czwartek, 30 stycznia 2014

Młodzi projektanci szansą dla firm

Wizualizacja zasłon pepitkowe puzzle
Coraz więcej przedsiębiorców zaczyna doceniać potencjał drzemiący w młodym pokoleniu. Poprzez interesujące programy stażowe, współprace z uczelniami lub konkursy, studenci mają szansę przetestować swoje umiejętności i zdobyć doświadczenie. Dla przedsiębiorców nowa energia w firmie i świeże spojrzenie na znane produkty są bardzo cenne.


O potencjale i kreatywności drzemiących w młodych ludziach przekonał się producent osłon okiennych - firma Vertex S.A. z Czechowic –Dziedzic, organizując we wrześniu ubiegłego roku konkurs dla studentów kierunków związanych z architekturą, projektowaniem przemysłowym i wzornictwem. Konkurs trwał kilka miesięcy, by dać wystarczająco dużo czasu na stworzenie projektów oraz wizualizacji. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania osłonowego cechującego się nowoczesnym design-em, funkcjonalnością oraz możliwością zastosowania w produkcji. Wiele nadesłanych prac spełniło wszystkie stawiane wymagania, najtrudniejszym jednak okazał się etap analizy pod kątem możliwości wdrożenia projektu w życie i utworzenie konkretnego produktu.

Organizacja konkursu była naturalnym rezultatem prowadzonej przez firmę polityki, która zakłada dbałość i otwartość na nowości, jak również na potencjał ludzki, gdyż to on stanowi fundament rozwoju firmy.

- W dzisiejszych czasach mówi się o młodym pokoleniu jako roszczeniowym i nie skorym do wysokiej jakości pracy – zważając jednak na poziom i pomysłowość prac, które do nas dotarły, sądzić można wręcz przeciwnie. Oprócz kreatywnych rozwiązań, prace cechowała dbałość o szczegół oraz technologiczne możliwości zastosowania - mówi Wojciech Tarnawa – Dyrektor Ds. Wdrożeń firmy Vertex S.A.

I miejsce oraz nagrodę w wysokości 2500 zł otrzymała studentka Wydziału Architektury Wnętrz, za projekt ,,Pepitkowe Puzzle”. Inspiracją projektu był motyw pepitki, a założeniem stworzenie takiej osłony okna, która da posiadaczowi możliwość składania i rozkładania jej w zależności od funkcji jaką ma pełnić: zasłanianie okna lub dekoracja ściany, jak również możliwość łatwego odsłonięcia/zasłonięcia okna. Projekt spełnił wszystkie wymagania formalne, odznaczał się skupieniem nad funkcjonalnością, możliwościami aranżacyjnymi oraz nowoczesnym podejściem do tematyki osłon okiennych.

- Mamy nadzieję , że już w niedalekiej przyszłości projekt ujrzy światło dzienne jako nowy produkt. – dodaje Wojciech Tarnawa.

Biorąc pod uwagę różnorodność analizowanych projektów, jak również wysoki poziom stworzonych wizualizacji, można pokusić się o stwierdzenie, że w studentach drzemie wielki potencjał i z pewnością należy o ten potencjał dbać, pozwalając mu się rozwijać. Konkursy organizowane dla osób studiujących na kierunkach takich jak Architektura Wnętrz, Wzornictwo i pokrewnych stwarzają możliwości zdobycia w przyszłości pracy w zawodzie, ukazują rąbek przestrzeni branżowej, a nawet dają szansę na rozpoczęcie pracy jeszcze podczas studiów.

Źródło: Vertex
Foto (c): Vertex