poniedziałek, 13 stycznia 2014

Sposób na właściwą wentylację pomieszczeń

Nawiewnik higrosterowany okienny - wentylacja
W okresie zimowym często odczuwamy zmęczenie i brak energii. Winą za to obarczamy zazwyczaj niesprzyjającą aurę i krótsze dni. Tymczasem przyczyną złego samopoczucia może być syndrom chorego budynku. Z czego on wynika i jak z nim walczyć?

Człowiek zużywa kilkadziesiąt litrów powierza w ciągu godziny i ponad 1500 litrów w ciągu doby. Jednocześnie sporą część życia spędzamy w budynkach, gdzie często ilość i jakość powietrza nie są wystarczające dla naszego prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia.

Nowoczesne domy spełniające restrykcyjne wymogi energooszczędności, projektowane są tak, aby ograniczyć nieszczelności, przyczyniające się do strat ciepła. Nigdy wcześniej okna i drzwi oraz ciepłe ściany nie pozwalały na uzyskanie tak wysokich parametrów izolacyjności i szczelności, jakie osiągają obecnie. Z jednej strony jest to zjawisko pozytywne, z drugiej jednak zaburza cyrkulację powietrza we wnętrzu i wymusza na użytkownikach dbanie o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach.

Wentylacja – oddech dla nas i budynku
Wentylacja polega na wymianie zużytego powietrza na świeże. W niewłaściwie wietrzonych wnętrzach ilość świeżego powietrza jest zbyt mała aby czuć się w nich komfortowo. Spada przy tym jakość tego, które jest w pomieszczeniu. Następuje bowiem kumulacja zanieczyszczeń, dwutlenku węgla, pary wodnej oraz kurzu. Zła klasa powietrza może prowadzić do gorszenia samopoczucia i powodować dolegliwości takie jak ból i zawroty głowy, podrażnienia dróg oddechowych, mdłości.

- Co istotne brak prawidłowej wentylacji szkodzi także samym budynkom. Jeśli nasze szyby są zaparowane, pranie nie chce schnąć, a w powietrzu unosi się zapach stęchlizny to znak, że pomieszczenia są zawilgocone. Niestety nie wszystkie skutki tego zjawiska są widoczne od razu, trwałe zwilgocenie jest groźne dla domu, zwłaszcza jego drewnianych elementów – tłumaczy Grzegorz Bułat Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST. Standardowo każda konstrukcja jest przystosowana do oddawania pewnych ilości wilgoci na zewnątrz, jednak gdy wymagany poziom wymiany powietrza jest niedostateczny, wilgoć zalega niszcząc budynek. Grzyby i pleśnie pojawiają na ścianach, a co gorsze za płytami gipsowymi i pod tynkami, wpływając na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Dobry klimat w domu
Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az3:2000, ilość dostarczanego powietrza, potrzebna do zapewnienia we wnętrzu dobrego klimatu jest ustalona na poziomie od 30 do 50m3/h. Nie zawsze jednak chętnie otwieramy okna, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. W takim przypadku pomocne okazują się nawiewniki. Dzięki nim zapewniamy dostateczny poziom przepływu powietrza i nie wyziębimy pomieszczeń. Urządzenia te umożliwiają wymianę powietrza i regulację jego wilgotności przy zamkniętych skrzydłach okna. Zazwyczaj instalowane są w górnej jego części. Na rynku dostępne są trzy rodzaje: higrosterowane, ciśnieniowe oraz sterowane ręcznie.

- Nawiewniki higrosterowane działają automatycznie w zależności od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu – znajdująca się w nich taśma poliamidowa zmienia swoją długość, przez co przepustnica otwiera się. W urządzeniach ciśnieniowych ilość przepływającego powietrza zależy od różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. W tym przypadku skrzydełka przepustnicy mogą odchylać się także przy porywach wiatru, dlatego użytkownik ma możliwość ręcznego zamknięcia przesłony – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST. Ostatni rodzaj jest całkowicie sterowany manualnie - ilość przepływającego powietrza zależy od ustawienia, które wybierzemy w zależności od potrzeb.

Co jeszcze mogą nawiewniki?
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników w pokoju małych dzieci. Zapewniają one bezpieczny sposób wymiany powietrza, gdyż eliminują niebezpieczeństwa związane z otwieraniem okien w pobliżu malucha.
Większość użytkowników doceni nawiewniki szczególnie zimą. W tym okresie wentylacja nabiera wyjątkowego znaczenia. Sezon grzewczy sprzyja wysuszaniu powietrza, a otwieranie okien podczas mrozów nie jest ani przyjemne, ani ekonomiczne. Warto pamiętać, że nawiewniki najkorzystniej jest montować w pomieszczeniach takich jak pokoje czy sypialnie. Wówczas ruch powietrza odbywa się od okien w kierunku pomieszczeń z kratami wentylacyjnymi, czyli kuchni i łazienki.

Przed zakupem nawiewników warto zwrócić uwagę na ich jakość i deklarowane parametry techniczne. W ofercie OKNOPLAST dostępne są certyfikowane nawiewniki Aereco i Ventair, które zapewniają długotrwałe i sprawne działanie.

Źródło: Oknoplast
Foto (c): Oknoplast