wtorek, 4 lutego 2014

Budownictwo jutra - energooszczędność przede wszystkim

Okna energooszczędne Oknoplast
Obecnie w Unii Europejskiej na budowę i eksploatację budynków przypada aż 42 proc. całkowitego zużycia energii oraz 32 proc. emisji gazów cieplarnianych. Dlatego znaczenia nabiera zasada zrównoważonego rozwoju, według której należy budować z rozwagą i ekologicznie. Jednym z ważniejszych aspektów jest oszczędność energii.

Najbardziej przyjazne dla środowiska są budynki samowystarczalne energetycznie (zero-energetyczne), czyli takie które same pozyskują lub wytwarzają energię potrzebną do ich eksploatacji. Niskie zapotrzebowanie cechuje również domy pasywne oraz energooszczędne. Budynki pasywne zużywają rocznie do 15 kWh/m², co odpowiada 1,5m³ gazu na 1m² powierzchni. Mieszczą się one w standardzie NF15 – EUco ≤15 kWh/(m²rok). Poziom zużycia energii pierwotnej nie może tu przekroczyć 120 kWh/m²rok dla wszystkich potrzeb energetycznych (ogrzewanie, podgrzewanie wody, zużycie prądu na potrzeby bytowe). Budynki energooszczędne w standardzie NF40 wykorzystują do 40 kWh/m². Są także domy dodatnio energetyczne, które wytwarzają więcej energii niż zużywają.

Założeniem budownictwa oszczędnego jest redukcja strat energii. Jak pokazują analizy profili energetycznych domów jednorodzinnych najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelną stolarkę, wentylację, ściany zewnętrzne, a następnie przez dach i podłogę na gruncie. Aby ograniczyć straty, niezbędne jest zagwarantowanie wysokiej szczelności powietrznej obudowy budynku. Niezbędne jest zastosowanie materiałów o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej. Istotny jest także montaż dodatkowych rozwiązań (np. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła). Powłoki zewnętrzne budynku powinny być nieprzepuszczalne dla wiatru, a akceptowalny współczynnik przenikania ciepła stolarki w domu pasywnym nie może przekraczać Uw = 0,8 W/m2K.

Tym, co może dziwić w budynkach oszczędnych jest duża liczba przeszkleń.
- Wybierając materiały do budowy domu, zwracamy uwagę na ich współczynnik strat ciepła. Warto jednak patrzeć nieco szerzej: nie tylko na starty, ale także zyski ciepła czyli tzw. bilans energetyczny – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST. Okna mogą być dobrym elementem pozyskującym ciepło i światło.

Nowoczesna stolarka nie przyczynia się do strat energii, a pozwala zyskiwać ciepło. Odpowiednio rozmieszczone okna mogą dobrze wpłynąć na profil energetyczny budynku. Duże przeszklenia umieszcza się głównie od strony południowej.

Warto zdecydować się na stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Parametr ten informuje o poziomie ucieczki ciepła przez okno po jego zamontowaniu. Im jest niższy tym lepiej. Najniższy współczynnik Uw w ofercie firmy OKNOPLAST posiadają okna z serii Winergetic Premium Passive

- Wartość bilansu energetycznego okna zależy od współczynnika przenikania części profilowej okna tzw. Uf, szyby Ug, współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego g oraz powierzchni szyb. Właściwe przygotowanie takiego bilansu dla całego domu nie jest proste, ponieważ oprócz tych trzech elementów wpływ mają także orientacja budynku względem stron świata, strefa klimatyczna w której obiekt się znajduje oraz jego kubatura – dodaje Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Program Glass Compass opracowany przez OKNOPLAST pozwala na dobór optymalnych zestawów szkła. Pakiety szybowe WARM, ENERGY i COMFORT, różnią się między sobą rodzajem powłoki niskoemisyjnej, a więc przepuszczalnością promieniowania słonecznego. Typ powłoki ma duży wpływ na uzyskiwane parametry, ponieważ pozwala na dotarcie promieni słonecznych do wnętrza, jednocześnie blokując ucieczkę ciepła na zewnątrz. Dwukomorowy pakiet szybowy o Ug =0,6 W/m2K i g =0,5 W/m2K pozwala na pozyskanie w ciągu roku około 24,7 kWh na każdy metr kwadratowy, więc przez standardowe okno można zyskać nawet 51,5 kWh dodatkowej energii rocznie.

Zmniejszenie zużycia energii i dłuższa żywotność poszczególnych elementów sprawi, że dom będzie przyjazny dla użytkowników i środowiska.

Źródło: Oknoplast
Foto (c): Oknoplast