poniedziałek, 3 marca 2014

Lukarna - zaproś słońce na poddasze

Lukarna na poddaszu
Strychy często są wykorzystywane do gromadzenia niepotrzebnych rzeczy czy suszenia prania. Powierzchnia ta może stać się jednak przytulną sypialnią, dyskretnym gabinetem lub słonecznym salonem. Jednym ze sposobów aby wykreować funkcjonalne poddasze są lukarny.

Poddasze dzięki odseparowaniu od reszty domu pozwala się wyciszyć i odpocząć od zgiełku. Miejsce to nadaje się znakomicie na pokój do pracy lub salon. Często jednak strychy pełnią tylko funkcję magazynu. Głównym powodem jest najczęściej niedostateczne oświetlenie. Można to jednak zmienić.

Pod skosem
Poddasza kojarzą się często z brakiem okien i utrudniającymi aranżację skosami. Aby w pełni wykorzystać powierzchnię strychu warto zaplanować niektóre elementy już na etapie projektu. Zgodnie z przepisami średnia wysokość tej kondygnacji powinna wynosić 2,2m. Skosy ograniczają przestrzeń, jednak mogą być dobrym przyczynkiem do tworzenia oryginalnych aranżacji.

Wysokość ścianki kolankowej powinna być dostosowana do funkcji pomieszczenia.
aby urządzić sypialnię wystarczy 1m, w przypadku kuchni, gdy pod ścianami umieszczamy blaty powinno to być ok. 1,40m. Można także podwyższyć skosy do poziomu 2m, wówczas poddasze nie będzie odbiegało od pozostałych pięter.

- Przy rozmowie z architektem warto ustalić jak chcemy urządzić poddasze. Dzięki temu opracuje on odpowiednią wysokość ścianki kolankowej. Pamiętajmy, żeby nie zmieniać jej na własną rękę. Konstrukcja ściany musi bowiem utrzymać ciężar więźby dachowej – doradza Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST.

Pulpitowa, owalna czy wole oczko
Przed urządzeniem pokoju na poddaszu powstrzymuje zazwyczaj obawa przed brakiem wystarczającej ilości światła. Dobrym rozwiązaniem są lukarny, czyli nadbudówki w dachu. Dobrze skonstruowane mogą nadać budynkowi atrakcyjnego wyglądu.

Każda lukarna posiada zadaszenie i ścianę frontową, w której osadzone jest okno. Do wyboru mamy różne rodzaje lukarn. W budynkach utrzymanych w tradycyjnym stylu lukarny są wąskie, zazwyczaj z pojedynczym oknem. Często spotykaną tu formą są tzw. wole oczka, przykryte walcowym daszkiem. Umieszcza się je symetrycznie, dwie lub więcej, często tak, by podkreślić inne elementy budynku np. wejście. W obiektach o nowocześniejszej formie, nadbudówki są najczęściej szersze, a ich zadaniem jest otworzenie poddasza na przestrzeń za domem.

- Jeśli zależy nam na szerokiej lukarnie, dobrze sprawdzą się te pulpitowe, które nawet mimo znacznych rozmiarów nie przytłoczą budynku. Ich niewątpliwą zaletą jest prosty daszek, co daje duże możliwości aranżacyjne – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Producenci stolarki oferują szeroką gamę profili okiennych o nietypowych kształtach. Okna do lukarny powinny być dopasowane do jej formy. Jeśli ma ona prostą i wąską ścianę frontową, pasować będzie do niej prostokątne okno. W nadbudówkach, których ściany rozchodzą się na boki ładnie prezentować się będzie natomiast połączenie większego skrzydła z dwoma trójkątami. Małą lukarnę o takim kształcie można wypełnić także trapezem. Optymalnym oknem do nadbudówki typu wole oczko będzie natomiast półkole.
Firma OKNOPLAST oferuje szeroki wybór okien o różnych kształtach i kolorach. Dzięki temu można stworzyć harmonijne kompozycje z pozostałymi elementami stolarki w budynku. Istnieje ponadto opcja wykonania okien dwukolorowych np. niebieskich od wewnątrz a drewnopodobnych od zewnątrz.

- Najczęściej stolarkę w lukarnach ozdabia się szprosami imitującymi tradycyjny podział. Taki dodatek pasuje do domu w stylu klasycznym, pamiętajmy, jednak że dobrze prezentuje się on w większych oknach - podpowiada Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Poddasze zalane słońcem
Aby optymalnie doświetlić poddasze, powierzchnia okien powinna być równa od 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. W lukarnie, jeśli możliwe, warto zaplanować główny otwór okienny o wysokości 1,2m. Najlepsze oświetlenie uzyskamy montując okno 85-100cm nad podłogą. Ponieważ okno będzie znajdować się we wnęce, najwięcej promieni słonecznych znajdzie się w jego pobliżu. Miejsca oddalone będą skąpane w cieniu. Warto wykorzystać taki układ. Pod oknem możemy ustawić stół do pracy, a pozostałą powierzchnię przeznaczyć na strefę odpoczynku.

- Lukarny stanowią efektowny element architektoniczny, nie należą jednak do łatwych w wykonaniu. Dlatego prace przy ich budowie należy powierzyć doświadczonym fachowcom. Nowoczesne materiały, membrany dachowe, folie paro-przepuszczalne i materiały izolacyjne, pozwalają zniwelować wszystkie problemy jakich lukarny przysparzały w przeszłości – dodaje Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Konstruując lukarny należy pamiętać o paru zasadach. Nie zaleca się umieszczać kilku zbyt blisko siebie, gdyż powoduje to powstawanie koszy dachowych, w których zalegają woda i śnieg. Trzeba także zabezpieczyć ściany przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz. Wielkość, forma i układ lukarn powinny być ponadto dopasowane do kształtu dachu. Najlepiej sprawdzą się one w stromym dachu o spadku 40-45 stopni i ściankach kolankowych o wysokości minimum jednego metra.

Źródło: Oknoplast
Foto (c): Oknoplast