środa, 11 września 2013

Okna na piątkę - wybieramy stolarkę do pokoju ucznia

Okno w pokoju dziecka Oknoplast dwukolorowe Ral
Wakacje to ulubiony okres dla dzieci oraz rodziców – to co dobre szybko się jednak kończy. Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami, a uczniowie powrócili do szkół. Zadania domowe na pewno przyjemniej będzie się odrabiało w dobrze urządzonym pokoju. Ważną rolę odgrywają w nim okna.

Urządzanie pokoju dla ucznia może być ciekawym zadaniem i okazją aby przyjemnie spędzić czas z bliskimi. Warto przy tym spełnić marzenia dziecka i zamontować np. kolorowe profile okienne lub ozdobić wnętrze dodatkami z ulubionym bohaterem. Jeśli zastosujemy parę sprawdzonych zasad możemy wykreować pomieszczenie, w którym nasza pociecha będzie chętnie się uczyć i rozwijać własne pasje. Co istotne, właściwie zaaranżowane wnętrze stworzy warunki do koncentracji i przyswajania wiedzy.

Na początek dobry projekt
Dziecko powinno mieć miejsce, gdzie będzie mogło odrabiać lekcje i przygotowywać się do szkoły. Taki pokój nie musi być sporych rozmiarów, gdyż nawet na niewielkiej powierzchni można urządzić funkcjonalną przestrzeń. Jak to zrobić?

Zanim wybierzemy się do sklepu po meble, oświetlenie i dodatki warto rozplanować ich ustawienie. - Najlepiej narysować rzut pokoju na kartce w kratkę. Dla ułatwienia można przyjąć skalę 1:20 - przykładowo dla pokoju o wymiarach 3x4m w skali 1:20 będzie to prostokąt o wymiarach 15x20cm. W projektowaniu pokoju ważne jest efektywne wykorzystanie przestrzeni i ergonomiczny układ mebli. Pomoże nam w tym podział wnętrza na poszczególne strefy – wypoczynku, zabawy i nauki – wyjasnia Marzena Rutyna, Technolog OKNOPLAST.

Pokój dziecka w wieku szkolnym najlepiej zaaranżować w słonecznej części domu lub mieszkania – od południa albo zachodu. Dzienn światło korzystnie wpływa na rozwój i samopoczucie. Oświetlenie jest kluczową kwestią, jaką należy brać pod uwagę przy ustawianiu biurka. Dziecko, pisząc w zeszycie nie powinno zasłaniać sobie światła. Dlatego, jeśli uczeń jest praworęczny, warto aby mebel stał lewym bokiem do okna.

Nauka, zabawa, zdrowy sen
Pokój dziecka służy za sypialnię, bawialnię oraz miejsce nauki. Pomieszczenie będzie spełniało te funkcje, jeśli będziemy pamiętać o kilku szczegółach. Do nauki potrzebne jest spokojne miejsce, gdzie nic nie będzie rozpraszało uwagi. Nie zaleca się więc umieszczać biurka frontem do okna. Światło padające z przodu lub z tyłu męczy wzrok. Warto również unikać ustawiania biurka tyłem do wejścia, ponieważ nie zapewnia to komfortu podczas odrabiania lekcji. Podczas uczenia się zalecana jest także cisza. Jeśli mieszkamy w głośnym otoczeniu (np. ruchliwa ulica) warto wybrać okna z wysoką izolacyjnością akustyczną. – O tym, w jakim stopniu okna będą tłumiły odgłosy z zewnątrz poinformuje nas współczynnik Rw, wyrażany w decybelach. Im wyższa jego wartość tym lepiej nasze okno będzie chroniło przed hałasem z zewnątrz. W ofertach producentów znajdziemy stolarkę z parametrem Rw na poziomie 39-45 dB. Wówczas w pokoju zapanuje sprzyjająca skupieniu cisza, a nasze dziecko będzie mogło bez przeszkód zdobywać wiedzę – tłumaczy Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

Dzięki strefie zabawy wydzielonej w pokoju dziecka, będzie ono mogło rozwijać własną kreatywność i odkrywać talenty. Podział wnętrza ułatwi dobrze rozmieszczona stolarka. Okna zamontowane na krótszej ścianie pomieszczenia zapewnią kontrastową grę światła. Zaraz pod nimi stworzy się jaśniejsza strefa – do edukacji, naprzeciwko natomiast znajdzie się część zacieniona - na zabawę.

Do prawidłowego rozwoju naszego dziecka niezbędny jest zdrowy sen. Kluczową rolę, poza temperaturą rzędu 20˚C, odgrywa tu odpowiednia wilgotność powietrza. Optymalna jej wartość wynosi 35-50% i aby ją osiągnąć należy wietrzyć pokój przez ok. 20 minut. Co jednak zrobić, gdy na zewnątrz panuje mróz? W tym przypadku z pomocą przychodzą nam nawiewniki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nawiewników – higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze, automatycznie regulują przepływ powietrza, zależnie od panującej w pomieszczeniu wilgotności. Drugie natomiast, zapewniają stałą, ustaloną przez nas cyrkulację – mówi Marzena Rutyna z OKNOPLAST. W ofercie firmy dostępne są nawiewniki higrosterowalne Aereco i ciśnieniowe Vantair.

Okna w kolorach tęczy
Pokój dziecka jest wyjątkowy. Dobrze umieścić w nim ozdoby lub pomalować każdą ścianę na inny kolor, zgodnie z propozycja dziecka. Warto rozważyć również ramy okienne w intensywnych kolorach, pasujących do stylu wnętrza.

Obecnie oferowane są profile w szerokiej gamie barw. Poza standardowymi białymi i brązowymi producenci proponują wiele odcieni drewnopodobnych. W ofercie OKNOPLAST dostępny jest system ColorFull, w którym okleinowane są nie tylko zewnętrzne części profilów, ale także powierzchnie widoczne po otwarciu okna. Dzięki takiemu rozwiązaniu stolarka wygląda atrakcyjnie przy każdym ustawieniu skrzydła.

W większości salonów sprzedaży możemy zamówić ponadto okna w barwach z palety RAL m.in. żółtym, niebieskim lub zielonym. Dodatkowo OKNOPLAST ma w ofercie ramy dwukolorowe, więc nie trzeba obawiać się, że wymarzone okna naszego dziecka nie będą współgrały z elewacją.

Więcej informacji znajduje się na: www.oknoplast.com.pl


Źródło: Oknoplast
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Oknoplast