środa, 22 stycznia 2014

Rolety zewnętrzne – jakie sterowanie wybrać?

Somfy
Wśród zalet zastosowania rolet zewnętrznych w budynkach można wymienić m.in.: zwiększenie izolacji cieplnej i akustycznej pomieszczeń, dodatkową ochronę otworu okiennego przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami. Aby dodatkowo podnieść komfort użytkowania rolet, warto wybrać odpowiedni mechanizm sterujący.

Dostępnych rozwiązań jest wiele, także pod kątem funkcjonalności, możliwości montażowych oraz indywidualnych preferencji kupującego. Jednak równie ważną z punktu widzenia inwestora kwestią jest wybór sterowania roletami zewnętrznymi. Standardem jest nadal napęd ręczny, zwijacz linki bądź taśmy, ale przy obecnych cenach sterowania elektrycznego warto rozważyć zakup rolet z silnikiem. Roletę zewnętrzną steruje się elektrycznie silnikiem rurowym zabudowanym w wale napędowym rolety.

Silniki do rolet możemy podzielić na kilka kategorii. Pod względem regulacji rozróżniamy:

- Silniki z mechaniczną krańcówką, w których położenia krańcowe silników reguluje się za pomocą pokręteł.

- Silniki z elektroniczną krańcówką, w których położenia krańcowe reguluje się za pomocą kabla montażowego. Silniki z elektroniczną krańcówką mają jedną ważną cechę. Posiadają detekcję przeszkód. Dzięki temu zatrzymują się kiedy roleta napotka na przeszkodę na swojej drodze. Na roletę wyposażoną w taki silnik nie mają wpływu złe warunki atmosferyczne, które często powodują uszkodzenia. W najnowszych silnikach z elektroniczną krańcówką położenia krańcowe regulują się same. To ułatwia montaż, a w połączeniu z detekcją przeszkód daje pewność bezproblemowej obsługi takiej rolety.

Możemy także podzielić silniki ze względu na sposób ich sterowania. Każdy silnik można sterować przewodowo, za pomocą wyłącznika żaluzjowego lub bezprzewodowo za pomocą pilota. Sterowanie bezprzewodowe jest realizowane drogą radiową, dzięki temu piloty mają wystarczający zasięg do obsługi mieszkań lub domów.

Zastosowanie jakiegokolwiek z wymienionych silników daje możliwość rozbudowy sterowania, tak aby można było sterować roletami centralnie i czasowo, a także daje możliwość połączenia ich z systemem domów inteligentnych. Silniki sterowane przewodowo, wymagają od inwestora wykonania centralnego sterowania na etapie budowy. Każda ingerencja w taki system wymaga położenia nowych przewodów, a co za tym idzie, ingerencji w elewację. Ważną zaletą tego systemu jest możliwość sterowania centralnego nawet bardzo dużymi obiektami.

Naprzeciw sterowaniom przewodowym wychodzą systemy radiowe. Mają one inną zaletę. Nie wymagają natychmiastowego podłączenia wszystkich silników do sterowania centralnego, a system można rozbudowywać o kolejne nadajniki w każdym momencie. Można dzięki temu stopniować wydatki, a także zmieniać koncepcje sterowania. System radiowy daje możliwość dowolnej konfiguracji rolet nawet po kilku latach użytkowania.

Producenci systemów radiowych pomyśleli także o klientach, którzy posiadają już rolety sterowane silnikami przez wyłącznik a nie mają centralnego sterowania. Wystarczy wymienić wyłączniki lub podpiąć do nich odpowiednie urządzenia, żeby można było skorzystać z wszystkich zalet systemu radiowego.

Kilka słów o IO-Homecontrol
IO-Homecontrol (Somfy) daje możliwość wzajemnej komunikacji układów sterowania i funkcję przesyłania informacji zwrotnych. System automatycznie wybiera jedną z trzech częstotliwości, która w danej chwili jest najlepsza. Wymiana informacji pomiędzy urządzeniami jest w 100 proc. zabezpieczona kluczem systemowym. Dzięki centralnemu sterowaniu można dowolnie sterować roletami, ogrzewaniem, oświetleniem i innymi urządzeniami. Nowością jest otrzymywanie informacji zwrotnych na ekranie pilota, smartfona, tableta o statusie wykonania polecenia.

Niezależnie od wybranego sterowania można już tak zarządzać roletami, żeby stały się praktycznie urządzeniami bezobsługowymi. Rolety mogą otworzyć się rano i zamknąć wieczorem. Otwieranie i zamykanie rolet może być realizowane o określonych godzinach lub o wschodzie i zachodzie słońca. Rolety mogą, przy dużym nasłonecznieniu, w upalne dni, zamknąć się do połowy lub całkowicie, by pomieszczenia nie nagrzewały się w dużym stopniu, a po obniżeniu temperatury otworzyć ponownie. Mogą także odpowiednio zareagować jeżeli podłączone zostaną do instalacji alarmowej budynku. To tylko niektóre korzyści jakie daje nam sterowanie centralne.

W najnowszych systemach sterowania można do obsługi rolet używać Internetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się możliwość otwierania i zamykania rolet z dużych odległości.

Źródło: Vertex
Foto (c): Somfy