wtorek, 15 kwietnia 2014

Architektura płynnych podziałów

Dom ze stolarka Schüco
Zaprojektowanie domu, który daje poczucie bliskości z naturą wymaga zastosowania wielkowymiarowych przeszkleń. Jak jednak pogodzić te kwestie z wymogami oszczędności energii? Z tym wyzwaniem zmierzył się architekt domu w Coburgu, który połączył ciekawą bryłę z ogrodem zimowym zrealizowanym w technologiach energooszczędnych.Głównym celem projektu domu było stworzenie płynnego przejścia między wnętrzem budynku i jego otoczeniem. Chociaż inwestorzy skłaniali się ku klasycznym rozwiązaniom architektonicznym, udało się uzyskać transparentny wygląd, funkcjonalność, energooszczędność, a także charakter typowy dla tradycyjnej architektury.

Funkcjonalne podziały i efektowne kontrasty
Budynek przyciąga uwagę połączeniem kontrastujących ze sobą materiałów i form. Prostotę formy budynku głównego przełamują dach jednospadowy, ogród zimowy w systemach aluminiowych oraz drewniane deskowania. Tytanowo-cynkowe pokrycie dachu przechodzi w okładzinę z desek sosnowych, ułożonych na fragmencie ściany szczytowej. Od strony północnej ten sam gatunek drewna obecny jest na obramowaniach aluminiowych modułów okiennych. Wielkowymiarowe pasma okienne Schüco AWS 75.SI otaczają naroże budynku, zapewniając panoramiczny widok na okolicę. Konstrukcja ogrodu zimowego w kształcie nachylonego prostopadłościanu z zadaszeniem nachylonym pod kątem siedmiu stopni współgra z dachem głównego budynku.

Otwarty na naturę i komfortowy
Głównym elementem koncepcji architektury otwartej na naturę jest ogród zimowy o powierzchni 32 m.kw. Aby duża powierzchnia przeszkleń nie kolidowała z wymogami energooszczędności, wykorzystano szklenie 3-szybowe o współczynniku Ug=0,6 W/m2K, które osadzono w ciepłych i bardzo wąskich ramach z aluminium. W zimie przestrzeń mieszkalna jest delikatnie ogrzewana pasywnymi uzyskami słonecznymi, natomiast w okresie letnim przegrzewaniu pomieszczeń zapobiega system klimatyzacji i osłony przeciwsłoneczne. Wszystkie okna oraz ogród zimowy zrealizowano w systemie Schüco AWS 75.SI, który dzięki elastyczności i szerokiemu asortymentowi pozwala na realizację wielu typów otwarć i konstrukcji przestrzennych. Boczne, ukośne drzwi w ogrodzie zimowym oraz „pływające” okno blokowe wmontowane w stałe przeszklenie to konstrukcje specjalne oparte na systemie Schüco. Elementy przesuwne otwierające ogród zimowy bazują na mechanizmie podnośno-przesuwnym Schüco ASS 70.HI, a w wariancie uchylno - przesuwnym PASK na systemie Schüco AWS 75.SI z funkcją uchylania skrzydła. W celu zapewnienia wygody i bezpieczeństwa stolarka przesuwna i okna na dużych wysokościach wyposażono w mechatroniczne okucia Schüco TipTronic. Zainstalowany w strefie wejścia panel z wyświetlaczem LED przekazuje informacje o położeniu drzwi przesuwnych. W budynku głównym kontrolę dostępu gwarantują drzwi Schüco ADS 75.SI z wielopunktowym zamkiem Schüco SafeMatic. Pełna blokada następuje przy każdym zamknięciu drzwi. Dostęp jest możliwy także za pośrednictwem czytnika biometrycznego, co eliminuje ryzyko zatrzaśnięcia kluczy wewnątrz domu.

Źródło: Schüco
Foto (c): Schüco