wtorek, 18 lutego 2014

Zadbaj o mikroklimat w pomieszczeniach

Drzwi balkonowe Schuco
Okres zimowy to czas, w którym trudno zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniach, z uwagi na konieczność ich ogrzewania. Na odpowiedni mikroklimat wpływa nie tylko temperatura panująca we wnętrzu, ale także szereg zmiennych, które mają wpływ na organizm człowieka.

Utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w zimie utrudniają niskie temperatury powietrza, słaba emisja światła, ucieczka ciepła, rodząca potrzebę pokrywania strat przez ogrzewanie. Pod pojęciem „komfortowy mikroklimat” kryje się wiele czynników, jak temperatura powietrza, średnia temperatury powierzchni ścian, sufitów podłóg i okien, ruch powietrza i jego wilgotność, doświetlenie. Jako optymalną temperaturę powietrza w obiektach mieszkalnych podaje się 20st.C, jednak wiele pomieszczeń jest przegrzewanych. Zimna stolarka okienna oraz nieocieplone ściany wypromieniowują chłód, co odbieramy jako dyskomfort. Powszechną reakcją w takich przypadkach jest dogrzewanie wnętrz do wyższych temperatur. W rezultacie wilgotność powietrza maleje i pojawia się zjawisko wzbijania kurzu. Problemy te może rozwiązać termomodernizacja, polegająca na zamontowaniu okien energooszczędnych pozwalających na właściwą wentylację pomieszczeń.

Jak okna wpływają na nasze samopoczucie?
Okna to teoretycznie największe źródło utraty ciepła z budynku, powodujące nawet 20% strat. Nawet gdy konstrukcja okna jest szczelna, zimne profile i szyby oddają temperaturę z wnętrza do otoczenia. Rynek oferuje coraz cieplejsze okna, oparte na rozwiązaniach konstrukcyjnych umożliwiających lepsze przeciwdziałanie ucieczce ciepła. Na przykład w opatentowanych oknach pasywnych PVC Schüco Alu Inside wykorzystano ciągłe, płaskie wzmocnienia z aluminium zamiast kształtowników ze stali. Refleksyjne powierzchnie odbijają fale podczerwone z powrotem do wnętrza. W profilu użyto dodatkowe izolatory termiczne, siedem komór oraz trzypoziomowe uszczelnienie. Takie okno cechuje współczynnik przenikania ciepła na poziomie pasywnym Uw ≤ 0,8 W/m2K. Nawet w czasie sporych mrozów, temperatura na wewnętrznej powierzchni profilu nie spada odczuwalnie poniżej temperatury pokojowej. Montaż szczelnych okien często rodzi obawy przed złą wentylacją pomieszczeń. Tutaj problem rozwiązują ukryte nawiewniki Schüco Vento i mikrowentylacja, w którą są wyposażane w standardzie okna PVC. O komfortowy mikroklimat mogą dbać także inteligentne aluminiowe okna sterowane automatycznie.

- Oprócz krótkotrwałego intensywnego wietrzenia pomieszczeń zaleca się również stosowanie mikrowentylacji. Nowoczesne systemy okienne są natomiast wyposażone w specjalne nawiewniki, które samoczynnie regulują przepływ powietrza. Maksimum komfortu dają jednak okucia mechatroniczne połączone z systemami precyzyjnych czujników CO2 i temperatury, które automatycznie uchylają lub zamykają okno w zależności od warunków w pomieszczeniu. Takie rozwiązania są dostępne na przykład w energooszczędnych i pasywnych oknach aluminiowych z serii Schüco AWS – wyjaśnia Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. marketingu i produktu w Schüco International Polska Sp. z o.o.

W dobrym świetle
Kolejną istotną funkcją okien jest zapewnienie wystarczającej ilości światła dziennego, co ma spore znaczenie zwłaszcza w czasie zimy. Długotrwałe przebywanie w zacienionych pomieszczeniach lub przy zimnym, sztucznym oświetleniu może źle wpływać na wzrok i samopoczucie. Ciepłe okna PVC mają zazwyczaj dość szerokie ramy, jednak i tutaj producenci starają się pójść o krok dalej. W oknach z linii Schüco PVC udało się zredukować widoczną szerokość ram okiennych do minimum. Dodatkowo opracowano kształt profilu sprawiającego wrażenie smuklejszego, niż jest w rzeczywistości (np. model Corona SI 82 Cava).
Kupując okno, warto zapytać sprzedawcę o typ zastosowanych przeszkleń. Ciepłe, podwójne a nawet potrójne pakiety szybowe zmniejszają przenikanie światła. Ten problem można rozwiązać przy wykorzystaniu szyb o wyższym współczynniku przepuszczania światła Lt, wyrażanym w procentach. Im wyższy procent, tym jaśniej będzie w pomieszczeniach.

Źródło: E.C.H.O. PR
Foto (c): Schüco