wtorek, 1 października 2013

Ekologiczne okna bez rtęci

Drutex - okna bez rtęci
Oszczędzanie energii, ekologia, jakość produktów mają coraz większe znaczenie przy podejmowaniu przez konsumentów decyzji zakupowych. Kwestie związane z innowacjami z zakresie technologii przyjaznych dla środowiska, będą nabierały jeszcze większego znaczenia w przyszłości. DRUTEX już teraz odpowiada na potrzeby rynku i stosuje w swoich produktach rozwiązania proekologiczne.Okna bez rtęci
Rynek mas uszczelniających oraz klejących wykorzystywanych do wytwarzania szyb zespolonych zmienia się. Te przemiany mają istotny wpływ na przetwórstwo szkła i produkcję szyb zespolonych, a to z kolei pośrednio wpływa na rynek stolarki. Produkcja okien z materiałów sprzyjających poszanowaniu środowiska jest sporym wyzwaniem.

Szczeliwo bezrtęciowe IGK 130 – dostępne z płynnym lub gęstym (pasta) katalizatorem – nie utraciło swoich parametrów wytrzymałościowych ani technicznych. Spełnia zasadnicze wymogi norm EN 1279, CEKAL a ponadto pozytywnie przeszło jeden z trudniejszych testów dotyczących ekspozycji szczeliwa na promieniowanie UV, przeprowadzanym przez Instytut TNO. IGK 130 to dwuskładnikowa, niezawierającą rozpuszczalników masa uszczelniająco - klejąca, opracowana do uszczelniania i łączenia termoizolacyjnych szyb zespolonych i jest wykorzystywana przez firmę DRUTEX do szkła i ramek dystansowych. Właściwości masy pozwalają uzyskać doskonałe parametry okien w zakresie energooszczędności i ekologii. Dzięki temu okna tego producenta są bezpieczne dla zdrowia i odpowiadają na wyzwania związane ze środowiskiem.

- Dziś DRUTEX jest największym odbiorcą szczeliwa IGK 130, co potwierdza, że stolarka jest wysokiej jakości i nie zawiera szkodliwych dla zdrowia składników. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, IGK 130 wykazuje najniższą zawartość rtęci < 1 ppm (1ppm=1/106).(1) W przypadku stosowania składnika IGK 130 w produktach DRUTEX-u eliminujemy w ten sposób substancje niebezpieczne, które generują dodatkowo ogromne koszty zdrowotne i środowiskowe związane ze skomplikowanym procesem utylizacji materiałów zawierających rtęć. – wyjaśnia Bogdan Gierszewski, Dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.

- W 2009 r. koncern IGK wyprodukował nowy typ szczeliwa poliuretanowego, które nie zawiera rtęci (tzw. bezrtęciowe) pod nazwą IGK130. Od samego początku DRUTEX korzysta z wdrożonej przez nas technologii uszczelniania bezrtęciowego, co oznacza, że okna firmy spełniają najbardziej rygorystyczne normy i są pozbawione zawartości tego niebezpiecznego pierwiastka. Cieszę się, że firma , taka jak DRUTEX, a więc lider w branży stolarki w Europie, jest świadomy i wdraża rozwiązania proekologiczne. Wierzę, że podobnie jak systemy energooszczędne także stolarka ekologiczna będzie wyzwaniem przyszłości, a to oznacza, że DRUTEX w tym zakresie już ma przewagę. – dodaje Szymon Nadzieja przedstawiciel dystrybutora firmy IGK

Tajemnica materiału pierwotnego
Materiał w 100 proc. pierwotny jest używany przez niewielu producentów profili okiennych i drzwiowych. DRUTEX zalicza się do elity firm, które produkują swoje wyroby tylko z materiału pierwotnego, w związku z czym profile PVC marki GL System są odporne na wypaczenia i zachowują ponadprzeciętne parametry w zakresie energooszczędności i bezpieczeństwa. Racjonalna gospodarka odpadami jest priorytetem dla firmy, gdyż ma bezpośredni wpływ na jakość produktów. Dzięki temu obecnie okna IGLO ENERGY cechuje o 100 proc. wyższy, współczynnik przenikalności cieplnej niż wymaga tego rynek.
Ponadto, profile GL System są stabilizowane przyjaznymi dla środowiska związkami wapniowo-cynkowymi.

Ekologia i energooszczędność idą w parze
Najnowszy system DRUTEX-u okna IGLO ENERGY wyróżniają się wysokim stopniem energooszczędności, estetyką oraz funkcjonalnością.. Technologia, związana z innowacyjnym systemem uszczelnienia ze spienionego EPDM, pozwoliła na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła na poziomie zaledwie Uw=0,6 W/(m²K) (2), co czyni produkt liderem w zakresie energooszczędności. Dzięki takim parametrom okna te są dobrym rozwiązaniem dla budynków pasywnych i energooszczędnych. Nie trzeba iść na kompromis w zakresie ekologii i izolacji termicznej. IGLO ENERGY spełnia obydwie te cechy.

(1) Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach w 2012 r.
(2) Dla okna o wymiarach 1230mm x1480mm zgodnie z badaniami instytutu CSI w CzechachŹródło: Drutex
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Drutex