poniedziałek, 6 stycznia 2014

Jak zabezpieczyć okno w pokoju dziecka

Klamka z kluczykiem Roto
Elektrycznie otwierane szyby w aucie można zablokować przed otwarciem przez dzieci przy pomocy jednego przycisku. Warto takie rozwiązanie zastosować w oknach zamontowanych w pokojach dziecięcych. Szczególnie wtedy, gdy znajdują się one na piętrze.

Małe dzieci są ruchliwe i ciekawe świata. Nie są jednak często świadome zagrożeń co może prowadzić do ryzykownych sytuacji. Wystarczy chwila nieuwagi opiekuna, aby pociecha wdrapała się na parapet i samodzielnie uchyliła okno… Jest to częsta przyczyn wypadków wśród kilkuletnich dzieci. Ale zamiast zabraniać szkrabom podchodzenia w okolice okien, lepiej je odpowiednio zabezpieczyć.

Uchylanie przed otwieraniem
Okna w pokoju dzieci można wyposażyć w system zabezpieczający Roto „TiltFirst”, który powoduje, że skrzydło jest najpierw uchylane, a nie rozwierane. To odwrotnie niż w standardowych okuciach rozwierno-uchylnych. Ponadto klamka uruchamiająca taki mechanizm posiada zamek. Po przekręceniu jej o 90 stopni skrzydło okienne można uchylić, ale nie da się go otworzyć. Dopiero przekręcenie kluczyka w zamku zwalnia blokadę i pozwala na przekręcenie klamki do góry i całkowite otwarcie okna. Mechanizm zabezpieczający uruchamia się automatycznie po zamknięciu skrzydła i przekręceniu klamki do pozycji uchylenia.
System TiltFirst jest odpowiedni się do wszystkich modeli okien (PVC, drewnianych, drewniano-aluminiowych), również tych wcześniej zamontowanych. Gdy dziecko podrośnie, można przekuć okno z powrotem na rozwierno-uchylne.

Sterowanie ogrzewaniem
Dzieci często podpatrują dorosłych i ich naśladują. Gdy więc nasza pociecha podejrzy, że odkręcamy lub zakręcamy termostat grzejnika, jest bardzo prawdopodobne, że sama także tego spróbuje. Ogrzewanie może wówczas działać przy otwartym oknie, co nie będzie wpływać dobrze na nasze oszczędności. Aby nie ponosić nieprzewidzianych kosztów, warto rozważyć zakup okna z czujnikiem magnetycznym Roto E-Tec MTS sterującym ogrzewaniem. Jest on zintegrowany z okuciem i połączony ze sterowanym elektrycznie termostatem. Każde otwarcie okna wyłącza ogrzewanie, a zamknięcie ponownie je uruchamia.

Klamka z kluczem
Wystrój i wyposażenie pokoju dzieci ulega zmianie wraz z ich wiekiem i zainteresowaniami. Dobrze jeśli jedyna widoczna część okucia – klamka – była atrakcyjna i miała nowoczesne wzornictwo. Klamka RotoSwing o delikatnie wygiętym, ergonomicznym kształcie dostępna w kilku kolorach sprawdzi się doskonale. Możliwe jest także łączenie różnych odcieni z palety RAL i specjalnych. Klamka nie musi być w jednej barwie. Każda jej część – rozetka, podstawa, sama klamka, element dekoracyjny – mogą mieć inny kolor.

Źródło: FlyPR
Foto (c): Roto