czwartek, 5 września 2013

Drzwi techniczne w budynku mieszkalnym

Drzwi techniczne Invado Ignis ognioodporne EI30
Drzwi techniczne to nieodzowny element w budynkach użyteczności publicznej. Ponieważ wyróżnia je coraz bardziej atrakcyjne wzornictwo, stają się ciekawą alternatywą dla budownictwa mieszkaniowego.

Bezpieczne i funkcjonale
Drzwi techniczne gwarantują bezpieczeństwo i funkcjonalność. W domach warto zamontować je w kotłowni oraz między garażem i częścią mieszkalną. Od standardowych skrzydeł odróżnia je użyta w konstrukcji płyta ogniotrwała oraz wkład szklany, co zapewnia wysoką szczelność, a w razie pożaru sprawia, że wolniej poddają się płomieniom, hamując rozprzestrzenianie się ognia i dymu. W razie zagrożenia mieszkańcy mają więcej czasu na ewakuację, a straż pożarna na rozpoczęcie akcji.

Drzwi techniczne cechuje ponadto lepsza izolacyjność akustyczna, co dzięki czemu można cieszyć się spokojem we wnętrzach. Zależenie od pomieszczenia, w którym będą zamontowane, Invado oferuje model z klasą odporności ogniotrwałej 30min. (np. model Guardia EI30 lub Ignis), 60min. (Guardia EI60), a nawet 120min. Zaletą tego typu skrzydeł jest również design. Wbrew opinom, drzwi techniczne mogą być bardzo atrakcyjne.

Ciekawie zaprojektowane
Przez wiele lat drzwi techniczne kojarzyły się z jednolitą okleiną, w niepozornym kolorze. Trend ten odszedł jednak w niepamięć. Drzwi techniczne z serii Invado dostępne są w dwóch typach oklein: Eco – fornir oraz Enduro. Paleta liczy aż 17 kolorów. Od klasycznej bieli i szarości przez okleiny imitujące drewna europejskie (odcienie dębu, wiśni, kasztan, olcha orzech), po drewna egzotyczne (coimbra, teak, wiąz). Tak szeroka gama pozwala dopasować drzwi do stylu konkretnego obiektu. dodatkowy akcent może stanowić dekoracyjna listwa Comleto, którą warto zastosować, aby drzwi techniczne nabrały jeszcze bardziej eleganckiego i udomowionego wzornictwa. Warto zaznaczyć, że parametry techniczne nie wykluczają zastosowania przeszkleń. - W tym wypadku wykorzystujemy po prostu specjalistyczną, ognioodporną szybę – tłumaczy Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado.

Warto wiedzieć
By przeciwpożarowe drzwi techniczne odpowiednio pełniły swoje funkcje, muszą być właściwie zamontowane. Ościeżnic przeciwpożarowych drzwi technicznych nie można wmurowywać w ściany. Montaż zalecany jest dopiero wtedy, gdy wilgotność w pomieszczeniach spadnie poniżej 60proc., a ściany i podłogi są wykończone.
To bardzo ważne, by w pomieszczeniach, w których zamontowana jest ościeżnica drzwi przeciwpożarowych nie prowadzić już żadnych mokrych prac wykończeniowych, łącznie z układaniem glazury czy terakoty – zaznacza A. Hucz. Trzeba również pamiętać, aby przed montażem zasilikonować dolną krawędź ościeżnicy, co uchroni ją przed wpływem wilgoci w czasie mycia podłóg. Drzwi techniczne można zamontować praktycznie do każdego typu ściany – zarówno standardowej, ceramicznej, zbudowanej z cegły silikatowej, betonu komórkowego jak i lekkiej konstrukcji z płyt kartonowo – gipsowych. Należy tylko pamiętać o użyciu specjalnych mocowań. Warto także sprawdzić czy producent zastosował uszczelkę przylgową pęczniejącą i próg opadający z uszczelką.

Więcej informacji na stronie: www.invado.pl


Źródło: Invado
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Invado