czwartek, 10 października 2013

Przesłony okienne – czyli w co i jak wyposażyć okna?

Czerwona roleta okienna z białą prowadnicą
Czym zasłonić okno w pomieszczeniu biurowym? Jakie rolety sprawdzą się na poddaszu? Jak czyścić materiały i jak długo nam posłużą? Odpowiedzi na te i inne pytania rozwieją wszelkie wątpliwości i pozwolą dokonać dobrego wyboru.

Rolety czy żaluzje - co wybrać do biura?
Wybór właściwych żaluzji do biura ma istotny wpływ na wygodę pracy. W nagrzanym wnętrzu, w którym promienie słońca odbijają się od monitora komputera, ciężko się skoncentrować. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są żaluzje pionowe albo aluminiowe. Te pierwsze cechuje się wyjątkowa funkcjonalność. Pozwalają na przysłonięcie okien o dużych rozmiarach, podział pomieszczenia lub oddzielenie stanowisk pracy. Pionowe szarfy, zwane lamelami, pozwalają na optymalizację kąta i ilości wpadającego światła, a dowolne ich rozchylenie gwarantuje oryginalny efekt aranżacyjny. W pomieszczeniach biurowych swóją funkcje dobrze spełnią także żaluzje aluminiowe, które można zastosować również do zasłonięcia wnęk, szafek oraz witryn. Dobrze izolują termicznie, mają prostą konstrukcję, są bardzo trwałe, a ich szczelne zamknięcie zapewnia niemal całkowite zaciemnienie. Żaluzje aluminiowe, wyposażone w zaczep dolny dobrze przylegają do ramy nawet przy uchylonym skrzydle okiennym.

Czy można zamontować rolety na oknach w łazience? Jaki typ osłony okiennej wybrać?
Jednym ze sposobów na zasłonięcie okna w łazience jest żaluzja plisowana. Jest to elegancka dekoracja i funkcjonalna zasłona przeciwsłoneczna. Jej główną zaletą jest możliwość zasuwania tkaniny, zarówno od dołu, jak i od góry. System taki pozwala na zachowanie komfortu i dyskrecji w przypadku elewacji, których okna sąsiadują ze sobą w bliskiej odległości. Instalacja żaluzji jest bardzo prosta, wystarczy przykręcić niewielkie uchwyty do okna. Duży wybór tkanin i kolorów pozwala na dobranie osłony do stylu wnętrza. Równie praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się żaluzje aluminiowe. Ich zaletą będzie tu możliwość regulacji poziomu nasłonecznienia, zależnie od rozstawienia lameli. Pomimo wielu nowoczesnych i funkcjonalnych modeli, nadal najbardziej popularnym sposobem na zasłonięcie okien w łazience pozostają rolety okienne. Warto pamiętać, aby barwy tkanin w tego typu pomieszczeniach były jasne, co pozwoli uniknąć konieczności włączania światła w ciągu dnia. Montaż rolety na skrzydle okiennym, z zachowaniem dystansu od szyby eliminuje ryzyko przywierania tkaniny do powierzchni okna pokrytej skroploną parą wodną.

Jakie rolety wybrać do okien dachowych?
Rolety dachowe to wyposażenie wręcz niezbędne dla okna, o każdej porze roku. W lecie, pomieszczenia na poddaszu nagrzewają się nadmiernie. Zimą, śnieg zalegający na dachu zaciemnia wnętrza i zasłania widok za oknem. W takiej sytuacji, idealnym rozwiązaniem jest montaż rolet dachowych, ze srebrną powłoka i mechanizmem sprężynowy. Tkanina ze specjalną warstwą odbija promienie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu się powietrza w pomieszczeniu. System sprężynowy zapewnia stałe napięcie tkaniny, więc przesłona nie ulega marszczeniu i nie wypada z prowadnic, a specjalne haki pozwalają ustawić wysokość na jakiej roleta ma się zatrzymać.

Czy przyklejane rolety są trwałe?
Dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni klejonej okna zapewnia trwałość i wytrzymałość zamocowanych systemów. Kasety i prowadnice rolet przytwierdzane są przy pomocy piankowych taśm montażowych, charakteryzujących się dużą przyczepnością i odpornością na wilgoć.

Czy rolety przeznaczone do przyklejania można dodatkowo przykręcić?
Mimo sugerowanej metody montażu klejonego, użycie wkrętów pozwala także na trwałe przymocowanie rolety do listwy przyszybowej. Jest tak w przypadku produktów oferowanych przez sklep KupRolety.pl. Listwa przyszybowa to część wymienna, dlatego okno nie straci gwarancji producenta.

Jak konserwować rolety i jak czyścić tkaniny?
Tkaniny rolet impregnowane są w celu ochrony przed zabrudzeniami i osiadaniem kurzu. W przypadku punktowych zanieczyszczeń, plamy zaleca się usuwać przy pomocy delikatnego detergentu. Trzeba jednak zachować ostrożność, by nie doprowadzić do odbarwień.

Czy rolety z tkanin podgumowanych mogą być używane w bardzo nasłonecznionych wnętrzach?
Rolety z materiałów podgumowanych dedykowane są do wnętrz wysoko nasłonecznionych, gdzie rażące światło utrudnia funkcjonowanie. Tego typu zasłony są szczelne, a dzięki srebrnej powłoce odbijają promienie słoneczne i zabezpieczają przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów zapewnia efektywność przysłony i eliminuje ryzyko nagrzewania się elementów z gumy i tworzyw sztucznych.

Chociaż różnorodność rolet i żaluzji do samodzielnego montażu przyprawia o zawrót głowy, warto poznać zalety poszczególnych rozwiązań i wykorzystać ich możliwości.

- Zarówno jakość naszej pracy, jak i dobre samopoczucie zależą od aranżacji wnętrza, jego oświetlenia i temperatury. Rolety do samodzielnego montażu pozwalają w szybki sposób rozwiązać problem nagrzanych pomieszczeń czy promieni słonecznych odbijających się od monitora – przekonuje Sławomir Witkowski, ekspert sklepu internetowego www.KupRolety.pl


Źródło: LET PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): KupRolety.pl