piątek, 20 września 2013

Siedem spustów w oknie

Okucie obwiedniowe w oknie M&S rygle blokujace
Chociaż są niepozornym elementem konstrukcji okna, to w dużej mierze przesądzają o jego szczelności oraz komforcie użytkowania. Co warto wiedzieć o okuciach, przed kupnem i podczas użytkowania stolarki?


Nowoczesną stolarkę wyposaża się w okucia obwiedniowe, czyli system zawiasów i części ryglujących rozmieszczonych na całym obwodzie okna. Ich funkcją jest właściwe mocowanie ramy w ościeżnicy. Zależnie od typu okuć, skrzydło okienne może otwierać się na kilka sposobów zależnie od położenia klamki. Dostępne funkcje skrzydeł to: rozwierna, uchylna, rozwierno-uchylna, odchylna, przesuwna czy uchylno-przesuwna. Wybór sposobu otwierania uzależnia się od przeznaczenia pomieszczenia i częstotliwości korzystania z okna. Dla przykładu w małym lufciku w spiżarni wystarczy funkcja uchylna okno potrzebna do wietrzenia. Skrzydło rozwierne jest natomiast niezbędne w pokojach dziennych. Dla drzwi balkonowych oraz tarasowych praktycznym rozwiązaniem jest system pozwalający na przesuwanie skrzydeł, dzięki któremu oszczędza się przestrzeń, która potrzebna by była dla typowych skrzydeł drzwi rozwieranych. Dzięki temu łatwiej umeblować pomieszczenie, zyskuje się szerokie światło przejścia i można w pełni otworzyć drzwi bez konieczności odsuwania firan i zasłon. Duże konstrukcje - drzwi podnoszono-przesuwne HS posiadają montowany niemal na równi z podłogą próg z szyną, po której przesuwane są skrzydła. Dzięki takiemu rozwiązaniu przejścia nie utrudnia wysoki próg. Przy tego typu mechanizmie bardzo ważne są rozwiązania redukujące straty ciepła, np. przekładka termiczna w konstrukcji progu. Mechanizm uchylno - przesuwny może być funkcjonalnym pomysłem również w oknie kuchennym, by otwarte skrzydło nie blokowało blatu kuchennego. Pozwala to ponadto na umieszczenie zlewu z baterią bezpośrednio pod oknem.

Więcej niż standard
Mikrowentylacja, która ułatwia wymianę powietrza w pomieszczeniu bez potrzeby otwierania okna jest obecnie standardowym wyposażeniem stolarki okiennej. Poprzez ustawienie klamki w odpowiedniej pozycji, odryglowuje się okno i delikatnie rozszczelnia. Dla wymagających użytkowników oferowane są dodatkowe opcje w zakresie okuć. Jedną z nich jest hamulec otwarcia. Dzięki niemu rozwarte skrzydło pozostanie na miejscu nawet pomimo podmuchów wiatru. - Nowoczesne okucia to jednak nie tylko rozwiązania w zakresie funkcjonalności, ale także estetyki. Dla ceniących każdy detal istnieje możliwość zamówienia stolarki z okuciami krytymi, które są mocowane wewnątrz okna. Dzięki temu przy zamkniętym skrzydle okucia są zupełnie niewidoczne dla oka, a okno tworzy jednolitą, niczym nie zakłóconą płaszczyznę - wyjaśnia Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA.

Zaryglowane na szóstkę z plusem
Przed wyborem stolarki warto pamiętać, że rynek oferuje okucia różnej klasy. Najtańsze modele okien wyposażone są w podstawowe rygle lite. Te bardziej zaawansowane posiadają rygle rolkowe ułatwiające zamykanie, a także wiele innych ciekawych funkcji. Aby zapewnić wygodę użytkowania oraz właściwą izolację cieplną okien, zamontowane okucia powinny być nie tylko solidne i trwałe, ale również odpowiednio rozmieszczone. Zdarza się, że wytwórcy niskiej jakości stolarki oszczędzają, rozmieszczając okucia rzadziej, niż zaleca producent okuć. W rezultacie okno nie jest dostatecznie szczelne, a ciepło ucieka z wnętrza. Warto również pamiętać, że okucia pełnią ważną rolę w zakresie zabezpieczenia przed włamaniem. Zaczepy antywyważeniowe utrudniają złodziejowi podważenie i w rezultacie otworzenie skrzydła. Istotna jest ponadto klamka z blokadą okuć, która pełni dodatkowe zabezpieczenie przed wtargnięciem z zewnątrz. - Mechanizm jej działania jest prosty: obracając klamką przestawiamy okucia – jednak w drugą stronę nie ma takiej możliwości. Jeśli złodziej za pomocą śrubokrętu będzie próbował przesunąć rygiel, to klamka z blokadą na to nie pozwoli - ponieważ okucia są ze sobą sprzężone odryglowując jeden odrygluje wszystkie jak ma to miejsce w przypadku standardowych rozwiązań – mówi Artur Głuszcz.

Konserwacja i regulacja
Okucia są najbardziej eksploatowaną częścią okien. Częste otwieranie oraz zamykanie skrzydeł prowadzi po pewnym czasie do rozregulowania. Konieczna jest więc ponowna regulacja. Części ruchome wymagają także okresowego smarowania. Dlatego co najmniej raz w roku zaleca się przeprowadzić konserwację okuć przy użyciu odpowiedniego smaru lub oliwy technicznej. Podstawową regulacje można wykonać samodzielnie kluczem imbusowym. Czynności takie jak wymiana elementów okuć, zdejmowanie i zakłądanie skrzydła okiennego oraz skomplikowane czynności regulacyjne, szczególnie w obrębie zawiasów i rozwórki powinny być już jednak wykonywane przez specjalistów. Warto także, by codzienne użytkowanie okien odbywało się we właściwy sposób. Nie należy więc obciążać skrzydeł dodatkowym ciężarem, nie wieszać przedmiotów na otwartym skrzydle okna. Nie powinno się ponadto blokować skrzydła przed zamknięciem przez stawianie na parapecie różnych przedmiotów np. doniczki. Ryzykujemy bowiem, że podczas przeciągu okno ulegnie uszkodzeniu. Trzeba zwracać też uwagę na sposób otwierania i zamykania okna. W tym przypadku przydaje się blokada prawidłowego zamknięcia okna, która zapobiega wypadnięciu skrzydła z ościeży w przypadku próby otwarcia (rozwarcia) uchylonego uprzednio okna.


Źródło: Agencja inplusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA