czwartek, 24 kwietnia 2014

OKNOPLAST – największy polski eksporter okien PVC

W ubiegłym roku firma OKNOPLAST wysłała poza granice kraju okna o wartości ponad 290mln złotych. Udział eksportu w całej sprzedaży producenta wyniósł aż 65 proc., co czyni z niego największego polskiego eksportera pod względem wartości sprzedanej stolarki okiennej z PVC.
Okna – polski flagowy produkt eksportowy
W 2013r. ponad 40 proc. okien wyprodukowanych w Polsce trafiło na rynki zagraniczne. Największy wartościowy udział eksportu zanotował segment okien PVC, który wyniósł blisko 50 proc.

Dzięki eksportowi najwięksi producenci, pomimo spadków na krajowym rynku okien i drzwi zanotowali wzrosty sprzedaży. Liderem w eksporcie okien PVC okazał się OKNOPLAST, który w poprzednim roku wyeksportował wyroby za największą kwotę.

- Nasz obrót w 2013 to blisko 450 mln złotych, eksport zaś stanowił w minionym roku 65 proc. udziałów, czyli kwotowo jest to ponad 290 mln złotych. Jest to około 15% całego polskiego eksportu okien PVC. Następna firma w kolejności eksportuje za około 190 mln złotych. – szacuje Mikołaj Placek, Prezes OKNOPLAST. - Pod względem wartości sprzedaży OKNOPLAST jest zatem największym eksporterem okien PVC – dodaje.

Ekspansja pod własną marką
W 2012r. udział sprzedaży eksportowej firmy OKNOPLAST stanowił 57 proc., w 2013r. było to już 65 proc., więc dynamika wzrostu eksportu wyniosła 18 proc. OKNOPLAST jest obecnie drugim największym producentem stolarki PVC we Włoszech, z ponad 500 salonami sprzedaży. We Francji został uhonorowany nagrodą ambasadora dla największego eksportera z Polski. Obecnie na rynku francuskim funkcjonuje już ponad 460 punktów handlowych. Oprócz Włoch i Francji ważnym rynkiem zbytu dla przedsiębiorstwa są Niemcy. Do wzmocnienia marki na niemieckim rynku ma przyczynić się podpisany w 2013r. kontrakt z Borussią Dortmund. Na dzień dzisiejszy na terenie Niemiec sieć dystrybucyjną OKNOPLAST tworzy 300 Punktów Handlowych, czyli tyle ile na rodzimym rynku.

Przepis na sukces polskiej firmy za granicą
Działalność zagraniczna na szeroką skalę i dłuższą metę nie jest możliwa bez rozwiniętej sieci sprzedaży. OKNOPLAST posiada 1800 salonów sprzedaży w Europie. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w działania marketingowe.
Ważnym krokiem w budowaniu pozycji firmy w Europie był rozwój sieci dystrybucji. Pod koniec 2011r. firma podjęła odważną decyzję i dołączyła do grona Top Sponsorów jednej z najlepszych drużyn piłkarskich – Interu Mediolan. To był bezprecedensowy ruch polskiej firmy.

-By nadać prestiż naszej firmie i naszym produktom podjęliśmy współpracę z legendarnym włoskim klubem – Interem Mediolan, który jest marką znaną i cenioną w Europie oraz w świecie, a my mając świetne zaplecze – w postaci wysokiej klasy produktu, doskonale funkcjonującej i nowoczesnej fabryki chcieliśmy budować swoją markę. Partnerstwo z Inter Mediolanem stanowiło uwiarygodnienie kondycji firmy jako solidnego partnera, z którym wiążą się najwięksi i było mocnym punktem w rozmowach z nowymi franczyzobiorcami - mówi Mikołaj Placek. - Dziś we Włoszech firma posiada ponad 500 punktów handlowych, ale kiedy wchodziliśmy do Włoch, udział PCV stanowił niewielki procent. Duża w tym nasza zasługa, że Włosi coraz chętniej wybierają produkty PVC. – dodaje Mikołaj Placek.

Schemat działań marketingowych powtórzono na pozostałych dwóch największych rynkach zbytu firmy. W 2013r. spółka podpisała nowe umowy sponsorskie z zagranicznymi klubami piłkarskimi: Borussią Dortmund i Olympique Lyon. Obecnie firma operuje na 10 zagranicznych rynkach a 70 proc. klientów pochodzi z polecenia. Wpływ na takie wyniki mają nie tylko inwestycje w marketing, ale także innowacje produktowe.

- Filozofia naszej firmy zakłada ciągły rozwój produktów w celu ich wyróżnienia i poprawy walorów użytkowych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na reputację firmy w oczach odbiorcy wpływa przede wszystkim jakość produktu i fachowe doradztwo. Nasi Partnerzy, działający na lokalnych rynkach doskonale znają potrzeby konsumentów, dlatego stanowią gwarancję profesjonalnej usługi. Wszyscy właściciele okien marki OKNOPLAST mogą liczyć na profesjonalne wsparcie na każdym etapie ich użytkowania – mówi Mikołaj Placek.

Najtwardszy materiał europejskiej gospodarki
Pod koniec 2013r. OKNOPLAST po raz kolejny otrzymał wyróżnienie w konkursie „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion”. Spółka została doceniona za działalność na rynkach zagranicznych.

„Najtwardszy materiał europejskiej gospodarki.” – tak OKNOPLAST, spółkę o polskim kapitale nazwał w 2012r. CNN. W 2013 roku spółka utworzyła Grupę w skład, której weszły trzy firmy: OKNOPLAST , WnD i Aluhaus. W oparciu o rozwiązania i doświadczenia Oknoplastu, WnD produkuje stolarkę okienną i drzwiową w segmencie ekonomicznym plus, a Aluhaus produkty aluminiowe w segmencie premium. Krok ten pozwoli spółce na większe zróżnicowanie oferty produktowej i jej dopasowanie do potrzeb klientów. W ten sposób OKNOPLAST ma szansę na zwiększenie swoich udziałów na rynkach. Plany grupy Oknoplast na 2014r. to zwiększenie obrotu o 50mln złotych w stosunku do 2013r., a eksportu do 70proc.

- By to osiągnąć musimy być lepsi niż lokalna konkurencja, gdyż dla przeciętnego Czecha czy Niemca "made in Poland" nie oznacza dobrej jakości. Wiele firm polskich, które są tam obecne choć generują sprzedaż – nie budują marki, a jedynie tworzą pozory jej budowania. Kupujący nie zdają sobie nawet sprawy, gdzie zostały wykonana produkty. Nam zawsze chodziło o budowanie marki. Za reklamą musi iść więc doskonały jakościowo produkt – uważa Prezes OKNOPLAST Mikołaj Placek.


Źródło: Oknoplast
Foto (c): Oknoplast