niedziela, 3 listopada 2013

Rolety i żaluzje - praktyczny poradnik

Roleta mini - kaseta
Z uwagi na różnorodność systemów, wzorów i barw, decyzja o wyposażeniu okna wydaje się trudna do podjęcia. Samodzielna aranżacja nie musi jednak wiązać się z długimi i wyczerpującymi poszukiwaniami. Wraz ze sklepem KupRolety.pl prezentujemy informacje, które pomogą dokonać właściwego wyboru osłon okiennych.

Rolety do drzwi balkonowych
Dobierając roletę do drzwi balkonowych należy pamiętać, że takie drzwi posiadają zazwyczaj przewiązkę (poprzeczkę), która wpływa na możliwości montażu rolety. Można więc zdecydować się na instalację dwóch rolet oddzielonych poprzeczką albo montaż jednej rolety na całe skrzydło drzwi balkonowych. Dla pierwszego wariantu wykorzystuje się rolety w kasecie z prowadnicą płaską lub żaluzje aluminiowe zamocowane w „świetle” szyby. Dla opcji drugiej dobrym rozwiązaniem są rolety w kasecie z prowadnicami w kształcie litery „U”. Zastosowanie jednej rolety na drzwiach z przewiązką umożliwia mechanizm, w którym osłona porusza się po skrzydle okna, a nie między listwami przyszybowymi.

Montaż rolety do skrzydła stolarki – przykręcać czy...?
Ze względu na metodę instalacji, rolety można podzielić na te z montażem inwazyjnym i bezinwazyjnym. Pierwsze, przykręcane są do listwy przyszybowej, która jest elementem wymiennym, dlatego ingerencja nie powoduje trwałych uszkodzeń oraz utraty gwarancji. System bezinwazyjny polega zazwyczaj na zahaczaniu lub przyklejaniu kasety rolety do skrzydła stolarki.

Czy odległość tkaniny rolety od szyby wpływa na termoizolację?
Rolety oraz żaluzje zwiększają komfort termiczny wnętrz. W okresie letnim redukują nagrzewanie pomieszczeń, a w zimowym pełnią rolę dodatkowej bariery izolacyjnej. Znaczący wpływ na to ma rodzaj tkaniny oraz jej odległość od szyby lub skrzydła, gdyż rozwinięta roleta tworzy tzw. „poduszkę powietrzną”. Im grubsza tkanina rolety, tym stanowi lepszą izolację dla promieni słonecznych od zewnątrz, a ciepła od wewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że w pomieszczeniach o niedostatecznej wentylacji, rolety mogą przyczyniać się do skraplania pary wodnej na szybach. Zjawisko to może występować głównie w zimie, przy szczelnie zasłoniętych roletach, gdy temperatura w pomieszczeniu jest znacznie wyższa od temperatury schłodzonej szyby.

Rozmiar mechanizmu kasety roletowej, a możliwość otwarcia okna.
Podczas pomiaru warto sprawdzić, na ile mechanizm lub kaseta rolety może odstawać od skrzydła okna lub drzwi balkonowych. Zazwyczaj odległość między otwartym oknem, a wnęką w ścianie pozwala na montaż rolety z kasetą lub bez niej. W sporadycznych przypadkach odległość ta jest zbyt mała. Wówczas otwarcie okna w pełnym zakresie może okazać się niemożliwe. Istnieje również ryzyko uszkodzenia mechanizmu rolety oraz samej wnęki.

- Przed wyborem rolety warto poznać wymiary mechanizmów. Zakres wysokości kaset w rolecie typu Flat wynosi ok. 2,5cm, a dla rolet bez kasety (Mini) ok. 3,5cm. Dla osłon w kasecie z prowadnicami w kształcie litery „U” wysokość ta sięga 4,5 cm – tłumaczy Sławomir Witkowski, ekspert sklepu KupRolety.pl

Co decyduje o cenie rolet?
Na cenę role wpływa technologia wykonania, typ tkaniny oraz wymiary. Kupowanie osłon okiennych w sklepie internetowym posiada wiele zalet. Samodzielny montaż jest prosty. W jego przeprowadzeniu pomogą m.in. filmiki instruktażowe na stronie KupRolety.pl. Doradcy sklepu służą także wsparciem przez telefon. Ponadto, wprowadzenie parametrów rolety do konfiguratora na stronie sklepu pozwala na błyskawiczne poznanie ceny danego produktu.


Źródło: LET PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): KupRolety.pl