wtorek, 24 czerwca 2014

Okno – bariera dla włamywacza

Okna antywłamaniowe MS
Ważnym elementem chroniącym dom przed włamaniem są okna. Najczęściej stosowane metody ich sforsowania to wejście przez otwarte okno, wyważenie, przesunięcie okucia lub wybicie szyby. Stolarka antywłamaniowa może skutecznie zatrzymać włamywaczy i zniechęcić ich do próby kradzieży.

Chcąc zabezpieczyć budynek przed złodziejami inwestujemy zwykle w ogrodzenie nieruchomości, instalację alarmów lub specjalnych drzwi. Tymczasem, statystycznie w przypadku domów jednorodzinnych to przez okna i drzwi balkonowe włamywacze najczęściej przedostają się do środka.

Wyjazd bez niemiłych niespodzianek
Lato to okres wakacyjnych wyjazdów. W czasie nieobecności mieszkańców dom przez dłuższy okres pozostaje bez opieki. Warto zadbać, aby po powrocie z podróży nie czekała nas przykra niespodzianka. Co prawda, żadne rozwiązanie nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, jednak odpowiednie okna i drzwi mogą znacząco zredukować ryzyko włamania. Poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego stolarki zależy głównie od typu przeszklenia oraz wytrzymałości okuć.

W stolarce okiennej marki MS więcej niż OKNA stosujemy specjalne, wzmocnione szyby, które dodatkowo są przykręcone lub wklejone do konstrukcji okna– wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA. – Takie szyby od tradycyjnych różnią się konstrukcją, w której zamiast jednolitego szkła wykorzystywane są dwie tafle szklane sklejone przy pomocy czterech warstw folii PVB. Nawet w przypadku rozbicia szyby stanowi ona trudną do sforsowania barierę – dodaje specjalista.

Standardowe okucia wyposażone w rygle rolkowe, w oknach MS więcej niż OKNA zastąpiono okuciami antywłamaniowymi. Wykorzystują one rygle grzybkowe, których konstrukcja współpracuje z zaczepami antywyważeniowymi. Dodatkowe elementy, takie jak blokada przeciwrozwierceniowa oraz klamki z blokadą podnoszą bezpieczeństwo.

Kompleksowe rozwiązania
W stolarce antywłamaniowej, warto zastosować także zintegrowane z nią kontaktrony, dostępne np. w ofercie MS więcej niż OKNA.

Kontaktrony to mniej kosztowna alternatywa lub dobre uzupełnienie tradycyjnych czujników ruchu. Są to niewielkie czujniki magnetyczne ostrzegające jeszcze zanim złodziej wtargnie do domu – tłumaczy Artur Głuszcz. – Współpracujące z systemem instalacji alarmowej kontaktrony reagują już w momencie próby wyważenia okna. Decyzję o ich zakupie najlepiej podjąć już na etapie wyboru stolarki, co sprawi, że elementy fabrycznie wkomponowane w ramy i skrzydła okienne będą zupełnie niewidoczne – zaznacza ekspert.

Sprawdzona jakość
Deklaracja producenta, że wyrób jest antywłamaniowy, powinna być podparta stosownymi certyfikatami. Tylko wówczas można być pewnym, że produkt spełnia dane normy w zakresie bezpieczeństwa. Parametry certyfikowanego okna są sprawdzane podczas specjalistycznych testów, gdzie poddawane jest ono próbom wytrzymałościowym. W ocenie stolarki pomocne są klasy bezpieczeństwa od RC1 do RC6. Najczęściej spotykane są produkty w klasach RC1 i RC2, rzadziej RC3. Klasy od RC4 do RC6 to specjalne konstrukcje, które mogą nawet wytrzymać atak przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych.

Należy pamiętać, że okna będą spełniać swoje funkcje antywłamaniowe tylko wtedy, gdy będą zamknięte i zaryglowane. Ważny jest także profesjonalny montaż.

Źródło: M&S
Foto: M&S