wtorek, 4 lutego 2014

Transparentne przejście – modernizacja zabytkowego budynku

System przeszkleń Schuco - budynek Drezno
Połączenia zabytkowej architektury z nowoczesnym minimalizmem mogą być efektowne, czego dowodem jest zmodernizowany dziewiętnastowieczny budynek w Dreźnie. Projektantom udało się przenieść zniszczony kompleks w obecny wiek, poprzez dobudowanie prostej, prawie całkowicie przeszklonej bryły, otwierającej wnętrza na piękne widoki regionu winiarskiego.Zabytkowe zabudowania na obrzeżach Drezna z lat 1880-1892 zostały poddane całkowitej przebudowie pokazującej, jak tradycyjna architektura i nowoczesne rozwiązania budowlane mogą ze sobą harmonijnie współgrać. Historyczny kompleks składający się z kilku budynków został zaadaptowany do potrzeb inwestora przez remont głównego obiektu, wyburzenie przylegającego do niego tylnego budynku (niemożliwość remontu) i dobudowanie nowego - mieszkalnego. Głównym warunkiem wydania zgody przez organy konserwatorskie było zaprojektowanie obiektu wpasowującego się wymiarami i kubaturą w oryginalny plan zabudowy i nie kolidującego z zabytkową architekturą.

Szklany pasaż w przyszłość budownictwa
Zasadniczym problemem było połączenie struktury historycznej z nowym budynkiem w taki sposób, aby granica między nimi nie wyróżniała się. Architekci pogodzili te kwestie proponując przeszklony łącznik mieszczący klatki schodowe. Optycznie lekka konstrukcja stanowi subtelne przejście między starym i nowym, pozwala zachować jednocześnie autonomię obydwu budynków. Ważnym aspektem projektu było wykreowanie efektu przenikania natury i wnętrza, czemu sprzyja urokliwy krajobraz i położenie parceli na wzgórzu. W elewację wkomponowano wielkopowierzchniowe okna z aluminium, drzwi i przeszklenia Schüco AWS i ADS. Jedynie na elewacji budynku mieszczącej sypialnie i łazienki przewidziano poziome okna wstęgowe. Parter z salonem, kuchnią i jadalnią otwiera się szeroko na krajobraz. Efekt przenikania i naturalnej kontynuacji uzyskano tu dzięki wykorzystaniu modułów drzwi podnośno-przesuwnych Schüco ASS 70.HI ze skrzydłami sięgającymi od podłogi do sufitu.

Ponad 15 metrów drzwi przesuwnych
Rozmieszczone po obu stronach parteru drzwi podnośno-przesuwne w systemie Schüco ASS 70.HI to istotny element transparentnej architektury kompleksu. Poszczególne moduły o wymiarach 2,18x2,75m tworzą od strony południowo-zachodniej pas o długości 15,3m. Projektanci wybrali ten system z uwagi na właściwości techniczno-funkcjonalne. Pozwala on na budowanie wielkowymiarowych przeszkleń z wykorzystaniem ciężkich, termoizolowanych pakietów szybowych. Potrójne oszklenie w jednym module osiąga wagę nawet do 270kg! Uzyskanie doskonałego bilansu energetycznego było jednym z podstawowych założeń inwestycji. Budynek posiada obecnie niskie roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną poniżej 60kWh/m2 spełniające wymagania niemieckiego rozporządzenia EnEv 2007. Poziom ten osiągnięto dzięki zestawieniu termoizolowanych przegród i nowoczesnych systemów grzewczych.

Drzwi podnoszono przesuwne Schuco aluminiowe

Źródło: E.C.H.O. PR
Foto (c): Schüco