piątek, 4 lipca 2014

Energooszczędność na wyciągnięcie ręki

Rolety Aluprof
Budownictwo energooszczędne to nie tylko właściwe zaprojektowanie i wybudowanie budynku w oparciu o odpowiednie komponenty. To kompleksowa filozofia termicznej izolacji obiektu oraz użytkowania nieruchomości w myśl zasady: ekologiczne jest ekonomiczne.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów oraz innowacyjnych rozwiązań, nowopowstałe budynki zużywają coraz mniej ciepła, wykorzystują także odnawialne zasoby energii. Wpływa to na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń zimą czy chłodzenia latem. Realizuje się przy tym ideę ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

Budownictwo energooszczędne
Budynki energooszczędne od tradycyjnych różni znacznie niższe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania. W „zwykłych" obiektach może ono wynosić do 120 kWh / mkw rocznie, podczas gdy domy niskoenergetyczne zużywają ok. 40 kWh/mkw.

Jeszcze mniej energii potrzebnej do ogrzewania wykorzystują domy pasywne – tłumaczy Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa i członka Związku Polskie Okna i Drzwi – Jest to nie więcej niż 15 kWh/(mkw. rok), co odpowiada 1,5m3 gazu na jeden metr kwadratowy powierzchni. Zapotrzebowanie na energię w budownictwie pasywnym jest nawet osiem razy mniejsze, niż w tradycyjnym – dodaje.

Oferta Aluprof obejmuje szeroki wybór elementów dedykowanych domom energooszczędnym, takich jak okna i drzwi o podwyższonych parametrach termoizolacyjności.

Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże dodatkowo ograniczyć straty ciepła zimą, a latem będzie chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się, są rolety zewnętrzne. Pozwalają one na redukcję wydatków na energię przez cały rok nawet do trzydziestu procent – mówi Bożena Ryszka.

To ważne, bo założeniem budownictwa energooszczędnego jest dążenie do minimalizowania strat energii. Z uwagi na stosowane tu zaawansowane technicznie rozwiązania, budowa budynków energooszczędnych i pasywnych jest droższa niż tradycyjnych. Jak jednak twierdzą eksperci to dobrze wydane pieniądze, które się zwrócą.

Nawet przy długoletnich okresach spłaty wydatków związanych z inwestycją w cieplejsze okna i drzwi, jest ona jak najbardziej wskazana – zapewnia Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska, firmy produkującej bramy, drzwi i napędy, członka Związku POiD – W skali roku oznacza bowiem około 5 proc. zwrot na kosztach energii, czyli właściwie więcej niż na niejednej lokacie w banku. Przy rosnących cenach energii, poniesione wydatki zwrócą się jeszcze szybciej – dodaje.

Na straży ciepła i bezpieczeństwa
Energia cieplna może uciekać z wnętrza budynku wieloma drogami. Dach, niedostatecznie ocieplone ściany czy nieszczelna stolarka otworowa to główne z nich.

W domach jednorodzinnych niskiej jakości okna mogą generować nawet 25 proc. strat ciepła – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku Polskie Okna i Drzwi.

Z tego powodu w budownictwie energooszczędnym wykorzystanie elementów o bardzo dobrych parametrach cieplnych to warunek. Nowoczesne okna, dzięki np. wkładom trzyszybowym, ciepłym ramkom oraz izolowanym profilom, pozwalają na uzyskanie korzystnych wartości współczynnika przenikania ciepła U.

Bardzo ważny jest również prawidłowy, montaż okien i innych elementów stolarki. Pomaga on zminimalizować ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Najlepszy efekt uzyskamy stosując montaż warstwowy, z użyciem specjalnych taśm okiennych – doradza ekspert POiD.

Kolejne elementy, które mogą negatywnie wpływać na bilans energetyczny obiektu to drzwi wejściowe oraz bramy garażowe. One także powinny się wyróżniać jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła U.

Wyśrubowane parametry udaje się uzyskać dzięki specjalnej konstrukcji tych elementów. To m.in. właściwie izolowane skrzydła i profile, ramy z przegrodami termicznymi, do tego trzy, a nawet czteroszybowe przeszklenia oraz odpowiednio zaprojektowane systemy uszczelnień – wyjaśnia Krzysztof Horała z firmy Hörmann.

W swojej ofercie firma posiada drzwi aluminiowe, które idealnie nadają się do montażu w domach pasywnych. Ich współczynnik przenikania ciepła Ud wynosi nawet 0,47 W/mkw. K, dla konstrukcji o wymiarach 1250x2200mm.

Nowoczesne budownictwo wykorzystuje wiele zaawansowanych rozwiązań, takich jak kolektory słoneczne, służące do podgrzewania wody czy wspomagania pracy centralnego ogrzewania lub systemy wentylacji odzyskujące ciepło ze zużytego powietrza. Oszczędność energii wspomagają nowoczesne okna, drzwi i bramy garażowe, a także dodatki (np. rolety zewnętrzne). Domy pozwalające zmniejszyć zużycie energii są przyjazne nie tylko ich mieszkańcom, ale również środowisku.

Źródło: Związek Polskie Okna i Drzwi
Foto: Aluprof