czwartek, 22 maja 2014

Ekologiczne okna

Ekologiczne okna z PCV i aluminium
Nowoczesne zrównoważone budownictwo kładzie nacisk nie tylko na energooszczędność, ale także na wykorzystywanie ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Coraz więcej nowych produktów podnoszących standard energetyczny budynku może zostać w późniejszym okresie poddane recyklingowi.

Rozwój technologii w budownictwie i wzrost świadomości inwestorów sprawiły, że producenci stolarki okiennej oferują szeroki wybór okien o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Pierwsze okna z PVC pojawiły się na polskim rynku ponad czterdzieści lat temu i od tamtego czasu znacząco się zmieniły. Obecnie powszechna jest stolarka z profilami wielokomorowymi i ciepłymi pakietami szybowymi. Inwestowanie w technologie energooszczędne to nie tylko moda na ekologię. Znowelizowane dyrektywy unijne przewidują, że po 2020r. budynki niemal zeroenergetyczne powinny stać się standardem obowiązującym w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Montowanie okien o współczynniku przenikania ciepła na poziome pasywnym Uw≤0,8 W/m2K już teraz jest zauważalną tendencją, a niedługo stanie się powszechną praktyką. Budynek posiada własny cykl życia, od budowy przez użytkowanie, ewentualne renowacje, aż po rozbiórkę. Coraz więcej świadomych inwestorów zwraca uwagę na materiały ekologiczne.

Czy okna PVC są ekologiczne?
Przez długi okres panowało przekonanie, że okna drewniane są najbardziej przyjazne zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że PVC jest surowcem biologicznie neutralnym, przyjaznym dla środowiska i bardzo trwałym, rachunek zmienia się na korzyść okien z tworzywa. Wysokiej jakości okna z wysokoudarowego PVC zachowują walory estetyczne i użytkowe przez wiele lat. W momencie wymiany surowiec, z którego są produkowane ramy, może zostać przetworzony i ponownie wykorzystany. Obecnie tylko niektóre okna o wysokich parametrach cieplnych są skonstruowane w taki sposób, aby łatwo dało się oddzielić PVC od tworzywa sztucznego, z którego wykonane są izolatory.

- W naszych nowych siedmiokomorowych oknach Schüco Alu Inside produkowanych z wysokoudarowego tworzywa PVC-U przewidziano możliwość zastosowania wsuwanych wkładek izolacyjnych, które nie są trwale złączone z ramą. Tak wyposażone okno z dwukomorowym pakietem szybowym o współczynniku Ug=0,7 W/m2K uzyskało certyfikat Instytutu Domów Pasywnych, Uw≤0,8 W/m2K – wyjaśnia Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Marketingu i Produktu w Schüco International Polska.

W oknach Schüco Alu Inside zamiast standardowych wzmocnień ze stali zastosowano płaskie wzmocnienia aluminiowe, które można także łatwo odzyskać. Okna z tej serii odpowiadają więc założeniom zrównoważonego i ekologicznego budownictwa w całym cyklu życia. Pomagają oszczędzać energię, a finalnie mogą zostać powtórnie wykorzystane w sposób przyjazny dla środowiska.

Okna aluminiowe – nowy standard ekologicznego budownictwa
Także w zakresie stolarki aluminiowej technologie produkcji rozwinęły się znacząco. Nowoczesna, trwała stolarka z aluminium może uzyskiwać takie same parametry energooszczędności jak stolarka PVC, a podstawowy materiał, z którego jest wytwarzana, może być odzyskiwany w 99 procentach. Okna aluminiowe Schüco AWS 90.SI+ mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie pasywnym Uw=0,8 W/m2K, więc mogą być znacznie cieplejsze, niż wskazują na to obecne wymogi dla stolarki okiennej stosowanej w budynkach ogrzewanych, wynoszące Umax=1,3 W/m2K. Wariantem tego systemu są okna Schüco AWS 90.SI+ Green, w których zastosowano przekładki, izolatory i uszczelki produkowane z użyciem odnawialnych surowców, pozyskiwanych z roślin. Dla przykładu izolatory poliamidowe wykonywane są na bazie oleju rycynusowego pozyskiwanego z nasion rącznika pospolitego, natomiast uszczelki EPDM na bazie bioetanolu wytwarzanego z trzciny cukrowej. Dzięki temu okna te spełniają wymogi programów certyfikacji „zielonych” budynków takich jak BREEAM czy LEED.

Źródło: Schüco
Foto (c): Schüco