czwartek, 19 września 2013

Szerokie przeszklenia złożone z kilku okien

Szerokie przeszklenia złozone z kilku okien - pasma stolarki PVC z łącznikiem
Łączenie kilku okien i drzwi tarasowych PVC w szeregu to dobry sposób na doświetlenie wnętrz. Rozwiązanie takie wymaga zastosowania stabilnych oraz ciepłych profili łączących, które pozwolą zachować trwałość i funkcjonalność całego zestawu.

Tworzenie długich przeszkleń przez połączenie paru okien, czasami również w zestawieniu z drzwiami balkonowymi albo przesuwnymi to praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Powiększona powierzchnia przeszkleń pozwala doświetlić pomieszczenia, a skrzydła ruchome pozwalają na optymalną wentylację i wyjście na balkon lub taras. Prawidłowy montaż takiej stolarki oraz łączenie okien i drzwi decyduje o trwałości i walorach użytkowych. Ponieważ PVC charakteryzuje znaczna rozszerzalność cieplna, (większa okien kolorowych), tego typu stolarka może nie zapewnić odopowiedniej stabilności wymiarowej. Pod wpływem działania promieni słonecznych i zmian temperatury profile rozszerzają się oraz kurczą, co może powodować powstawanie nieszczelności, zmiany położenia, zakleszczanie skrzydeł a nawet pęknięcia szyb i ram okiennych. Pasma okienne i mieszane pasma okienno-drzwiowe nie mogą być montowane zbyt ciasno w murze. Często konieczne jest użycie łączników dylatacyjnych, które zmniejszą obciążenia spowodowane odkształcaniem materiałów, zapewniając przy tym szczelne i ciepłe połączenie na styku ościeżnic.

Stabilne, trwałe i filigranowe
Aby uzyskać wizualną „lekkość” konstrukcji złożonej z kilku okien trzeba zastosować stolarkę o atrakcyjnych wąskich ramach. Zbyt szerokie ościeżnice zmniejszą powierzchnię przeszkleń i dadzą wrażenie ciężkości. Okna z linii Schüco Corona CT 70, Corona SI 82 i Schüco Alu Inside posiadają smukłe profile ościeżnic i skrzydeł o niewielkiej szerokości czołowej wzmacniane mocnymi kształtownikami ze stali lub aluminium. Stabilność i ochronę cieplną zapewnia zwiększona głębokość zabudowy od 70 - 82mm oraz 5 - 7 komór powietrznych, które ponadto podnoszą termoizolacyjność stolarki. Moduły okienne mogą być łączone przy pomocy subtelnych profili dylatacyjnych, których widoczna szerokość może wynosić 5 - 42mm.
Dzięki specjalnej budowie szersze wielokomorowe łączniki mogą być zbrojone w dodatkowe wzmocnienia stalowe zwiększające statykę łączenia okien o dużych rozmiarach. Spora powierzchnia nachodzenia na ościeżnicę zapewnia wysokie bezpieczeństwo systemu.

Energooszczędnie w każdym calu
Zbudowanie wielkoformatowej konstrukcji składającej się z kilku okien to wyzwanie pod względem zapewnienia właściwej izolacyjności cieplnej. Miejsca łączeń muszą być szczelne i zaizolowane, by nie powstawały mostki termiczne, prowadzące do utraty ciepła i występowania skropliny wodnej. Profile łączące Schüco są kompatybilne z energooszczędnymi systemami okiennymi pod względem wymiarów i parametrów. Mogą posiadać 5 albo 7 komór powietrznych, które zapewniają optymalny współczynnik przenikania ciepła i znakomity przebieg izoterm. Dzięki temu miejsca połączeń okien nie są zimne w dotyku. W profilach łączących Schüco zastosowano szerokie uszczelki na przylgach profili, które zapewniają szczelność na wnikanie chłodnego powietrza i wilgoci, a przy tym dobrze kompensują odkształcenia.Źródło: E.C.H.O. PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Schüco