piątek, 23 maja 2014

Kiedy warto zautomatyzować pracę drzwi?

Drzwi automatyczne FAAC
Automatyczne drzwi to komfortowe rozwiązanie, które znajduje szerokie zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej. Montowane są zwykle w centrach handlowych, kinach, multipleksach, bankach. Jakie warunki powinna spełniać funkcjonalna i bezpieczna automatyka?

Wszechstronność na progu
Drzwi automatyczne usprawniają komunikację i stanowią udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Ich główną zaletą jest jednak wygoda. Szczególnie, gdy producenci urządzeń prześcigają się w oferowanych funkcjach.

- Zróżnicowane logiki działania, autodiagnostyka, pomiar tarcia i ciężaru drzwi, otwieranie i zamykanie przez delikatne pchnięcie skrzydła, programowalna funkcja przeciwwiatrowa zapobiegająca trzaskaniu drzwi, możliwość podpięcia pod różne rodzaje kontrolera – to tylko niektóre z udogodnień naszych produktów, wśród których wybierać może inwestor. To jemu oddajemy w ręce ostateczne słowo co do tego, jak w danym obiekcie wyglądać będzie ruch – wyjaśnia Sławomir Baran z firmy FAAC, zajmującej się automatyką wjazdową i urządzeniami kontroli dostępu.

Bezpieczeństwo to podstawa
Automatyka to komfort. Musi być jednak niezawodna zarówno w trakcie codziennego użytkowania, jak i w chwili wystąpienia zagrożenia (np. pożaru, paniki). W profesjonalnym projekcie, sprawne drzwi stanowią ważną rolę w systemie ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami prawnymi, drzwi z napędem automatycznym można montować na drogach ewakuacyjnych. Musza jednak bezwzględnie posiadać mechanizmy uniemożliwiające zablokowanie. Skrzydła powinny dać się otworzyć w każdym momencie, również w chwili awarii zasilania oraz uszkodzenia mechanizmów przesuwnych. Najlepsze napędy do drzwi automatycznych obejmuje się ścisłymi normami bezpieczeństwa, m.in. PN EN 16005:2013.

Urządzenia FAAC stale dostosowują swoje właściwości do wymagań rynku. Napęd 950N do drzwi uchylnych, dzięki systemowi fotokomórek otwiera się automatycznie w momencie wykrycia przeszkody. Podczas zamykania inteligentny mikroprocesor kontroluje, przy ograniczonej szybkości, czy przeszkoda została już usunięta. Napędy z rodziny A100 i A140 zaprojektowano z kolei tak, by po odcięciu zasilania mogły działać ze 100-procentową wydajnością nawet do 30 minut – dodaje Sławomir Baran.

Wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z intensywnym ruchem pieszych i gdzie występuje potrzeba praktycznych rozwiązań, warto inwestować w inteligentne napędy automatyczne. To komfort i bezpieczeństwo.

Źródło: FAAC
Foto (c): FAAC