piątek, 19 września 2014

Dom otwarty na otoczenie

Wysokie okna dachowe Fakro
Światło naturalne jest potrzebne do życia. Pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Jego optymalny dopływ do pomieszczeń zapewni zastosowanie modnych przeszkleń. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, można wykreować w swoim domu otwarte na otoczenie poddasze czy przestronny salon.

Zwłaszcza teraz, gdy nadchodzi jesień, staramy się wpuścić do wnętrza jak najwięcej promieni słonecznych. Ciepło naturalnego światła ogrzewa i pozytywnie nastraja. Optymalne doświetlenie pomieszczeń osiągniemy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stolarki otworowej w postaci okien dachowych i drzwi przesuwnych.

Przeszklone pomieszczenia są komfortowe, prezentują się niezwykle efektownie i pozwalają na zatarcie granicy między wnętrzem a otoczeniem domu – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi. – Wykorzystywane przez producentów, nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że nawet wielkoformatowe przeszklenia są wygodne w obsłudze, bezpieczne i zapewniają odpowiedni poziom ochrony termicznej – dodaje.

Komfort przeszklonych wnętrz
Współczesna architektura odważnie sięga po przeszklenia, nie tylko w obiektach użytkowych, ale także mieszkalnych. Dzięki nim budynek otwiera się na najbliższą przestrzeń i poszerza się w ten sposób jego powierzchnia użytkowa. W salonie, z którego często wychodzimy na taras dobrze sprawdzą się przeszklone drzwi przesuwne.

Pojedyncze skrzydło takich drzwi może ważyć nawet kilkaset kilogramów, dlatego niezbędne jest wykorzystanie w ich konstrukcji specjalnych okuć – wyjaśnia Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, członka Związku POiD – Opracowane przez nas okucia do przesuwnych drzwi tarasowych z napędem elektrycznym zapewniają komfortową obsługę skrzydła ważącego 400kg. Montowany w podłodze, niewidoczny napęd umożliwia zaś w pełni bezpieczne otwieranie, zamykanie i mikrowentylację przy pomocy pilota lub włącznika naściennego – precyzuje ekspert.

Przez duże, przeszklone powierzchnie drzwi przesuwnych do wnętrz bez przeszkód dociera naturalne światło, które ogrzewa ściany wewnętrzne. To przekłada się na większe zyski ciepła i wygodę użytkowania budynku wyposażonego w takie rozwiązanie.

Klimatyczne poddasze
Walory światła naturalnego warto wykorzystać również na poddaszu. Jego wnętrze, w przyjazną przestrzeń wypełnioną promieniami słońca, pomogą zamienić okna dachowe. Przykładem takiego rozwiązania są wysokie, jednoramowe okna z dużą powierzchnią przeszklenia.

Specjalna konstrukcja okna umożliwia zwiększenie jego wysokości nawet do 206cm. „Wysokie” okna dachowe zapewniają bardzo dobre doświetlenie i widok na najbliższą okolicę domu – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta zrzeszonego w Związku POiD. – Duże okno ze znajdującą się w dolnej części klamką jest łatwo dostępne, a dzięki podwyższonej osi obrotu pod otwartym skrzydłem swobodnie może stać nawet wysoka osoba – dodaje.

Dzięki funkcjonalnym przeszkleniom oryginalny wygląd zyska nawet najprostsza bryła budynku. Efekt doświetlonych pomieszczeń zostanie dodatkowo wzmocniony, jeśli zachowany zostanie minimalistyczny wystrój pomieszczeń. Wówczas wizualnie będą one jeszcze bardziej przestronne.

Systemy przeszkleń Roto

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD