czwartek, 1 sierpnia 2013

Rolety zaciemniające wnętrze – na dobry sen


Nie ma nic lepszego dla ciała i umysłu niż dobry sen. Niewyspanie sprawia, że stajemy się rozdrażnieni, zmęczeni i rozkojarzeni. Nieodpowiednie warunki snu lub jego brak ma również znamienny wpływ na metabolizm organizmu –niekorzystnie wpływa na układ krążenia i osłabia system immunologiczny.


Istnieje wiele sposobów, aby poprawić jakość naszego snu – odpowiednia wentylacja sypialni, dobrze dopasowany materac, eliminacja zakłóceń. Te czynniki sprawiają, że nasz sen jest głęboki i przyjemny. W kwestii snu bardzo istotne jest światło. Wytłumaczmy pokrótce dlaczego. Każdy człowiek ma wbudowany naturalny zegar biologiczny, a jego rytm w dużej mierze determinowany jest światłem i jego natężeniem. Kiedy na zewnątrz się ściemnia, naturalną reakcją organizmu jest zwiększenie ilości melatoniny we krwi – substancji opowiadającej za prawidłowy sen. Melatonina produkowana jest w przysadce mózgowej i jest odpowiedzią na ilość światła wpadającego do oka – kiedy jego ilość wzrasta człowiek się wybudza. Pomieszczenie w którym śpimy powinno być zaciemnione. Zdarza się jednak, że część z nas mieszka w miejscach, gdzie światło do sypialni wpada np. z ulicy, dobrze doświetlonych osiedli czy sąsiednich okien, dlatego warto zadbać o spokojny sen dobierając odpowiednie osłony okienne. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wybór rolety z materiałem podgumowanym, który zapewni dobre zaciemnienie.

Materiały podgumowane – inaczej nazywane "black out" zapewniają 100proc. zaciemnienia dzięki temu, że z jednej strony pokryte są specjalną warstwą gumy. Takie roletki nie tylko są dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o komfort snu, ale świetnie sprawdzają także latem, kiedy doskwierają nam upalne dni – w pewnym stopniu ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń. Oczywiście pamiętajmy o istocie strony estetycznej – w kolekcji Vertex S.A. znajdziemy dziesiątki kolorów i wzorów tkanin podgumowanych, dlatego z łatwością możemy je dopasować do istniejącej już aranżacji wnętrz.

Więcej informacji na stronie: www.vertex.plŹródło: Vertex
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Vertex