środa, 20 listopada 2013

Elementy składowe okna

Okno PVC Winegretic Premium w okleinie Złoty Dąb od Oknoplast
Wybierając stolarkę okienną skupiamy się zazwyczaj na parametrach technicznych, określonych przez producenta. Nie analizujemy jednak jej elementów składowych. Tymczasem izolacyjność i funkcjonalność okien zależna jest od poszczególnych części. Warto więc zapoznać się z niektórymi szczegółami.

Chociaż oferowane na naszym rynku modele okien różni jakość, cena i wygląd, to każdy z nich składa się z profilu PVC, zestawu szybowego oraz okuć. Na te elementy należy zwrócić największą uwagę przed zakupem. Istotnym aspektem jest ponadto właściwy montaż.

Cała prawda o profilach
Ważnym parametrem profili okiennych z PVC jest ich klasa. Określana jest literami A, B lub C gdzie najwyższa jest klasa A. Oznacza ona wykonanie profilu ze ściankami widocznymi o grubości min. 2,8mm, oraz ściankami niewidocznymi o grubości min. 2,5mm. Wykonanie okien z profili w klasie A zapewnia sztywność i trwałość. Klasa profilu ma również duże znaczenie dla wytrzymałości zgrzewanych naroży. W przekroju profil jest wielokomorowy, gdzie największa komora pełni funkcję wzmacniającą (wypełniona jest kształtownikiem ze stali). Pozostałe komory są przede wszystkim izolatorami wypełnionymi powietrzem. - Kiedyś uważało się że ilość komór ma kluczowe znaczenie dla właściwości termicznych profili a w konsekwencji okien. Często argumentem decydującym o zakupie konkretnych okien była myśl „ma więcej komór to jest lepszy”. Tymczasem okno to bardziej skomplikowany produkt. Świadomość klientów w tym aspekcie znacząco wzrosła w ostatnich latach – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.

Umownie można podzielić profile okienne ze względu na ilość komór wewnętrznych i jednocześnie całkowitą szerokość zabudowy:
- Profile 3 komorowe - od 58 do 69mm
- Profile 5 komorowe - od 70 do 79mm
- Profile 6 i więcej komorowe - 80mm

OKNOPLAST jako pierwszy producent w Polsce zastosował w oknie Winergetic Premium Passive innowacyjną barierę termiczną SpaceBlock. Jest ona połączeniem wypełnienia z aerożelu w ramie i warstw pianki poliuretanowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcji współczynnik przewodzenia ciepła profilu Winergetic Premium Passive wynosi zaledwie Uf = 0,96 W/m²K.

Tajemnice pakietów szybowych
Poza profilami, przy wyborze stolarki warto wziąć pod uwagę szyby. Obejmują one największą powierzchnię okna, dlatego tak istotne jest aby zapewniały właściwą izolacyjność.

Jednym z bardziej efektywnych rozwiązań jest wykorzystywanie zespolonych pakietów szybowych, wypełnionych gazami szlachetnymi. Powszechnie stosuje się argon, rzadziej krypton. Często powierzchnia jednej z szyb jest wzbogacona powłoką z tlenków metali szlachetnych, co poprawia właściwości termiczne szklenia. Taka cienka, niewidoczna warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, jednocześnie redukując ucieczkę ciepła na zewnątrz.

Warto zwrócić uwagę na mały, ale ważny szczegół – ramkę dystansową. Znajduje się ona między szybami, utrzymując je w pewnej odległości od siebie. Ramka ma na celu minimalizować zjawisko powstawania mostka termicznego oraz roszenia pary wodnej. - Najpopularniejszym materiałem z jakiego wykonywane są ramki dystansowe, w tańszych oknach, pozostaje aluminium, będące znakomitym przewodnikiem ciepła. Ramki wykonane z tego materiału, podobnie jak te stalowe, nazywamy „ramkami zimnymi” - nie poprawiają one bowiem bilansu termicznego okna. Do „ramek ciepłych” należą m.in. te wykonane ze stali szlachetnej – mają one ponad pięciokrotnie mniejszą przewodność cieplną i dzięki temu mogą polepszyć współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw nawet o 8 procent – wyjaśnia Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Ramka zapewnia ponadto szczelność całego pakietu szybowego, dlatego najlepiej jeśli w narożach jest gięta, a nie cięta – dzięki temu cały pakiet będzie szczelniejszy.

Ukryta moc okuć
Obok aspektów związanych z izolacyjnością, okno musi być funkcjonalne. Przesądzają o tym okucia. Solidne i niezawodne są elementem wymaganym w każdym dobrym oknie. Zapewniają szczelność, bezpieczeństwo i trwałość.

Obecnie, stosuje się zazwyczaj okucia obwiedniowe. Okalają one całe okno i równomiernie dociskają skrzydło do ramy. Wielu producentów proponuje okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona wentylować pomieszczenia bez konieczności otwierania całego okna. Zachodzi proces wymiany powietrza, bez zbytniego wychładzania wnętrza.

Okucia odpowiadają również za bezpieczeństwo. ich konstrukcje i systemy spełniają różne wymagania klas odporności na włamanie, zapobiegają wywarzeniu skrzydła, otwarciu i rozwierceniu klamki z zewnątrz. - Najważniejsze elementy takich okuć to współpracujące ze sobą zaczepy antywyważeniowe i czopy i.S. Dzięki ich specjalnej budowie możliwe jest odpowiednie zaryglowanie, utrudniające złodziejowi wyważenie skrzydła. Aby zapewnić wyższy poziom ochrony zaczepy antywyważeniowe montuje się w każdym z narożników okna lub na całym jego obwodzie. Zależnie od klasy zabezpieczenia jaką mają spełnić, ich ilość może dojść do nawet 15 na jednym skrzydle okiennym – dodaje Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

OKNOPLAST oferuje wiele wersji i opcji dodatkowych akcesoriów okiennych. Są to np.: blokada rozwarcia zapobiegająca trzaskaniu skrzydeł przy mocniejszym podmuchu wiatru, zatrzask pozwalający zamknąć okno od zewnątrz. Warto więc zwrócić uwagę na małe, wydawać by się mogło mało istotne elementy, ponieważ to one składają się na całość i pozwalają cieszyć się komfortem użytkowania stolarki.

Więcej informacji na stronie: www.oknoplast.com.pl


Źródło: Oknoplast
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Oknoplast