niedziela, 20 października 2013

Parapet – detal o dużym znaczeniu

Parapety wewnętrzne PCV i zewnętrzne aluminiowe z kapinosem Oknoplast
Wybór stolarki okiennej to ważna decyzja, dlatego przed jej podjęciem sporo czasu poświęcamy na porównywaniu parametrów, funkcjonalności i estetyki. Wszystko po to by okna nadały pomieszczeniom wyjątkowy charakter, a jednocześnie zredukowały straty ciepła w budynku. Nasze starania mogą jednak zniweczyć niewłaściwie dobrane i zamontowane parapety.


Wielu z nas wydaje się, że parapet nie ma istotnego znaczenia – ot kawałek półki pod oknem. Zazwyczaj wybieramy go więc na samym końcu, bez szczególnej uwagi. Tymczasem stanowi on ważny element, który wpływa na styl wnętrza. Ponadto, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany, nawet najwyższej klasy okna nie uchronią budynku przed utratą ciepła. Warto zatem poświęcić odrobinę czasu aby właściwie dobrać i osadzić parapety.

Parapet wewnątrz... ale jaki?
W ofertach producentów znajdziemy szeroki wybór parapetów. Jak wybrać ten, który zaakcentuje wystrój wnętrza? Wystarczy poznać parę zasad. Parapet powinien dominować we wnętrzu. - Dobrze sprawdzają się klasyczne harmonijne kompozycje, gdzie parapet ma barwę zbliżoną do ramy okiennej. Jeśli jednak zdecydujemy się na ciemniejszą stolarkę warto wybrać jaśniejszy, łączący się kolorystycznie ze ścianami. Dzięki temu unikniemy zbytniego zaciemnienia okolicy okna – doradza Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST. Pamiętajmy, że okno i parapet muszą tworzyć spójną całość. Dekoracyjny element pod prostym białym oknem lub wąski parapet pod przeszkleniem pokaźnych rozmiarów w eleganckiej ramie ze szprosami, nie będą się dobrze prezentowały.

Następną kwestią, o której warto pamiętać, jest dostosowanie parapetu do funkcji pomieszczenia. Dotyczy to zarówno jego kształtu, koloru, jak i materiału, z którego będzie wykonany. - W łazience czy kuchni parapet będzie poddawany zarówno wilgoci jaki wysokim temperaturom. Współczesne elementy z PVC są wytrzymale i lekkie – w przeciwieństwie do tych wykonanych np. z kamienia nie potrzebują dodatkowego wzmocnienia. Dodatkowo nowoczesna technologia pozwala uzyskać niemalże wszystkie kolory z palety RAL. W tradycyjnych wnętrzach lepiej sprawdzą się jednak parapety w odcieniach drewna. – wyjaśnia Grzegorz Bułat.

Dobry montaż – to proste
Parapet pełni wiele funkcji w pomieszczeniu – to on m.in. pomaga w rozprzestrzenianiu się ciepłego powietrza znad grzejnika i zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem.

- Prawidłowe osadzenie parapetów ma duży wpływ na ograniczenie strat energii w budynku. Jeśli będą one żle zamontowane mogą pod nimi występować tzw. mostki termiczne, odpowiedzialne za ucieczkę ciepła. Najczęściej zjawisko to powstaje przy zbyt głębokim umieszczeniu parapetów pod ościeżnicą. - Optymalna głębokość dla montażu parapetu wewnętrznego wynosi od 1-1,5cm. Szczelinę powstałą między krawędzią a murem należy wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła, np. pianką poliuretanową lub gotową taśmą z materiału termoizolacyjnego. Wielkim błędem jest pozostawienie tej przestrzeni pustej lub wypełnianie jej "zimną" zaprawą do mocowania parapetu zewnętrznego – dodaje Grzegorz Bułat.

A za oknem...
Deszcze, śnieg, zmiany temperatur – to tylko niektóre czynniki, którym poddawane są parapety zewnętrzne. Nowoczesne produkowane są z blachy aluminiowej powlekanej poliestrowymi lakierami proszkowymi. Zapewnia to wysoką odporność i zabezpiecza powierzchnię przed nasiąkaniem. Nie trzeba się też martwić, że kolory wyblakną pod wpływem promieni słońca – stosowane powłoki chronią je przed UV.

Główną funkcją parapetów zewnętrznych jest zabezpieczanie ścian pod oknem przed nadmiernym nasłonecznieniem, opadami i wysokimi temperaturami. Aby prawidłowo pełniły swoje role, powinny być
o ok. 3 - 4 cm szersze niż mur, a ich powierzchnia nachylona pod kątem ok. 5stopni w kierunku zewnętrznym. Wówczas woda nie będzie spływała po elewacji. Zaciekaniu wody pod spód zapobiega także tzw. kapinos, czyli zewnętrzna pionowa listwa.

- Montując parapety wykonane z blachy lub tworzyw sztucznych należy zostawić odrobinę luzu we wnęce parapetowej. Pamiętajmy, że pod wpływem czynników atmosferycznych rozszerzają się one, co może powodować pękanie tynku i ścian. Miejsca styku z murem najlepiej zabezpieczyć materiałem plastycznym. Doskonale sprawdza się tu elastyczna taśma rozprężna, która zapewnia także wysoką szczelność połączenia – podsumowuje Grzegorz Bułat.

W ofercie firmy OKNOPLAST stolarka okienna PVC dostępna jest z kompatybilnymi parapetami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Specjalny wrąb w ramie gwarantuje, że połączenia będą ścisłe, a jednocześnie parapet nie zostanie wsunięty zbyt głęboko – dzięki czemu nie powstaną mostki termiczne.

Więcej informacji znajduje się na: www.oknoplast.com.plŹródło: Oknoplast
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Oknoplast