poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Pierwsze certyfikowane pasywne okno dachowe dla polskiej strefy klimatycznej

Okno pasywne dachowe Velux
Firma VELUX wprowadziła do oferty okno GGU INTEGRA® Solar dedykowane do domów pasywnych. Jest to pierwsze na rynku okno dachowe z certyfikatem Instytutu Domu Pasywnego dla strefy zimnej, w której położona jest Polska. Charakteryzuje się ono najlepszym na rynku współczynnikiem izolacyjności cieplnej, a także znakomitymi walorami użytkowymi.

Okno GGU INTEGRA® Solar przeznaczone jest szczególnie do obiektów pasywnych. Zostało one przebadane przez „Passive House Institute” w Darmstadt i uzyskało certyfikat dla komponentów budowlanych, przeznaczonych dla krajów o klimacie zimnym, do których zalicza się także Polska. Jest to pierwsze na rynku okno dachowe, które otrzymało taki dokument dla regionu klimatycznego właściwego dla Polski. Certyfikat pasywny zaświadcza, że okno spełnia restrykcyjne normy i może być zastosowane w nowym lub istniejącym budynku pasywnym.

Dzięki specjalnej budowie okna pasywnego marki VELUX uzyskano parametry izolacyjności termicznej, które dotychczas były nieosiągalne w produkcji stolarki dachowej. To okno ma obecnie najniższy współczynnik izolacyjności termicznej Uw dla całego okna na rynku okien dachowych. Jego wartość, według normy EN ISO 12567-2, to 0,51W/(m2K). W przypadku, gdy zostanie osadzone 4cm głębiej w dachu, przy zastosowaniu kołnierzy EDN lub EDJ i ramy izolacyjnej BDX jego współczynnik Uw spada do wartości 0,48W/(m2K)*. Takie rezultaty osiągnięte zostały dzięki technologii ThermoTechnology™, która polega na zastosowaniu drewna modyfikowanego termicznie. Okno pasywne GGU ma ponadto unikalną konstrukcję pakietów szybowych. Od zewnątrz zastosowano dwukomorowy pakiet szybowy, natomiast od wewnątrz pakiet jednokomorowy, który może być otwierany do mycia lub zainstalowania rolety wewnętrznej. Obydwa pakiety szybowe wypełnione są kryptonem, a wszystkie szyby pokryte powłokami niskoemisyjnymi.

Oprócz znakomitych właściwości izolacyjnych okno posiada konstrukcję, która zapewnia wygodę użytkowania. Elektryczny system sterowany dotykowym pilotem jest zasilany baterią solarną zintegrowaną z czujnikiem deszczu. Okno działa w systemie INTEGRA® i ma wszystkie zalety okien elektrycznych, łącznie z możliwością programowania i automatycznym zamykaniem w czasie opadów deszczu. W razie konieczności naturalnej wentylacji, okno można otworzyć elektrycznie, tworząc 20cm szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Jest ono również kompatybilne z innymi produktami VELUX oraz innych producentów działającymi w technologii io-homecontrol® i może być składnikiem domu inteligentnego.

Skrzydło i ościeżnicę wykonano w technologii drewniano-poliuretanowej. Rdzeń drewniany pokryto poliuretanem, a następnie polakierowano na biało, dzięki czemu okno jest odporne na wilgoć i nie wymaga konserwacji przez długi okres użytkowania. Jest także łatwe do utrzymania w czystości. Skrzydło okna można obrócić o 180st. i ustawić w pozycji do mycia - wewnętrzna szyba unosi się i z łatwością można umyć wszystkie tafle szklane.

Okno pasywne GGU INTEGRA® Solar 008230 oferowane jest w czterech rozmiarach: 78x98cm MK04), 78x118cm (MK06), 78x140cm (MK08), 114x118cm (S06).

*Wartość współczynników U zgodnie normą EN ISO 12567-2. Współczynniki U podane w certyfikacie według metody badawczej Instytutu Domu Pasywnego.

Źródło: VELUX
Foto: VELUX