poniedziałek, 31 marca 2014

Pielęgnacja okien na wiosnę

Pielęgnacja, konserwacja i mycie okien po zimie
Mrozy, opady deszczu i śniegu to czynniki, jakim muszą sprostać okna w okresie zimowym. Początek wiosny to idealny moment aby sprawdzić jak stolarka ją zniosła i w razie konieczności dokonać napraw. Przedstawiamy podstawowe zasady konserwacji.

Absolutnie czyste okna
Nagromadzone po zimie zanieczyszczenia wpływają nie tylko na nieatrakcyjny wygląd stolarki. Mogą one także uszkodzić profile, ponieważ mikroorganizmy tworzą na ich powierzchni mikropory, w które wnika trudny do usunięcia brud.

Mycie okien warto zacząć od szyb i profili. Skuteczne jest czyszczenie dwufazowe. Najpierw należy zmyć zabrudzenia wodą z delikatnym środkiem, np. płynem do naczyń. Najlepiej wykorzystać w tym celu miękką gąbkę, która nie porysuje powierzchni okien. Po osuszeniu przychodzi czas na spryskanie szkła preparatem do mycia okien i wypolerowanie go ręcznikiem papierowym lub ściereczką.

Nie należy używać do mycia i czyszczenia okien octu ani gazet, gdyż można w ten sposób porysować szybę i powierzchnię profili. Aby uniknąć smug najlepiej zastosować ściereczkę z mikrofibry.

- Często można spotkać się z określeniami mikrofaza i mikrowłókno, oznaczają one dokładnie ten sam materiał. Mikrofibra to tkanina z włókien syntetycznych, która charakteryzuje się wysoką chłonnością. Dodatkowo jest ona bardzo miękka, dzięki czemu nie porysuje szyb – wyjaśnia Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST.

Warto poświęcić także czas okuciom i uszczelkom. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia są uszczelki w dolnej części ramy oraz okucia u góry okna. Zabrudzenia mogą spowodować,
że uszczelki utracą elastyczność i nie będą spełniały dobrze swojej roli. Elementy te wystarczy umyć wodą z odrobiną płynu do naczyń. Jeśli uszczelki popękały podczas zimy, trzeba je wymienić. Do tej operacji najlepiej wezwać fachowca, który zrobi to zgodnie z zaleceniami producenta.

Dokładny przegląd
Po umyciu okien trzeba sprawdzić jak zniosły zimę. W pierwszej kolejności należy ocenić funkcjonowanie metalowych części (okucia i klamki). Jeżeli skrzydło ciężko się otwiera lub zamyka może to oznaczać konieczność regulacji.

- Przed przystąpieniem do ustawiania okuć warto wiedzieć za jakie funkcje odpowiadają. Te w dolnej części okna regulują położenie skrzydła względem zawiasów, okucia umiejscowione na górze natomiast przenoszą skrzydło po przekątnej – tłumaczy Grzegorz Bułat z OKNOPLAST. Możliwa jest korekta nie tylko położenia skrzydła ale także siły jego docisku do ramy.

Zabezpieczone okucia i uszczelki
W okresie wiosennym okna nadal są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz i wiatr niekorzystnie wpływają na okucia i uszczelki, dlatego należy je zabezpieczyć.

- Po oczyszczeniu i ewentualnej regulacji, okucia powinniśmy dokładnie nasmarować oliwą techniczną lub smarem. Nie stosujmy do tego preparatów zawierających kwasy lub żywice, ponieważ spowodują korozję– dodaje Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Aby uszczelki służyły nam dobrze przez wiele lat, warto je nasmarować gliceryną lub specjalnym środkiem, który można nabyć w salonach sprzedaży.

Źródło: Oknoplast
Foto (c): Oknoplast