie ochrona przed zimnem. Poprawiające termikę rozwiązania wykorzystywane w drzwiach energooszczędnych nie muszą negatywnie wpływać na ich estetykę.

Przy projektowaniu i konstruowaniu drzwi, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ud, nie może być mowy o żadnych kompromisach – mówi Sylwester Osojca, Kierownik ds. Rozwoju Produktu PORTA KMI Poland, producenta drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, firmy członkowskiej Związku POiD – Połączenie walorów użytkowych oraz atrakcyjnego designu to zestaw cech, którego poszukują współcześni odbiorcy – podkreśla ekspert.

Przykładem wyrobu łączącego te właściwości są drzwi zewnętrzne PORTA, które mogą być stosowane w budownictwie pasywnym. Wartość współczynnika przenikania ciepła Ud=0,7 W/m2K oraz konstrukcja skrzydła wykonana z klejonki dębowej sprawiają, że drzwi zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony termicznej.

Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne
Wybierając drzwi zewnętrzne trzeba zwrócić uwagę na wszystkie elementy, które mają wpływ na ich użytkowanie.

Do istotnych akcesoriów, bez zastosowania których drzwi nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji należy próg – tłumaczy Sylwester Osojca – Na rynku najczęściej można spotkać wersje drewniane, które mają dobry współczynnik przenikania ciepła, ale są podatne na uszkodzenia lub aluminiowo-kompozytowe, o nienajlepszych właściwościach termicznych – dodaje.

Rozwiązaniem tej kwestii jest próg wyposażony w rdzeń z twardego drewna, który obłożono specjalnie ukształtowaną stalą nierdzewną. Dzięki temu element ten, wykorzystywany w drzwiach PORTA, jest odporny na uszkodzenia i stanowi skuteczną barierę dla zimna i wilgoci.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest tzw. wręg francuski od strony zawiasów. Zastąpił on klasyczną listwę przeciwwłamaniową. Chroni przed wyważeniem drzwi oraz ułatwia eliminację mostków termicznych. Dodatkowo, wręg francuski nie zaburza estetyki drzwi.

Dobierając drzwi warto uwzględnić lokalizację obiektu i nasze potrzeby, gdyż zakup modelu o najwyższym poziomie bezpieczeństwa nie zawsze będzie uzasadniony – podpowiada Sylwester Osojca – Należy również zwrócić uwagę na poszczególne elementy konstrukcji. Do szczególnie „wrażliwych" należą zwłaszcza zamki i wszelkie przeszklenia – uzupełnia.

Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaką klasę odporności posiadają dane drzwi. W ofercie PORTA dostępne są drzwi zewnętrzne, w których instalowane są odporne na uderzenia nawet metalowymi przedmiotami przeszklenia klasy P4. Drzwi wyposażone są także w dwa wielopunktowe zamki antywłamaniowe klasy 4 ENV gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa.

Sztuka prawidłowego montażu
Oprócz sprawdzenia parametrów cieplnych drzwi, uwagę należy zwrócić na jeszcze jedną kwestię.

Efekty inwestycji, jaką jest zakup drzwi czy okien, można łatwo zniweczyć poprzez ich nieprawidłowy montaż – przestrzega Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi. – Niewłaściwa instalacja sprawia, że energooszczędny potencjał wyrobów stolarki otworowej nie będzie w pełni wykorzystany, a wraz z upływem czasu może nawet doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia – dodaje.

Profesjonalny montaż pomaga wyeliminować mostki termiczne oraz zabezpiecza miejsce połączenia drzwi z murem przed wnikaniem wody, wiatrem i przemarzaniem. Aby mieć pewność, że stolarka została zamontowane w prawidłowy sposób, najlepiej powierzyć to zadanie fachowym ekipom montażowym.

Wysokiej klasy drzwi zewnętrzne są odpowiedzią na wymagania klientów oraz zapotrzebowanie nowoczesnej architektury. Stanowią inwestycję, która szybko się zwróci i przez lata będzie w wyrafinowany sposób zdobić budynek.

Źródło: Związek POiD
Foto: Porta