wtorek, 22 kwietnia 2014

Jakie okna wybrać? Drewno czy PVC?

Jakie okna - drewno czy PCV?
Wiosna to dobry okres na wymianę i renowację stolarki okiennej. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i zarządcy nieruchomości stają przed podobnym dylematem: okna z drewna czy PVC?

Oba rodzaje okien mają swoich zwolenników i przeciwników. Czy przy obecnym rozwoju techniki rodzaj surowca ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy to tylko kwestia walorów estetycznych czy także różnicy w aspektach użytkowych?

- Ze względu na właściwości fizyko-chemiczne PVC, drewna i aluminium, wybór któregokolwiek z tych materiałów może mieć znaczenie techniczne tylko w przypadku wystąpienia określonych wymagań konstrukcyjnych w projekcie budowlanym albo szczególnych wymagań eksploatacyjnych użytkownika. W pozostałych przypadkach w grę wchodzą wyłącznie indywidualne przekonania i gusty kupującego – ocenia Andrzej Błaszczyk z oknotest.pl.

Drewno kontra PVC
Pomijając porównywalne parametry techniczne okien z drewna i PVC, warto przed podjęciem decyzji zaznajomić się z cechami tych materiałów.

Na właściwości drewna wpływa szereg czynników. Mimo wykorzystania profili klejonych oraz selekcji surowca, nie ma gwarancji pełnej powtarzalności parametrów takich jak wytrzymałość oraz podatność na zmiany temperatur i wilgotności. Drewno jest bardziej wrażliwe na wpływ czynników atmosferycznych niż PVC. Minusem okien z drewna jest konieczność ich okresowej konserwacji. Co parę lat trzeba oczyścić ramę ze starego lakieru i przemalować ją na nowo.

Profile okien z tworzywa wytwarzane są ze składników, których właściwości można kontrolować. Jeśli nie popełniono błędów na etapie produkcji, wszystkie profile będą miały takie same cechy. Dobre okna PVC nie ulęgają odbarwieniom i blaknięciu pod wpływem słońca, a warunki atmosferycznie nie powodują wypaczania się profili. Nie wymagają też specjalnej konserwacji – wystarczy je co pewien czas umyć. Problemem może być natomiast uszkodzenie powierzchni. O ile miejscowe obicia okien drewnianych można stosunkowo łatwo naprawić, w przypadku okien plastikowych jest to praktycznie niemożliwe.

Dla wielu osób ważnym czynnikiem jest wygląd stolarki. Tą z drewna stosuje się np. w starych kamienicach, gdzie niezbędne jest dopasowanie okien do charakteru budynku. Jednak producenci profili okiennych z PVC nie pozostają w tyle – proponują szerokie gamy kolorystyczne, pozwalające na dostosowanie stylu okna do architektury budynku.

- System kolorów Inoutic to wynik starannych analiz i wielu lat doświadczeń. W palecie 40 oklein znalazły się faktury i kolory dające nieograniczone możliwości aranżacji, podzielone na kilka kategorii. By ułatwić Klientom dobór koloru okna do charakteru budynku, stworzyliśmy interaktywne narzędzie Konfigurator kolorów. Wystarczy wczytać zdjęcie domu i wybrać typ okna, by zobaczyć je w nowej odsłonie kolorystycznej – mówi Agnieszka Chocaj z z Inoutic / Deceuninck.

Oprócz walorów użytkowych i osobistych przekonań, duże znaczenie przy wyborze okien ma cena. Zazwyczaj standardowe okna PVC są przynajmniej o 10 proc. tańsze od tych z drewna.

W obu rodzajach okien można dowolnie wybierać kolory, kształty i wymiary. Każde z nich producent może za dopłatą doposażyć w zabezpieczenia antywłamaniowe lub rolety. Przed zakupem warto zwrócić uwagę także na przenikalność cieplną i ochronę akustyczną, gdyż to one będą przesądzały o komforcie użytkowania.

Producent ma znaczenie
Zdaniem ekspertów, przy dzisiejszym poziomie techniki i jakości materiałów, właściwości użytkowe okien drewnianych i plastikowych są bardzo zbliżone. Kwestią gustu pozostaje ocena, które z nich bardziej pasują do konkretnej aranżacji wnętrza.
Nowoczesne okna, niezależnie od materiału, z którego wykonano profile, mogą być estetyczne, trwałe i funkcjonalne. Ważny jest staranny wybór producenta okien, gdyż tylko najwyższa jakość ich wykonania gwarantuje zachowanie właściwości użytkowych przez długi czas.

Źródło: Profundo PR
Foto (c): Inoutic / Deceuninck