piątek, 11 kwietnia 2014

Recykling okien PCV

Utylizacja / recykling okien PCV
Odpowiedzialność ekologiczna nie jest tylko domeną jednostek. Przedsiębiorstwa, dla których istotne jest budownictwo zrównoważone nie tylko dążą do jak najniższego zużycia energii w procesach produkcyjnych, ale także starają się odzyskiwać surowce do ponownego przetworzenia.

W naszym kraju nie istnieje system zorganizowanego gromadzenia odpadów budowlanych, dlatego na ogólne wysypiska śmieci trafiają m.in. ramy stolarki PVC, które można racjonalnie zutylizować. Dla przykładu w Belgii, zakład recyklingu profili okiennych firmy Deceuninck przetwarza okna z demontażów z całego kraju. Z tego, co u nas jest uważane za „odpad” uzyskuje się pełnowartościowy materiał do produkcji.

- Okna z domieszką regranulatu można poddać recyclingowi siedmiokrotnie. Jeśli średni czas życia okna ustalimy na trzydzieści lat, tworzywo PVC wprowadzone w „okienny obieg” ma szansę wyjść z niego po ponad 200 latach. Wówczas dopiero można myśleć o jego ostatecznej utylizacji, ale na pewno nie o wyrzuceniu go na ogólne wysypisko. Problem masowej wymiany starszych konstrukcji okien z PVC stanie przed nami, wcześniej czy później. Przy jego rozwiązywaniu warto korzystać z doświadczeń zachodnich. – wyjaśnia Krzysztof Kalita, Inoutic/ Deceuninck.

Źródło: Profundo PR
Foto (c): Inoutic / Deceuninck