czwartek, 24 kwietnia 2014

Piec marki Glaston w zakładzie Effect Glass

Piec Glaston
W październiku 2013r. otwarto zakład produkcyjny Effect Glass w Wędkowach. Następnym etapem rozwoju firmy jest uruchomienie nowego pieca Glaston Tamglass FC500 do hartowania szkła.

Cechy użytkowe
Nowy zakład ma możliwości produkcyjne na poziomie ok. 750 tys. m.kw szyb zespolonych rocznie. Głównym zadaniem fabryki w Wędkowach jest zaopatrzenie odbiorców z Polski Północnej, rynków skandynawskich oraz Europy Zachodniej. Ostatnio park maszynowy w Wędkowach powiększył się o nowy piec Glaston Tamglass FC500. Jego główne zalety to niższe koszty produkcji, wysoka jakość wyrobów końcowych oraz większa efektywność hartowania szkła z miękką powłoką. Maksymalny rozmiar obrabianego w piecu szkła wynosi 2400x4800mm.

Charakterystyka urządzenia
Nowy piec ma system wygrzewania oraz studzenia, który zapewnia wysoką jakość produktu finalnego zarówno pod względem parametrów optycznych jak i znikomej ilości defektów. Urządzenie umożliwia uzyskanie precyzji w sterowaniu nagrzewaniem, co jest szczególnie ważne w przypadku obróbki wymagających typów szkła. Szacuje się, że piec Glaston Tamglass FC500 zwiększy poziom produkcji szkła energooszczędnego przy jednoczesnej redukcji zużycia energii nawet o 1/3. Efektywność energetyczną piec zawdzięcza konwekcyjnemu obiegowi powietrza, który eliminuje kompresory konwekcyjne i ogrzewanie zimnego powietrza, a pozwala na optymalne sterowanie ciepłem. Na wydajność energetyczną wpływają ponadto zastosowane w piecu inteligentne rozwiązania schładzające, które umożliwiają podwyższenie ciśnienia bez większej mocy dmuchaw.

Szybsza produkcja
System konwekcji w piecu Glaston Tamglass przyśpiesza produkcję szkła energooszczędnego z powłokami niskoemisyjnymi, m.in. dzięki wysokowydajnym dmuchawom. Z kolei szybsza produkcja pozwala na lepsze wykorzystanie sekcji studzenia pieca, co obniża zużycie energii. Dzięki tak funkcjonującym rozwiązaniom tempo produkcji może wzrosnąć nawet o 40 proc. w porównaniu z tradycyjnymi liniami hartowania.

Większa dokładność
Piec FC500 został wyposażony w skuteczny system automatyzacji. Dostarcza on praktyczne rozwiązania, takie jak szybkie zmiany ustawień, ekran dotykowy z intuicyjnym interfejsem użytkownika. System zapewnia pomiary parametrów produktu dostępne wraz z informacjami dotyczącymi jakości, eliminując ewentualne błędy, które mogłyby wynikać z niedoskonałości ludzkiego wzroku. Kluczowe momenty danych procesów mozna śledzić, co stanowi wartość dodaną z punktu widzenia działu kontroli jakości.

Źródło: Effect Glass
Foto (c): Effect Glass